Таг: џамија

1 2 3 10 / 25 НАПИСИ
ЕРДОГАН СЕ ПРИДРУЖИ НА ИЛЈАДНИЦИ ВЕРНИЦИ НА ПРВИТЕ МОЛИТВИ ВО АЈА СОФИЈА ПО 86 ГОДИНИ ПАУЗА

ЕРДОГАН СЕ ПРИДРУЖИ НА ИЛЈАДНИЦИ ВЕРНИЦИ НА ПРВИТЕ МОЛИТВИ ВО АЈА СОФИЈА ПО 86 ГОДИНИ ПАУЗА

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска се придружи на илјадници муслимански верници на првите молитви во Аја Софија во Истанбул откако таа пр ...
АЈА СОФИЈА ДЕНЕСКА ПОВТОРНО СЕ ОТВОРА ЗА МУСЛИМАНСКИТЕ МОЛИТВИ ПО 86 ГОДИНИ ПАУЗА

АЈА СОФИЈА ДЕНЕСКА ПОВТОРНО СЕ ОТВОРА ЗА МУСЛИМАНСКИТЕ МОЛИТВИ ПО 86 ГОДИНИ ПАУЗА

Петочните молитви од денеска повторно ќе се одржуваат во Аја Софија, за првпат откако на светски познатиот музеј му беше вратен статус на џамија. „ ...
ХРИСТИЈАНСКИТЕ МОЗАИЦИ ВО АЈА СОФИЈА ЌЕ СЕ ПОКРИВААТ ЗА ВРЕМЕ НА МОЛИТВИТЕ НА МУСЛИМАНИТЕ

ХРИСТИЈАНСКИТЕ МОЗАИЦИ ВО АЈА СОФИЈА ЌЕ СЕ ПОКРИВААТ ЗА ВРЕМЕ НА МОЛИТВИТЕ НА МУСЛИМАНИТЕ

Христијанските мозаци во Аја Софија во Истанбул ќе бидат покриени со завеси за време на муслиманските молитиви кои ќе почнат од петок, изјави портпаро ...
АЈА СОФИЈА ИМАЛА ДОЛГА И СЛОЖЕНА ИСТОРИЈА ПРЕД ДА СТАНЕ СИМБОЛ НА МИРЕН СОЖИВОТ НА ВЕРИТЕ

АЈА СОФИЈА ИМАЛА ДОЛГА И СЛОЖЕНА ИСТОРИЈА ПРЕД ДА СТАНЕ СИМБОЛ НА МИРЕН СОЖИВОТ НА ВЕРИТЕ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган нареди светски познатиот музеј Аја Софија, едно од обележјата на Истанбул, да биде претворен во џамија, неколк ...
АЈА СОФИЈА ЌЕ СТАНЕ ЏАМИЈА – СУДОТ ВО ТУРЦИЈА ГО ПРИФАТИ БАРАЊЕТО НА ЕРДОГАН

АЈА СОФИЈА ЌЕ СТАНЕ ЏАМИЈА – СУДОТ ВО ТУРЦИЈА ГО ПРИФАТИ БАРАЊЕТО НА ЕРДОГАН

Турскиот суд го прифати барањето на  претседателот Реџеп Таип Ердоган и го поништи статусот на музеј на Аја Софија во Истанбул, една од најатрактивнит ...
ВЕРНИЦИТЕ ВЛЕГОА ВО ЏАМИИТЕ ЗА ПРВПАТ ОТКАКО ПОЧНА РАМАЗАНСКИОТ ПОСТ 

ВЕРНИЦИТЕ ВЛЕГОА ВО ЏАМИИТЕ ЗА ПРВПАТ ОТКАКО ПОЧНА РАМАЗАНСКИОТ ПОСТ 

Одлуката за отварење на џамиите од денеска, која ја донесе ИВЗ, повторно ги собра верниците од муслиманска вероисповест во тетовските џамии. При посет ...
ОТЕЦ ОЛИВЕР

ОТЕЦ ОЛИВЕР

1 Неугодно ми е кога го слушам министерот за здравство Венко Филипче како апелира до верниците да ги почитуваат мерките за забавување на заразата со К ...
СЕ НАДЕВАМ ВЕРСКИТЕ ЛИДЕРИ ЌЕ ИСПРАТАТ ЈАСНА ПОРАКА ПРАЗНИЦИТЕ ДА СЕ СЛАВАТ ДОМА, ВЕЛИ ФИЛИПЧЕ ОТКАКО ВЛАДАТА НЕ ГИ ЗАТВОРИ ЦРКВИТЕ И ЏАМИИТЕ

СЕ НАДЕВАМ ВЕРСКИТЕ ЛИДЕРИ ЌЕ ИСПРАТАТ ЈАСНА ПОРАКА ПРАЗНИЦИТЕ ДА СЕ СЛАВАТ ДОМА, ВЕЛИ ФИЛИПЧЕ ОТКАКО ВЛАДАТА НЕ ГИ ЗАТВОРИ ЦРКВИТЕ И ЏАМИИТЕ

Министерот за здравство Венко Филипче верува дека верските заедници се свесни за опасноста од масовни собири за време на сегашните Велигденски и скоре ...
ПОГЛАВАРОТ НА ИВЗ РЕЏЕПИ МОЖЕ КРИВИЧНО ДА ОДГОВАРА АКО ГИ ПОВИКА ВЕРНИЦИТЕ ДА СЕ МОЛАТ ВО ЏАМИИ ЗА ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА, ВЕЛАТ ОД ОБВИНИТЕЛСТВОТО

ПОГЛАВАРОТ НА ИВЗ РЕЏЕПИ МОЖЕ КРИВИЧНО ДА ОДГОВАРА АКО ГИ ПОВИКА ВЕРНИЦИТЕ ДА СЕ МОЛАТ ВО ЏАМИИ ЗА ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА, ВЕЛАТ ОД ОБВИНИТЕЛСТВОТО

Поглаварот на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи може кривично да одговара како повикувач за кршење на владините мерки за забрана на движење в ...
НАД 60 МРТВИ ВО БОМБАШКИОТ НАПАД ВО ЏАМИЈА ВО АВГАНИСТАН

НАД 60 МРТВИ ВО БОМБАШКИОТ НАПАД ВО ЏАМИЈА ВО АВГАНИСТАН

Десетици луѓе се убиени во бомбашкиот напад за време на петочна молитва во џамија во Авганистан. Експлозијата била толку силна, што бил уништен и покр ...
1 2 3 10 / 25 НАПИСИ