Таг: гасовод

1 2 3 4 10 / 33 НАПИСИ
ГЕРМАНСКИТЕ ВЛАСТИ ГО ОДЛОЖИЈА ОДОБРУВАЊЕТО НА ГАСОВОДОТ СО РУСИЈА „СЕВЕРЕН ТЕК 2“

ГЕРМАНСКИТЕ ВЛАСТИ ГО ОДЛОЖИЈА ОДОБРУВАЊЕТО НА ГАСОВОДОТ СО РУСИЈА „СЕВЕРЕН ТЕК 2“

Германската федерална регулаторна агенција ја суспендираше процедурата за одобрување на контроверзниот гасовод „Северен тек 2“, преку кој руски гас тр ...
БАЈДЕН ГИ УКИНА САНКЦИИТЕ ЗА ГАСОВОДОТ РУСИЈА-ГЕРМАНИЈА

БАЈДЕН ГИ УКИНА САНКЦИИТЕ ЗА ГАСОВОДОТ РУСИЈА-ГЕРМАНИЈА

Американскиот претседател Џо Бајден ги укина санкциите за компанијата која го гради гасоводот „Северен тек 2“, што ќе ги поврзе Германија и Русија, за ...
НАМ НИКОЈ НИШТО НЕ НИ ПОДАРУВА, ДРЖАВАТА СИ КУПУВА ГАСОВОД ПО РЕАЛНА ЦЕНА, РЕАГИРААТ ОД МАКПЕТРОЛ НА ОБВИНУВАЊАТА ОД ОПОЗИЦИЈАТА

НАМ НИКОЈ НИШТО НЕ НИ ПОДАРУВА, ДРЖАВАТА СИ КУПУВА ГАСОВОД ПО РЕАЛНА ЦЕНА, РЕАГИРААТ ОД МАКПЕТРОЛ НА ОБВИНУВАЊАТА ОД ОПОЗИЦИЈАТА

На „Макпетрол“ никој ништо не му подарува, туку државата купува од „Макпетрол АД Скопје“ капитален објект по реална цена, кој единствено денес функцио ...
ПО ЦЕЛА НОЌ, СОБРАНИЕТО ЈА ПРЕКИНА РАСПРАВАТА ЗА ЗАКОНОТ СО КОЈ НА „МАКПЕТРОЛ“ ДРЖАВАТА ЌЕ МУ ПРИЗНАЕ 50% СОПСТВЕНОСТ НА ГАСОВОДОТ И ЌЕ МУ ИСПЛАТИ 33 МИЛИОНИ ЕВРА

ПО ЦЕЛА НОЌ, СОБРАНИЕТО ЈА ПРЕКИНА РАСПРАВАТА ЗА ЗАКОНОТ СО КОЈ НА „МАКПЕТРОЛ“ ДРЖАВАТА ЌЕ МУ ПРИЗНАЕ 50% СОПСТВЕНОСТ НА ГАСОВОДОТ И ЌЕ МУ ИСПЛАТИ 33 МИЛИОНИ ЕВРА

Утрово, по повеќе од дваесет часа беше прекината собраниската расправата по Предлог-законот за решавање на спорот помеѓу Владата на Република Северна ...
МУХАМЕД ЗЕКИРИ НОВ ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА ВЛАДАТА

МУХАМЕД ЗЕКИРИ НОВ ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА ВЛАДАТА

Потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири е нов генерален секретар на Владата. Зекири на парламентарните избори беше избран за пратеник во Собранието, а ...
МАКЕДОНИЈА ЗАБРЗАНО СЕ ГАСИФИЦИРА, НО ФАЛАТ КАДРИ ЗА ГРАДЕЊЕ ГАСОВОДИ

МАКЕДОНИЈА ЗАБРЗАНО СЕ ГАСИФИЦИРА, НО ФАЛАТ КАДРИ ЗА ГРАДЕЊЕ ГАСОВОДИ

Во времето кога добар дел од градовите имаат најавено гасификација и чекаат да им стигне гасот и да изградат секундарна инфраструктура, пазарот во Мак ...
САМО ЧЕТВРТИНА ОД ФИРМИТЕ И ИНСТИТУЦИИТЕ ВО ВЕЛЕС ДАЛЕ ОДГОВОР ДАЛИ САКААТ ДА КОРИСТАТ ПРИРОДЕН ГАС

САМО ЧЕТВРТИНА ОД ФИРМИТЕ И ИНСТИТУЦИИТЕ ВО ВЕЛЕС ДАЛЕ ОДГОВОР ДАЛИ САКААТ ДА КОРИСТАТ ПРИРОДЕН ГАС

Во Велес има 177 потенцијални поголеми потрошувачи на гас, меѓу нив и јавни претпријатија и институции, покажала анализата на ЈП „Велес-гас“ во годишн ...
ЗАЕВ НАЈАВИ ПОВРЗУВАЊЕ СО ГРЧКИОТ ГАСОВОД НА БИЗНИС ФОРУМОТ НА МАКЕДОНСКИ И ГРЧКИ КОМПАНИИ

ЗАЕВ НАЈАВИ ПОВРЗУВАЊЕ СО ГРЧКИОТ ГАСОВОД НА БИЗНИС ФОРУМОТ НА МАКЕДОНСКИ И ГРЧКИ КОМПАНИИ

Поврзување на грчкиот гасовод и земјата да биде дел од интерконтинентален гасовод кој ќе оди преку Србија и Романија, најави премиерот Зоран Заев на Б ...
СТРУМИЦА БАРА ПОЕВТИН ГАС СО НАМАЛУВАЊЕ НА ДДВ, ЗА ДА СЕ КОРИСТИ ПОВЕЌЕ

СТРУМИЦА БАРА ПОЕВТИН ГАС СО НАМАЛУВАЊЕ НА ДДВ, ЗА ДА СЕ КОРИСТИ ПОВЕЌЕ

Општинските власти на Струмица до Владата поднеле барање за намалување на данокот на додадена вредност (ДДВ) на гасот од 18 на 5 проценти. Барањето е  ...
ДРЖАВНИТЕ ИНСТИТУЦИИ ВО СТРУМИЦА СЕ ГРЕАТ НА НАФТА ИАКО 7 ГОДИНИ ОПШТИНАТА Е ГАСИФИЦИРАНА

ДРЖАВНИТЕ ИНСТИТУЦИИ ВО СТРУМИЦА СЕ ГРЕАТ НА НАФТА ИАКО 7 ГОДИНИ ОПШТИНАТА Е ГАСИФИЦИРАНА

Веќе седум години Струмица е гасифицирана општина, но ниту една од државните институции не се грее на гас. Тие и понатаму се греат на нафта иако до ни ...
1 2 3 4 10 / 33 НАПИСИ