Таг: Кан

1 2 3 10 / 26 НАПИСИ
ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА КОМЕДИЈАТА „АНОРА“ НА ШОН БЕЈКЕР

ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА КОМЕДИЈАТА „АНОРА“ НА ШОН БЕЈКЕР

Американскиот автор Шон Бејкер ја освои Златната палма за „Анора“, бурна романса меѓу сексуална работничка (Мики Медисон) и непристојно богатиот син н ...
МЕРИЛ СТРИП ЌЕ ДОБИЕ ПОЧЕСНА ЗЛАТНА ПАЛМА ВО КАН, ГРЕТА ГЕРВИГ Е ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ЖИРИТО

МЕРИЛ СТРИП ЌЕ ДОБИЕ ПОЧЕСНА ЗЛАТНА ПАЛМА ВО КАН, ГРЕТА ГЕРВИГ Е ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ЖИРИТО

Мерил Стрип ќе ја добие почесната Златна палма на 77. Кански фестивал, што се отвора на 14 мај. Стрип ќе се врати во Кан по 35 години од освојувањето ...
РЕЖИСЕРКАТА НА „БАРБИ“ ГРЕТА ГЕРВИГ ЌЕ ПРЕТСЕДАВА СО ЖИРИТО ВО КАН

РЕЖИСЕРКАТА НА „БАРБИ“ ГРЕТА ГЕРВИГ ЌЕ ПРЕТСЕДАВА СО ЖИРИТО ВО КАН

Грета Гервиг, чиј последен филм „Барби“ оваа година заработи 1,4 милијарди долари од кинобилети и доби девет номинации за Златен глобус, ќе претседава ...
ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА „АНАТОМИЈА НА ПАДОТ“ НА ФРАНЦУСКАТА РЕЖИСЕРКА ЖИСТИН ТРИЕ

ЗЛАТНА ПАЛМА ЗА „АНАТОМИЈА НА ПАДОТ“ НА ФРАНЦУСКАТА РЕЖИСЕРКА ЖИСТИН ТРИЕ

„Анатомија на падот“ на францсуката режисерка Жистин Трие ја освои Златната палма на годиннашниот Кански филмски фестивал што заврши синоќа. Филмот е ...
9-МИНУТЕН АПЛАУЗ ЗА НОВИОТ ФИЛМ НА СКОРСЕЗЕ И ДИ КАПРИО ВО КАН

9-МИНУТЕН АПЛАУЗ ЗА НОВИОТ ФИЛМ НА СКОРСЕЗЕ И ДИ КАПРИО ВО КАН

Публиката во Кан со деветминутни овации ја поздрави премиерата на новиот филм на режисерот Мартин Скорсзезе, „Убијци на Цветната месечина“., еден од н ...
„М“ НА ВАРДАН ТОЗИЈА ЌЕ БИДЕ ПРЕТСТАВЕН НА ФИЛМСКИОТ МАРКЕТ ВО КАН

„М“ НА ВАРДАН ТОЗИЈА ЌЕ БИДЕ ПРЕТСТАВЕН НА ФИЛМСКИОТ МАРКЕТ ВО КАН

Вториот долгометражен филм на режисерот Вардан Тозија „М“, по успешното деби „Џган“,  ќе биде прикажан на маркетот на Канскиот филмски фестивал за фил ...
ФОТОГРАФИЈА НА КАТРИН ДЕНЕВ ОД 1968 Е НА ОФИЦИЈАЛНИОТ ПОСТЕР НА КАНСКИОТ ФЕСТИВАЛ

ФОТОГРАФИЈА НА КАТРИН ДЕНЕВ ОД 1968 Е НА ОФИЦИЈАЛНИОТ ПОСТЕР НА КАНСКИОТ ФЕСТИВАЛ

Фотографија со француската филмска дива Катрин Денев на снимањето на филмот „Дамар“ на Азурниот брег во 1968 е на официјалниот постер на 76. филмски ф ...
ЛОУЧ, МОРЕТИ, ЏЕЈЛАН, ВЕНДЕРС, КОРЕ-ЕДА, КАУРИСМАКИ, АНДЕРСОН, БЕЛОКИО ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТНА ПАЛМА

ЛОУЧ, МОРЕТИ, ЏЕЈЛАН, ВЕНДЕРС, КОРЕ-ЕДА, КАУРИСМАКИ, АНДЕРСОН, БЕЛОКИО ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТНА ПАЛМА

Во конкуренцијата за Златна палма на годинашниот филмски фестивал во Кан се 19 филмови, меѓу кои блескаат петте поранешни победници, британскиот режис ...
КАНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ОТВОРА СО „ЖАНА ДЕ БАРИ“ НА РЕЖИСЕРКАТА МАЈВЕН СО ЏОНИ ДЕП

КАНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ОТВОРА СО „ЖАНА ДЕ БАРИ“ НА РЕЖИСЕРКАТА МАЈВЕН СО ЏОНИ ДЕП

Светската премиера „Жана де Бари“ на режисерката Мајвен, со Џони Деп во главната улога, ќе го отвори 76. фестивал во Кан. Шестиот филм на режисерката ...
НОВИОТ ФИЛМ НА СКОРСЕЗЕ ЌЕ ИМА ПРЕМИЕРА НА КАНСКИОТ ФЕСТИВАЛ

НОВИОТ ФИЛМ НА СКОРСЕЗЕ ЌЕ ИМА ПРЕМИЕРА НА КАНСКИОТ ФЕСТИВАЛ

Со нетрпение очекуваниот нов филм на Мартин Скорсезе, „Убијци на Цветната Месечина“ (Killers of the Flower Moon), ќе има светска премиера на годинашни ...
1 2 3 10 / 26 НАПИСИ