Таг: „Канал“

ЖИТЕЛИТЕ НА СТРУШКО МИСЛЕШЕВО СТРАВУВААТ ОД ПОПЛАВИ, БАРААТ ИТНО ЧИСТЕЊЕ И ПРОДЛАБОЧУВАЊЕ НА КАНАЛОТ КОЈ ИМ ПОМИНУВА ПРЕД ВРАТА

ЖИТЕЛИТЕ НА СТРУШКО МИСЛЕШЕВО СТРАВУВААТ ОД ПОПЛАВИ, БАРААТ ИТНО ЧИСТЕЊЕ И ПРОДЛАБОЧУВАЊЕ НА КАНАЛОТ КОЈ ИМ ПОМИНУВА ПРЕД ВРАТА

Жителите на струшкото село Мислешево стравуваат од поплави поради неисчистениот и обраснат канал кој поминува низ нивните куќи. Велат дека години нана ...
ВЕЛЕС СМРДИ ОД ОТВОРЕНИТЕ ИСПУСТИ НА ФЕКАЛНАТА КАНАЛИЗАЦИЈА

ВЕЛЕС СМРДИ ОД ОТВОРЕНИТЕ ИСПУСТИ НА ФЕКАЛНАТА КАНАЛИЗАЦИЈА

На три места во Велес фекална и канализациска мрежа се влева во реката Вардар. И тоа на отворено, а од нивна близина се шири реа. Локациите се во близ ...
ЕРДОГАН ГО ОЗНАЧИ ПОЧЕТОКОТ НА ИЗГРАДБАТА НА КОНТРОВЕРЗЕН КАНАЛ ВО ИСТАНБУЛ ОД 65 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ, ЗА КОЈ СЕ ВЕЛИ ДЕКА Е ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА

ЕРДОГАН ГО ОЗНАЧИ ПОЧЕТОКОТ НА ИЗГРАДБАТА НА КОНТРОВЕРЗЕН КАНАЛ ВО ИСТАНБУЛ ОД 65 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ, ЗА КОЈ СЕ ВЕЛИ ДЕКА Е ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го означи почетокот на изградбата на контроверзен канал во Истанбул, што треба да го олесни метежот во Босфор, ...
ДВЕГОДИШНО ДЕТЕ СЕ УДАВИ ВО КАНАЛ ЗА НАВОДНУВАЊЕ КАЈ ГРАДСКО

ДВЕГОДИШНО ДЕТЕ СЕ УДАВИ ВО КАНАЛ ЗА НАВОДНУВАЊЕ КАЈ ГРАДСКО

Двегодишно дете вчеравечер се удавило во близина на Градско. Родителите на детето, кои биле од скопската населба Шуто Оризари, престојувале во Долно Ч ...
ОХРИДСКИТЕ КОМУНАЛЦИ ГО ИСЧИСТИЈА ПОМОШНИОТ КАНАЛ КАЈ БИЛЈАНИНИ ИЗВОРИ

ОХРИДСКИТЕ КОМУНАЛЦИ ГО ИСЧИСТИЈА ПОМОШНИОТ КАНАЛ КАЈ БИЛЈАНИНИ ИЗВОРИ

Екипи на „Охридски комуналец“ денес го исчистија помошниот канал кај Билјанини извори. Беа ангажирани повеќе работници кои отстранија поголеми количин ...
ДВАЈЦА РАБОТНИЦИ ЗАГИНАА ОТКАКО ГИ ЗАТРУПА ЗЕМЈА ВО КАНАЛ ВО ЧАИР,  ЕДНО ЛИЦЕ ПОВРЕДЕНО

ДВАЈЦА РАБОТНИЦИ ЗАГИНАА ОТКАКО ГИ ЗАТРУПА ЗЕМЈА ВО КАНАЛ ВО ЧАИР, ЕДНО ЛИЦЕ ПОВРЕДЕНО

Две лица загинаа откако ги затрупа земја во канал на кој работеле во населбата Чаир, во близина на основното училиште „Петар Здравковски Пенко". Едно ...
НЕМА МЕСТО ЗА ЗАКОТВУВАЊЕ НА СИТЕ 400 ГЛИСЕРИ И МАЛИ ЈАХТИ КОИ ПЛОВАТ ЛЕТОВО ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО

НЕМА МЕСТО ЗА ЗАКОТВУВАЊЕ НА СИТЕ 400 ГЛИСЕРИ И МАЛИ ЈАХТИ КОИ ПЛОВАТ ЛЕТОВО ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО

Во август, во водите на Охридското Езеро пловат околу 400 глисери и јахти, а нивните сопственици мака мачат каде да се закотват. Единствен простор зас ...
ПЛАЖИТЕ ВО ДОЈРАН ПОД ВОДА, СЕ МОЛИ ГРЦИЈА ДА ЈА ИСПУШТА ВОДАТА

ПЛАЖИТЕ ВО ДОЈРАН ПОД ВОДА, СЕ МОЛИ ГРЦИЈА ДА ЈА ИСПУШТА ВОДАТА

Поголемиот дел од плажите покрај дојранското крајбрежје се поплавени. Водостојот на Езерото е 11 сантиметри над договорената квота, што предизвика Гра ...
ПОЧИНА ПОЛСКИОТ ФИЛМСКИ ВЕЛИКАН АНДЖЕЈ ВАЈДА

ПОЧИНА ПОЛСКИОТ ФИЛМСКИ ВЕЛИКАН АНДЖЕЈ ВАЈДА

Полскиот оскаровец, режисерот Анджеј Вајда, почина на 90 години, потврди полското филмско здружение. Вајда сними над 40 филмови во кариерата долга 60 ...
9 / 9 НАПИСИ