Таг: Иран

1 6 7 8 9 10 80 / 91 НАПИСИ
ТРАМП ОДОБРИЛ ВОЕНИ НАПАДИ НА ИРАН, ПА ЈА ОТКАЖАЛ АКЦИЈАТА, ОБЈАВИ „ЊУЈОРК ТАЈМС“

ТРАМП ОДОБРИЛ ВОЕНИ НАПАДИ НА ИРАН, ПА ЈА ОТКАЖАЛ АКЦИЈАТА, ОБЈАВИ „ЊУЈОРК ТАЈМС“

Доналд Трамп одобрил одмазднички воени напади на Иран вчера, пред да се премисли, јавуваат американски медиуми. „Њујорк тајмс“ цитираше висок функц ...
ИРАН ВЕЛИ ДЕКА ИСПРАТИЛ ЈАСНА ПОРАКА ДО ВАШИНГТОН ОТКАКО СОБОРИ АМЕРИКАНСКИ ВОЕН ДРОН

ИРАН ВЕЛИ ДЕКА ИСПРАТИЛ ЈАСНА ПОРАКА ДО ВАШИНГТОН ОТКАКО СОБОРИ АМЕРИКАНСКИ ВОЕН ДРОН

Иранската војска објави дека соборила американски воен дрон, додавајќи дека овој инцидент е „јасна порака за Америка“. Вашингтон исто така ја потвр ...
ТРАМП ЈА ПРОГЛАСИ ИРАНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА ГАРДА ЗА ТЕРОРИСТИЧКА ОРГАНИЗАЦИЈА

ТРАМП ЈА ПРОГЛАСИ ИРАНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА ГАРДА ЗА ТЕРОРИСТИЧКА ОРГАНИЗАЦИЈА

Доналд Трамп ја прогласи елитната Иранска револуционерна гарда (ИРГЦ) за терористичка организација. Ова е првпат САД како терористичка организација да ...
КУРДСКИ БАРАТЕЛ НА АЗИЛ ЈА ОСВОИ НАЈВИСОКАТА ЛИТЕРАТУРНА НАГРАДА ВО АВСТРАЛИЈА

КУРДСКИ БАРАТЕЛ НА АЗИЛ ЈА ОСВОИ НАЈВИСОКАТА ЛИТЕРАТУРНА НАГРАДА ВО АВСТРАЛИЈА

Курдски барател на азил ја освои најважната литературна награда во Австралија, Викторијанската награда. Иранскиот Курд Бехроуз Бучани не можеше лично ...
ИЗРАЕЛ НАПАДНА ИРАНСКИ И СИРИСКИ ЦЕЛИ ОКОЛУ ДАМАСК

ИЗРАЕЛ НАПАДНА ИРАНСКИ И СИРИСКИ ЦЕЛИ ОКОЛУ ДАМАСК

Израел објави дека бомбардирал ирански цели во околината на главниот град на Сирија, Дамаск. Во текот на ноќната операција биле гаѓани елитните единиц ...
ТРАМП ГИ ПОВЛЕЧЕ САД ОД НУКЛЕАРНИОТ ДОГОВОР СО ИРАН

ТРАМП ГИ ПОВЛЕЧЕ САД ОД НУКЛЕАРНИОТ ДОГОВОР СО ИРАН

Претседателот Доналд Трамп денеска објави дека САД ќе се повлечат од историскиот нуклеарен договор со Иран, со што ќе се нанесат длабоки удари за амер ...
ИРАНКИ СЕ МАСКИРАА ВО МАЖИ ЗА ДА ГЛЕДААТ ФУДБАЛСКИ МЕЧ

ИРАНКИ СЕ МАСКИРАА ВО МАЖИ ЗА ДА ГЛЕДААТ ФУДБАЛСКИ МЕЧ

Неколку Иранки покажаа на што сѐ се подготвени само за да влезат на стадион и да гледаат фудбалски натпревар, што најчесто им се забранува на жените в ...
ИРАН ЌЕ ИМА ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ АКО ПРОДОЛЖИ СО НУКЛЕАРНАТА ПРОГРАМА, ВЕЛИ ТРАМП

ИРАН ЌЕ ИМА ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ АКО ПРОДОЛЖИ СО НУКЛЕАРНАТА ПРОГРАМА, ВЕЛИ ТРАМП

Доналд Трамп го предупреди Иран дека ќе има големи проблеми, доколку продолжи со нуклеарната програма, што се согласи дека ќе ја прекине со меѓународн ...
ОСУМ ДРУГАРКИ ОД ТУРЦИЈА ЗАГИНАА ВО АВИОНСКА НЕСРЕЌА НА ВРАЌАЊЕ ОД МОМИНСКА ЗАБАВА ВО ДУБАИ

ОСУМ ДРУГАРКИ ОД ТУРЦИЈА ЗАГИНАА ВО АВИОНСКА НЕСРЕЌА НА ВРАЌАЊЕ ОД МОМИНСКА ЗАБАВА ВО ДУБАИ

Приватен турски авион, што превезувал 11 луѓе, се урна во Иран, враќајќи ќерка на познат бизнисмен од нејзината моминска забава во Дубаи. Турските ...
СЕ УРНА АВИОН ВО ИРАН, 66 ЗАГИНАТИ

СЕ УРНА АВИОН ВО ИРАН, 66 ЗАГИНАТИ

Шеесет и шест луѓе загинаа во уривањето на авион во Иран, соопштија официјални лица од авионската компанија „Асеман ерлајнс“, додавајќи дека нема преж ...
1 6 7 8 9 10 80 / 91 НАПИСИ