Таг: јубилеј

1 7 8 986 / 86 НАПИСИ
АРМ ОДБЕЛЕЖА 25 ГОДИНИ ОД ФОРМИРАЊЕТО

АРМ ОДБЕЛЕЖА 25 ГОДИНИ ОД ФОРМИРАЊЕТО

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска кажа дека визијата - Македонија членка на НАТО нѐ држи сите обединети на денешното одбележување на 25-годиш ...
МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА НЕМА ПАРИ ЗА ФОТОМОНОГРАФИЈАТА ЗА ЧЕНТО 

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА НЕМА ПАРИ ЗА ФОТОМОНОГРАФИЈАТА ЗА ЧЕНТО 

Министерството за култура нема пари за да го финансира целосно проектот на прилепскиот Завод и Музеј посветен на првиот претседател на Президиумот на ...
ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА СЛАВИ 20 ГОДИНИ

ЗЛАТНА БУБАМАРА НА ПОПУЛАРНОСТА СЛАВИ 20 ГОДИНИ

Популарната манифестација Златна бубамара на популарноста слави 20 години. Jубилејното издание ќе се одржи на 20 февруари во Метрополис-арената во Ско ...
ШВЕДСКИОТ ЗАКОН ЗА СЛОБОДА НА МЕДИУМИТЕ НАПОЛНИ 250 ГОДИНИ

ШВЕДСКИОТ ЗАКОН ЗА СЛОБОДА НА МЕДИУМИТЕ НАПОЛНИ 250 ГОДИНИ

Слободата на медиумите вчера наполни 250 години. На 2 декември 1766 година шведскиот парламент го изгласа Законот за слобода на медиумите, прв таков к ...
30 ГОДИНИ ПО ФИЛМОТ  “СРЕЌНА НОВА ’49” ИСТОК НЀ ОТПИША, ЗАПАД НЕ НЀ ЗАПИШУЕ

30 ГОДИНИ ПО ФИЛМОТ “СРЕЌНА НОВА ’49” ИСТОК НЀ ОТПИША, ЗАПАД НЕ НЀ ЗАПИШУЕ

Со полна сала млада публика, Кинотеката на Македонија вечерва прослави 30 години од излегувањето на "Среќна Нова '49 година" на режисерот Столе Попов, ...
АМБАСАДОРОТ ГАРЕТ СО ПОРАКА ДО ДИПЛОМАТИТЕ:САКАЈ ГИ СИТЕ, ВЕРУВАЈ НА МАЛКУМИНА, НЕ ПРАВИ ЗЛО НИКОМУ

АМБАСАДОРОТ ГАРЕТ СО ПОРАКА ДО ДИПЛОМАТИТЕ:САКАЈ ГИ СИТЕ, ВЕРУВАЈ НА МАЛКУМИНА, НЕ ПРАВИ ЗЛО НИКОМУ

Вечерва Британската амбасада во Скопје го слви 90 - тиот роденден на кралицата Елизабета Втора. На приемот во хотелот Алаксандар Палас дојдоа гости од ...
1 7 8 986 / 86 НАПИСИ