Таг: економија

1 2 10 / 19 НАПИСИ
РУСКАТА ЕКОНОМИЈА СЕ НАМАЛИЛА ПОМАЛКУ ОД ОЧЕКУВАНОТО ВО 2022

РУСКАТА ЕКОНОМИЈА СЕ НАМАЛИЛА ПОМАЛКУ ОД ОЧЕКУВАНОТО ВО 2022

Руската економија минатата година се намалила помалку од очекуваното, имајќи ги предвид западните санкции и инвазијата на Украина. Според државната ст ...
КОВАЧЕВСКИ ГО ПРОШЕТА НОБЕЛОВЕЦОТ КРУГМАН НИЗ ОХРИД, ПЕНДАРОВСКИ УТРЕ ЌЕ МУ ДОДЕЛИ ОРДЕН

КОВАЧЕВСКИ ГО ПРОШЕТА НОБЕЛОВЕЦОТ КРУГМАН НИЗ ОХРИД, ПЕНДАРОВСКИ УТРЕ ЌЕ МУ ДОДЕЛИ ОРДЕН

Добитникот на Нобеловата награда за економија Пол Кругман денеска направи обиколка на дел од најзначајните културно-историски локации во Охрид, заедно ...
НАШАТА ИЗЛОЖЕНОСТ КОН ЕКОНОМИИТЕ НА РУСИЈА И УКРАИНА Е МАЛА, СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИЦИИ СЕ ПОД ЕДЕН ПРОЦЕНТ, ВЕЛИ КОВАЧЕВСКИ

НАШАТА ИЗЛОЖЕНОСТ КОН ЕКОНОМИИТЕ НА РУСИЈА И УКРАИНА Е МАЛА, СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИЦИИ СЕ ПОД ЕДЕН ПРОЦЕНТ, ВЕЛИ КОВАЧЕВСКИ

Силно осудувајќи ја воената агресија на Русија врз Украина, премиерот Димитар Ковачевски во денешното обраќање кажа дека безбедносната ситуација во Ма ...
СУБВЕНЦИИ ЗА ПЛАТИ, ПОВОЛНИ КРЕДИТИ И БРИШЕЊЕ НА КАМАТИТЕ НА ДОЛГОВИТЕ НА ГРАЃАНИТЕ СЕ ДЕЛ ОД ПЕТТИОТ ПАКЕТ ЕКОНОМСКИ МЕРКИ

СУБВЕНЦИИ ЗА ПЛАТИ, ПОВОЛНИ КРЕДИТИ И БРИШЕЊЕ НА КАМАТИТЕ НА ДОЛГОВИТЕ НА ГРАЃАНИТЕ СЕ ДЕЛ ОД ПЕТТИОТ ПАКЕТ ЕКОНОМСКИ МЕРКИ

Петтиот пакет економски мерки за помош на стопанството и граѓаните за пребродување на ковид кризата ќе чини 160 милиони евра. И со овој пакет со обезб ...
ДА ПРЕСТАНЕМЕ ВЕЌЕ СО ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ, ВЕЛИ ЗАЕВ ЗА БАРАЊЕТО НА МИЦКОСКИ

ДА ПРЕСТАНЕМЕ ВЕЌЕ СО ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ, ВЕЛИ ЗАЕВ ЗА БАРАЊЕТО НА МИЦКОСКИ

Треба да престанеме со предвремени избори оти ја стопираат свекупната македонска економија, вели премиерот Зоран Заев за барањето на претседателот на ...
БЕРЛИНСКИОТ ПРОЦЕС ЌЕ ПОМОГНЕ ДА СЕ ПОМИРИТЕ ОД МИНАТОТО СО НАУКА И РАЗВОЈ, ИМ КАЖА МЕРКЕЛ НА ЗАЕВ И БОРИСОВ

БЕРЛИНСКИОТ ПРОЦЕС ЌЕ ПОМОГНЕ ДА СЕ ПОМИРИТЕ ОД МИНАТОТО СО НАУКА И РАЗВОЈ, ИМ КАЖА МЕРКЕЛ НА ЗАЕВ И БОРИСОВ

Германската канцеларка Ангела Меркел по видеоконференциска врска го честиташе формирањето заеднички пазар и пазар на трудот на земјите од Западен Балк ...
НЕ СУМ ЗА ПОЛИЦИСКИ ЧАС И ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ, БИДЕЈЌИ ТОА ЌЕ СЕ ОДРАЗИ НА ЕКОНОМИЈАТА, КАЖА ЗАЕВ

НЕ СУМ ЗА ПОЛИЦИСКИ ЧАС И ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ, БИДЕЈЌИ ТОА ЌЕ СЕ ОДРАЗИ НА ЕКОНОМИЈАТА, КАЖА ЗАЕВ

Премиерот Зоран Заев кажа дека е против целосно затворање на државата поради зголемениот број на случаи на ковид-19, бидејќи, како што вели тој, тоа ќ ...
МАКЕДОНСКАТА ЕКОНОМИЈА СЕ НАМАЛИ ЗА 12,7 ОТСТО ВО ВТОРОТО ТРИМЕСЕЧЈЕ, ЗАЕВ НАЈАВИ НОВ ПАКЕТ МЕРКИ, ОВОЈПАТ БЕЗ ЗАДОЛЖУВАЊЕ

МАКЕДОНСКАТА ЕКОНОМИЈА СЕ НАМАЛИ ЗА 12,7 ОТСТО ВО ВТОРОТО ТРИМЕСЕЧЈЕ, ЗАЕВ НАЈАВИ НОВ ПАКЕТ МЕРКИ, ОВОЈПАТ БЕЗ ЗАДОЛЖУВАЊЕ

Македонската економија се намали за 12,7 отсто во вториот квартал од годината, соопшти Државниот завод за статистика. Станува збор за месеците април, ...
ВЛАДАТА ЌЕ ДАВА ПЛАТЕЖНИ КАРТИЧКИ ОД ПО 9.000 ДЕНАРИ, КАКО И ВАУЧЕРИ ЗА ДОМАШЕН ТУРИЗАМ НА ОКОЛУ 100 ИЛЈАДИ ГРАЃАНИ СО ПРИХОДИ ПОД 15.000 ДЕНАРИ

ВЛАДАТА ЌЕ ДАВА ПЛАТЕЖНИ КАРТИЧКИ ОД ПО 9.000 ДЕНАРИ, КАКО И ВАУЧЕРИ ЗА ДОМАШЕН ТУРИЗАМ НА ОКОЛУ 100 ИЛЈАДИ ГРАЃАНИ СО ПРИХОДИ ПОД 15.000 ДЕНАРИ

Третиот сет мерки на Владата за справување со коронакризата тежи 355 милиони евра, пари кои по различни основи ќе завршат кај 730.000 корисници, соопш ...
КИНЕСКАТА ЕКОНОМИЈА СЕ НАМАЛИ ЗА ПРВПАТ ПО 1992 ГОДИНА

КИНЕСКАТА ЕКОНОМИЈА СЕ НАМАЛИ ЗА ПРВПАТ ПО 1992 ГОДИНА

Економијата на Кина се намали за првпат од 1992 година во првиот квартал годинава, откако поради коронавирусот беа затворени многу фабрики и бизниси. ...
1 2 10 / 19 НАПИСИ