Таг: Драмски театар

1 2 3 4 5 30 / 48 НАПИСИ
КОМЕМОРАЦИЈА ЗА ГОРАН СТЕФАНОВСКИ НА 10 ДЕКЕМВРИ ВО ДРАМСКИ

КОМЕМОРАЦИЈА ЗА ГОРАН СТЕФАНОВСКИ НА 10 ДЕКЕМВРИ ВО ДРАМСКИ

Македонскиот драмски писател Горан Стефановски, кој почина 27 ноември на 66 години, утринава беше кремиран во Кентербери, Англија, а по негова желба п ...
ОД ВЕЧЕРВА БЕСПЛАТНИ ПРОЕКЦИИ НА РЕМЕК-ДЕЛАТА НА ГОРАН СТЕФАНОВСКИ ВО ДРАМСКИ

ОД ВЕЧЕРВА БЕСПЛАТНИ ПРОЕКЦИИ НА РЕМЕК-ДЕЛАТА НА ГОРАН СТЕФАНОВСКИ ВО ДРАМСКИ

Драмски театар од денес почнува со повеќе настани во сеќавање на големиот драмски писател Горан Стефановски, кој почина на 27 ноември на 66 години. ...
ДРАМСКИ ТЕАТАР ЌЕ ОРГАНИЗИРА КОМЕМОРАЦИЈА ВО ЧЕСТ НА ГОРАН СТЕФАНОВСКИ, ВО ДОГОВОР СО СЕМЕЈСТВОТО

ДРАМСКИ ТЕАТАР ЌЕ ОРГАНИЗИРА КОМЕМОРАЦИЈА ВО ЧЕСТ НА ГОРАН СТЕФАНОВСКИ, ВО ДОГОВОР СО СЕМЕЈСТВОТО

Драмски театар Скопје во соработка со други институции ја подготвува комеморацијата за драмскиот писател Горан Стефановски, кој почина завчера во Вели ...
МИТЕ ГРОЗДАНОВ ИМАШЕ САМО ЕДНА ПРОФЕСИЈА – БЕШЕ ГЛУМЕЦ, РЕКОА НА КОМЕМОРАЦИЈАТА КОЛЕГИТЕ ОД ДРАМСКИ ТЕАТАР

МИТЕ ГРОЗДАНОВ ИМАШЕ САМО ЕДНА ПРОФЕСИЈА – БЕШЕ ГЛУМЕЦ, РЕКОА НА КОМЕМОРАЦИЈАТА КОЛЕГИТЕ ОД ДРАМСКИ ТЕАТАР

Актерите од Драмски театар денеска се збогуваа со колегата Мите Грозданов, кој почина вчера на 75 години, на комеморацијата на која театарскиот, филмс ...
ПОЧИНА АКТЕРОТ МИТЕ ГРОЗДАНОВ

ПОЧИНА АКТЕРОТ МИТЕ ГРОЗДАНОВ

На 75-годишна возраст ноќеска во Скопје почина театарскиот, филмски и телевизиски актер Мите Грозданов. Веднаш по дипломирањето на Театарската акад ...
ЗОЈА БУЗАЛКОВСКА СО ПРЕМИЕРА НА „ПРОСЛАВА“ В ПЕТОК ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР

ЗОЈА БУЗАЛКОВСКА СО ПРЕМИЕРА НА „ПРОСЛАВА“ В ПЕТОК ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР

В петок во 20 часот во Драмски театар премиерно ќе се изведе претставата „Прослава“ од Дејвид Елдриџ, во режија на Зоја Бузалковска. Драмата „Просл ...
„ЛУДИ ЗА ЉУБОВ“ ВО РЕЖИЈА НА ДАМЈАНОВСКИ ПРЕМИЕРНО В ПЕТОК ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР

„ЛУДИ ЗА ЉУБОВ“ ВО РЕЖИЈА НА ДАМЈАНОВСКИ ПРЕМИЕРНО В ПЕТОК ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР

Режисерот Деан Дамјановски во Драмски театар го постави текстот на Сем Шепард, еден од најпознатите и најплодни современи американски драмски писатели ...
ВИКТОРИЈА РАНГЕЛОВА НОВА ДИРЕКТОРКА НА ДРАМСКИ, НАТАША ПОПОВИЌ НА ОХРИДСКО ЛЕТО И ТОДОРЧЕ ТАСЕВСКИ НА СВП

ВИКТОРИЈА РАНГЕЛОВА НОВА ДИРЕКТОРКА НА ДРАМСКИ, НАТАША ПОПОВИЌ НА ОХРИДСКО ЛЕТО И ТОДОРЧЕ ТАСЕВСКИ НА СВП

Драмски театар и Фестивалот Охридско лето добија нови директорки, драматургот Викторија Рангелова-Петровска и Наташа Поповиќ, кои доаѓаат на местата н ...
ИГРАВ ВО ПАРИЗ И ВИЕНА, НО НЕ СУМ ИМАЛА ТРЕМА КАКО КАКО ПРЕД ИЗВЕДБАТА НА „МАЈКА ТЕРЕЗА“ ВО СКОПЈЕ, ВЕЛИ ХРВАТСКАТА АКТЕРКА КОСТАДИНКА ВЕЛКОВСКА

ИГРАВ ВО ПАРИЗ И ВИЕНА, НО НЕ СУМ ИМАЛА ТРЕМА КАКО КАКО ПРЕД ИЗВЕДБАТА НА „МАЈКА ТЕРЕЗА“ ВО СКОПЈЕ, ВЕЛИ ХРВАТСКАТА АКТЕРКА КОСТАДИНКА ВЕЛКОВСКА

Хрватската театарска, телевизиска и филмска актерка и пејачка со македонско потекло Костадинка Велковска (69) в понеделник во Драмски театар ќе ја игр ...
ВАНЕ, ЌЕ СИ НАПРАВИМЕ „ТЕАТАРЧЕ ЛЕВО ЌОШЕ“ НА НЕБОТО, РЕКОА НАЈБЛИСКИТЕ КОЛЕГИ НА ВАНЧО ПЕТРУШЕВСКИ НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР

ВАНЕ, ЌЕ СИ НАПРАВИМЕ „ТЕАТАРЧЕ ЛЕВО ЌОШЕ“ НА НЕБОТО, РЕКОА НАЈБЛИСКИТЕ КОЛЕГИ НА ВАНЧО ПЕТРУШЕВСКИ НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР

„Ване велеше дека во тишината и убавината на руралното Орешани го наоѓа својот мир. Таму уживаше во својата пасија-сликарството. И самиот велеше: 'Зна ...
1 2 3 4 5 30 / 48 НАПИСИ