Таг: иницијатива

1 2 3 7 10 / 67 НАПИСИ
АРСОВСКА БАРА ДА СЕ ВРАТИ ИМЕТО „ВТОРА МАКЕДОНСКА БРИГАДА“ МЕСТО „АДЕМ ДЕМАЧИ“, НА КУРТИ МУ РЕЧЕ ВО ПРИШТИНА ДА ИМЕНУВА УЛИЦА „ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ“

АРСОВСКА БАРА ДА СЕ ВРАТИ ИМЕТО „ВТОРА МАКЕДОНСКА БРИГАДА“ МЕСТО „АДЕМ ДЕМАЧИ“, НА КУРТИ МУ РЕЧЕ ВО ПРИШТИНА ДА ИМЕНУВА УЛИЦА „ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ“

Градоначалничката Данела Арсовска достави иницијатива до Советот на Град Скопје да се врати името на улицата Втора македонска бригада, која сега се ви ...
УСТАВНИОТ СУД ОФОРМИ ПРЕДМЕТ ЗА ОСПОРЕНИОТ ПЛАН БУЊАКОВЕЦ 2 СОСЕ ЗГРАДИТЕ КАЈ „ТРЕСКА“, ЌЕ СЕ ИСПИТУВА ДАЛИ Е ВО СОГЛАСНОСТ СО ГЕНЕРАЛНИОТ ПЛАН НА СКОПЈЕ

УСТАВНИОТ СУД ОФОРМИ ПРЕДМЕТ ЗА ОСПОРЕНИОТ ПЛАН БУЊАКОВЕЦ 2 СОСЕ ЗГРАДИТЕ КАЈ „ТРЕСКА“, ЌЕ СЕ ИСПИТУВА ДАЛИ Е ВО СОГЛАСНОСТ СО ГЕНЕРАЛНИОТ ПЛАН НА СКОПЈЕ

По поднесената иницијатива пред две недели од Граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ и од адвокатката Сузана Јошевска, Уставниот суд денеска оформи ...
ИНИЦИЈАТИВА ДО ГРАД СКОПЈЕ ЗА ПОНИШТУВАЊЕ НА РЕГУЛАЦИСКИОТ ПЛАН ЗА ВЛАЕ СО КОЈ СЕ СПРЕМА БЕТОНИЗАЦИЈА НА НАСЕЛБАТА

ИНИЦИЈАТИВА ДО ГРАД СКОПЈЕ ЗА ПОНИШТУВАЊЕ НА РЕГУЛАЦИСКИОТ ПЛАН ЗА ВЛАЕ СО КОЈ СЕ СПРЕМА БЕТОНИЗАЦИЈА НА НАСЕЛБАТА

Советниците од „Зелен хуман град“ поднесоа иницијатива до Советот на Град Скопје за поништување на Регулациониот план С3 19, со кој се овозможува бето ...
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОСТОВСКИ БАРА ГРАД СКОПЈЕ ДА ГИ ВРАТИ СТАРИТЕ ИМИЊА НА 38 УЛИЦИ ВО БУТЕЛ

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОСТОВСКИ БАРА ГРАД СКОПЈЕ ДА ГИ ВРАТИ СТАРИТЕ ИМИЊА НА 38 УЛИЦИ ВО БУТЕЛ

Градоначалникот на Општина Бутел Дарко Костовски поднесе иницијатива до Град Скопје да се вратат старите имиња на улиците во општината. Станува збор з ...
БИТОЛСКИОТ СОВЕТ ИЗГЛАСА ИНИЦИЈАТИВА ДО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЗА РАЗРЕШУВАЊЕ НА ДИРЕКТОРОТ НА „ПАРКИНЗИ“

БИТОЛСКИОТ СОВЕТ ИЗГЛАСА ИНИЦИЈАТИВА ДО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЗА РАЗРЕШУВАЊЕ НА ДИРЕКТОРОТ НА „ПАРКИНЗИ“

По одлуките за разрешување на управните и надзорните одбори на јавните претпријатија во Битола, Советот денес изгласа и иницијатива до градоначалникот ...
НИКОЛА ДИМИТРОВ СЕ ВРАЌА ВО ИГРА СО ПОДДРШКА НА РИКЕР, ПРИБЕ И ПАПАНДРЕУ

НИКОЛА ДИМИТРОВ СЕ ВРАЌА ВО ИГРА СО ПОДДРШКА НА РИКЕР, ПРИБЕ И ПАПАНДРЕУ

Поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров следната недела ќе ја промовира својата нова иницијатива, година и пол откако беше сменет од ...
ОД ЌОСЕТО – ДО ЌОСЕТО

ОД ЌОСЕТО – ДО ЌОСЕТО

Зошто само да се радуваме? Треба и да им аплаудираме. Оти, кај што нè крадат уште и ни се смеат в лице. ...
НАД 47.000 ЕВРА ИСПЛАТИЛА ЛАНИ ОПШТИНА БИТОЛА КАКО ОШТЕТА НА КАСНАТИ ОД УЛИЧНИ КУЧИЊА

НАД 47.000 ЕВРА ИСПЛАТИЛА ЛАНИ ОПШТИНА БИТОЛА КАКО ОШТЕТА НА КАСНАТИ ОД УЛИЧНИ КУЧИЊА

Општина Битола бара финансиска помош од Владата за да се справи со проблемот на бездомните кучиња. Во 2022, за оштета на граѓани каснати од кучиња Опш ...
НЕМААТ ПРАВО НА ПОМОШ ЛУЃЕ ШТО ОТКАКО НАПОЛНИЛЕ 65 ГОДИНИ ГО ИЗГУБИЛЕ СЛУХОТ И ВИДОТ, ТЕШКО ПОВРЕДЕНИ И НЕПОДВИЖНИ, А И ОНИЕ СО ТЕШКА МЕНТАЛНА ПОПРЕЧЕНОСТ, ОМБУДСМАНОТ БАРА ПРОМЕНА НА ЗАКОНОТ

НЕМААТ ПРАВО НА ПОМОШ ЛУЃЕ ШТО ОТКАКО НАПОЛНИЛЕ 65 ГОДИНИ ГО ИЗГУБИЛЕ СЛУХОТ И ВИДОТ, ТЕШКО ПОВРЕДЕНИ И НЕПОДВИЖНИ, А И ОНИЕ СО ТЕШКА МЕНТАЛНА ПОПРЕЧЕНОСТ, ОМБУДСМАНОТ БАРА ПРОМЕНА НА ЗАКОНОТ

Граѓани од Кичево, Кавадарци, Гевгелија, Крива Паланка, Штип, Делчево, Неготино, Велес и Струмица, лани и во 2020 биле одбиени за помош од државата, о ...
ЏАФЕРИ ЈА ОДБИ ИНИЦИЈАТИВАТА ЗА РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА, ВМРО-ДПМНЕ СЕ ЧУДИ КАДЕ ПРОЧИТАЛ ДЕКА НЕ Е УСТАВНА

ЏАФЕРИ ЈА ОДБИ ИНИЦИЈАТИВАТА ЗА РЕФЕРЕНДУМ ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА, ВМРО-ДПМНЕ СЕ ЧУДИ КАДЕ ПРОЧИТАЛ ДЕКА НЕ Е УСТАВНА

Собранискиот спикер Талат Џафери стави крај на идејата за референдум иницирана од опозиционата ВМРО-ДПМНЕ со цел да се проба да се прекине важноста на ...
1 2 3 7 10 / 67 НАПИСИ