Таг: фашисти

1 2 10 / 11 НАПИСИ
СОБРАНИЕТО СО ЗАКОН ЗАБРАНИ ДРУШТВА, ФОНДАЦИИ, ЗДРУЖЕНИЈА И ПОЛИТИЧКИ ПАРТИИ ВО ЧИИ НАЗИВИ ИМА ФАШИСТИ И СОРАБОТНИЦИ

СОБРАНИЕТО СО ЗАКОН ЗАБРАНИ ДРУШТВА, ФОНДАЦИИ, ЗДРУЖЕНИЈА И ПОЛИТИЧКИ ПАРТИИ ВО ЧИИ НАЗИВИ ИМА ФАШИСТИ И СОРАБОТНИЦИ

Со 67 гласа „за“ на пратеници од сите партии, Собранието ги донесе измените на Законот за здруженија и фондации, според кои, клубови, фондации, здруже ...
ЈОВАН МИТРЕСКИ ОД СДСМ ПОДНЕСЕ ПРЕДЛОГ-ЗАКОН СО КОЈ СЕ ЗАБРАНУВА РЕГИСТРАЦИЈА И ПОСТОЕЊЕ НА ПОЛИТИЧКИ ПАРТИИ СО НАЗИВ И СТАТУТ ПОВРЗАНИ СО ФАШИЗАМ И ТРЕТИОТ РАЈХ

ЈОВАН МИТРЕСКИ ОД СДСМ ПОДНЕСЕ ПРЕДЛОГ-ЗАКОН СО КОЈ СЕ ЗАБРАНУВА РЕГИСТРАЦИЈА И ПОСТОЕЊЕ НА ПОЛИТИЧКИ ПАРТИИ СО НАЗИВ И СТАТУТ ПОВРЗАНИ СО ФАШИЗАМ И ТРЕТИОТ РАЈХ

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески сам поднесе Предлог-закон за изменување на Законот за политички партии, според кој, ни во с ...
ВО КУМАНОВО НЕ ЈА ЦЕНЗУРИРАВМЕ „А БРЕ, МАКЕДОНЧЕ“,  ЈА ИЗВЕДОВМЕ СПОРЕД ПАРТИТУРИ ОД 1970-ТЕ ГОДИНИ, ВЕЛИ НАЦИОНАЛНАТА ОПЕРА

ВО КУМАНОВО НЕ ЈА ЦЕНЗУРИРАВМЕ „А БРЕ, МАКЕДОНЧЕ“, ЈА ИЗВЕДОВМЕ СПОРЕД ПАРТИТУРИ ОД 1970-ТЕ ГОДИНИ, ВЕЛИ НАЦИОНАЛНАТА ОПЕРА

Не постои цензура ниту каква било произволна измена на текстот на песната „ А бре, Македонче“ на вчерашната изведба на прославата на 11 Октомври во Ку ...
ОДБЕЛЕЖАНИ 80 ГОДИНИ ОД ПРВИОТ ПАРТИЗАНСКИ ОДРЕД ВО БИТОЛА, ГРАД СО СЕДУМ НАРОДНИ ХЕРОИ

ОДБЕЛЕЖАНИ 80 ГОДИНИ ОД ПРВИОТ ПАРТИЗАНСКИ ОДРЕД ВО БИТОЛА, ГРАД СО СЕДУМ НАРОДНИ ХЕРОИ

Со изложбата на фотографии од Петар Ставрев „Со факелот на слободата до победа“, во Битола се одбележаа 80 години од формирањето на првиот битолски па ...
ПОЧИНА РАТКА БАКАЛИНОСКА, КОЈА БУГАРСКАТА ФАШИСТИЧКА ВЛАСТ ЈА ИЗМАЧУВАЛА КАКО 16-ГОДИШНА ПАРТИЗАНКА

ПОЧИНА РАТКА БАКАЛИНОСКА, КОЈА БУГАРСКАТА ФАШИСТИЧКА ВЛАСТ ЈА ИЗМАЧУВАЛА КАКО 16-ГОДИШНА ПАРТИЗАНКА

Почина Ратка Бакалиноска, партизанка од Битола која како 16-годишна ученичка била измачувана во затвор од бугарската окупаторска фашистичка власт. Има ...
БАНАЛНА БУГАРИЈА

БАНАЛНА БУГАРИЈА

Како што тргнал Заев повеќе да води сметка за чувствата на Бугарите, отколку за нашите чувства, ќе излезе дека тие не дошле тука да нè окупираат, туку ...
НЕ СМЕ БИЛЕ НИТУ НИЕ СИТЕ НА СТРАНА НА ПАРТИЗАНИТЕ, ИМАЛО И СОРАБОТНИЦИ НА ФАШИСТИТЕ, РЕЧЕ ЗАЕВ

НЕ СМЕ БИЛЕ НИТУ НИЕ СИТЕ НА СТРАНА НА ПАРТИЗАНИТЕ, ИМАЛО И СОРАБОТНИЦИ НА ФАШИСТИТЕ, РЕЧЕ ЗАЕВ

Премиерот Зоран Заев смета дека на фашизмот не треба да му се дава етнички предзак, па затоа од спомениците и учебните ќе биде отстранет зборот „бугар ...
ГО ЗАМРЗНУВАМ ЧЛЕНСТВОТО ВО СДСМ ДОДЕКА ПАРТИЈАТА НЕ СЕ ОГРАДИ ОД СТАВОВИТЕ НА ЗАЕВ ЗА БУГАРИЈА, ВЕЛИ БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ

ГО ЗАМРЗНУВАМ ЧЛЕНСТВОТО ВО СДСМ ДОДЕКА ПАРТИЈАТА НЕ СЕ ОГРАДИ ОД СТАВОВИТЕ НА ЗАЕВ ЗА БУГАРИЈА, ВЕЛИ БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ

Ставовите и тезите искажани во интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС  предизвикаа и ќе предизвикуваат тешки и долгорочни пос ...
БУУУУУ-ГАРИЈА

БУУУУУ-ГАРИЈА

Да се знае дека за нашиот успех на Бугарија ништо не ѝ должиме. Оти, во моментот кога имале шанса не само што не помогнале, туку направиле сѐ да не ус ...
БУГАРСКА ИДИЛА

БУГАРСКА ИДИЛА

1 Замисли да си службеник во некој директорат за Балкан во Министерство за надворешни работи во Хаг, Берлин, Копенгхаген, Мадрид, Вилнус… и ти се падн ...
1 2 10 / 11 НАПИСИ