Таг: Германија

1 2 3 4 5 6 31 40 / 301 НАПИСИ
САД И ГЕРМАНИЈА ЗАЕДНО ЌЕ СЕ БОРАТ ПРОТИВ НЕГИРАЊЕТО НА ХОЛОКАУСТОТ И НАЦИСТИЧКИТЕ ЗЛОСТОРСТВА

САД И ГЕРМАНИЈА ЗАЕДНО ЌЕ СЕ БОРАТ ПРОТИВ НЕГИРАЊЕТО НА ХОЛОКАУСТОТ И НАЦИСТИЧКИТЕ ЗЛОСТОРСТВА

Германија и САД покренаа заедничка иницијатива која ќе има за цел да го одржува во живот сеќавањето на Холокаустот и ќе им се спротивставува на оние к ...
ОД НЕДЕЛА, МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ СЛОБОДНО ЌЕ ПАТУВААТ ВО ГЕРМАНИЈА, КОВИД-ТЕСТ Е ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ЗА АВИОПАТНИЦИТЕ

ОД НЕДЕЛА, МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ СЛОБОДНО ЌЕ ПАТУВААТ ВО ГЕРМАНИЈА, КОВИД-ТЕСТ Е ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ЗА АВИОПАТНИЦИТЕ

Сојузната влада на Република Германија ги укина сите ограничувања за влез за лица со место на постојано живеење во Република Северна Македонија, почну ...
ГЕРМАНИЈА ОД 25 ЈУНИ ЌЕ ДОЗВОЛИ ВЛЕЗ НА ЦЕЛОСНО ВАКЦИНИРАНИ

ГЕРМАНИЈА ОД 25 ЈУНИ ЌЕ ДОЗВОЛИ ВЛЕЗ НА ЦЕЛОСНО ВАКЦИНИРАНИ

Германија од 25 јуни ќе им дозволи влез во земјата на граѓани од земји кои не се членки на ЕУ ако се целосно вакцинирани против ковид-19, освен ако до ...
ГЕРМАНИЈА ЈА ОТСТРАНИ МАКЕДОНИЈА ОД ЛИСТАТА ЗЕМЈИ СО КОВИД РИЗИК

ГЕРМАНИЈА ЈА ОТСТРАНИ МАКЕДОНИЈА ОД ЛИСТАТА ЗЕМЈИ СО КОВИД РИЗИК

Македонија веќе не е земја во ризик за Германија, според новата листа која ја објави Институтот Роберт Кох. Новите правила ќе важат од утре. Бројот ...
ГЕРМАНИЈА ЗАБРАНИ ВЛЕЗ ОД БРИТАНИЈА ПОРАДИ ШИРЕЊЕТО НА ИНДИСКИОТ СОЈ НА КОВИД-19

ГЕРМАНИЈА ЗАБРАНИ ВЛЕЗ ОД БРИТАНИЈА ПОРАДИ ШИРЕЊЕТО НА ИНДИСКИОТ СОЈ НА КОВИД-19

Германија забрани влез на лица кои патуваат од Велика Британија. Одлуката стапува на сила утре, а се носи поради зголемувањето на заболени од индискио ...
ГЕРМАНИЈА ЈА ОДОБРИ КОВИД ВАКЦИНАТА НА „АСТРАЗЕНЕКА“ ЗА СИТЕ ВОЗРАСТИ

ГЕРМАНИЈА ЈА ОДОБРИ КОВИД ВАКЦИНАТА НА „АСТРАЗЕНЕКА“ ЗА СИТЕ ВОЗРАСТИ

Ковид вакцината на „АстраЗенека“ веќе нема да им се дава само на лицата над 60 години во Германија, се договорија денеска сојузните и регионалните вла ...
ГЕРМАНЦИТЕ СЀ ПОЧЕСТО СИ ГО СКЛАДИРААТ ЗЛАТОТО ВО БАНКИ, ВЕЛИ НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ

ГЕРМАНЦИТЕ СЀ ПОЧЕСТО СИ ГО СКЛАДИРААТ ЗЛАТОТО ВО БАНКИ, ВЕЛИ НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ

Германците во 2020 го складирале своето злато поради неизвесностите во ковид пандемијата, покажа неодамнешно истражување на приватниот универзитет „Шт ...
ГЕРМАНИЈА ВОВЕДЕ ПОЛИЦИСКИ ЧАС ВО ГОЛЕМИ ДЕЛОВИ ОД ЗЕМЈАТА ОТКАКО НА СИЛА СТАПИ НОВ ЗАКОН

ГЕРМАНИЈА ВОВЕДЕ ПОЛИЦИСКИ ЧАС ВО ГОЛЕМИ ДЕЛОВИ ОД ЗЕМЈАТА ОТКАКО НА СИЛА СТАПИ НОВ ЗАКОН

Нов контроверзен закон стапи на сила во Германија, кој предвидува автоматско воведување строги мерки во областите каде што брзо се зголемува бројот на ...
ГЕРМАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО УСВОИ ЗАКОНОТ СО КОЈ ВЛАДАТА ЌЕ МОЖЕ ДА ВОВЕДУВА КАРАНТИН И ПОЛИЦИСКИ ЧАС НА РЕГИОНАЛНО НИВО

ГЕРМАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО УСВОИ ЗАКОНОТ СО КОЈ ВЛАДАТА ЌЕ МОЖЕ ДА ВОВЕДУВА КАРАНТИН И ПОЛИЦИСКИ ЧАС НА РЕГИОНАЛНО НИВО

Германскиот парламент го усвои контроверзниот закон кој на владата ѝ дава можност да наметнува рестриктивни мерки на регионално ниво, како што земјата ...
ПАРТИЈАТА НА МЕРКЕЛ ГО ПОДДРЖА СВОЈОТ ЛИДЕР АРМИН ЛАШЕТ ВО ТРКАТА ЗА НОВ ГЕРМАНСКИ КАНЦЕЛАР, И ЗЕЛЕНИТЕ ПРВПАТ ИМААТ СВОЈ КАНДИДАТ

ПАРТИЈАТА НА МЕРКЕЛ ГО ПОДДРЖА СВОЈОТ ЛИДЕР АРМИН ЛАШЕТ ВО ТРКАТА ЗА НОВ ГЕРМАНСКИ КАНЦЕЛАР, И ЗЕЛЕНИТЕ ПРВПАТ ИМААТ СВОЈ КАНДИДАТ

Армин Лашет ја доби поддршката на партијата на Ангела Меркел да биде заеднички кандидат на конзервативниот блок за канцелар на годинашните парламентар ...
1 2 3 4 5 6 31 40 / 301 НАПИСИ