Таг: Кинотека на Македонија

1 2 10 / 13 НАПИСИ
КИНОТЕКА ЌЕ ПРИКАЖЕ ФИЛМОВИ ВО ЧЕСТ НА ГОРДАН МИХИЌ И СТЕФАН СИДОВСКИ-СИДО

КИНОТЕКА ЌЕ ПРИКАЖЕ ФИЛМОВИ ВО ЧЕСТ НА ГОРДАН МИХИЌ И СТЕФАН СИДОВСКИ-СИДО

Кинотека на Северна Македонија ќе им оддаде почит на неодамна починатите филмски автори Гордан Михиќ и Стефан Сидовски-Сидо, прикажувајќи неколку нивн ...
ПОЧИНА ФИЛМСКИОТ БУНТОВНИК КИРИЛ ЦЕНЕВСКИ, АВТОРОТ НА КУЛТНИОТ „ЦРНО СЕМЕ“

ПОЧИНА ФИЛМСКИОТ БУНТОВНИК КИРИЛ ЦЕНЕВСКИ, АВТОРОТ НА КУЛТНИОТ „ЦРНО СЕМЕ“

Македонскиот филмски филмски режисер и сценарист Кирил Ценевски почина денеска на 76 години во Скопје, соопшти Кинотеката на Македонија. Ценевски, авт ...
ДИМИТАР ГРБЕВСКИ И ЕЛЕНА ДОНЧЕВА НАГРАДЕНИ СО „ЗЛАТЕН ОБЈЕКТИВ“ ЗА ПЕТ ДЕЦЕНИИ КРЕАТИВЕН ПРИДОНЕС КОН ФИЛМОТ

ДИМИТАР ГРБЕВСКИ И ЕЛЕНА ДОНЧЕВА НАГРАДЕНИ СО „ЗЛАТЕН ОБЈЕКТИВ“ ЗА ПЕТ ДЕЦЕНИИ КРЕАТИВЕН ПРИДОНЕС КОН ФИЛМОТ

Монтажерот Димитар Грбевски и костимографката Елена Дончева се годинашните добитници на наградата „Златен објектив“, што Кинотека на Северна Македониј ...
ФЕСТИВАЛОТ „БРАЌА МАНАКИ“ СЛАВИ 40 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ

ФЕСТИВАЛОТ „БРАЌА МАНАКИ“ СЛАВИ 40 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ

Денес Фестивалот на филмска камера „Браќа Манaки“ од Битола слави 40 годишно постоење. Јубилејот се поколопува со 55 годишнината од смртта на првиот с ...
МЕСЕЦ НА БРУНО ГАНЦ И КИРИЛ ЦЕНЕВСКИ ВО КИНОТЕКАТА

МЕСЕЦ НА БРУНО ГАНЦ И КИРИЛ ЦЕНЕВСКИ ВО КИНОТЕКАТА

Кинотека на Македонија најави богата програма за наредниот месец, со посебен акцент на кариерите на неодамна починатиот германски актер Бруно Ганц и н ...
СОВРЕМЕНИ ДАНСКИ ФИЛМОВИ ОД ВЕЧЕРВА ВО КИНОТЕКАТА НА МАКЕДОНИЈА

СОВРЕМЕНИ ДАНСКИ ФИЛМОВИ ОД ВЕЧЕРВА ВО КИНОТЕКАТА НА МАКЕДОНИЈА

Шест современи дански филмови од вечерва (20 часот) ќе се прикажуваат во Кинотеката на Македонија. Станува збор за пет играни и еден документарец, про ...
„МИС СТОН“ Е МАКЕДОНСКИОТ „ВОЈНА НА ЅВЕЗДИТЕ“ – КИНОТЕКАТА ОДБЕЛЕЖА 60 ГОДИНИ ОД ПРЕМИЕРАТА НА ФИЛМОТ

„МИС СТОН“ Е МАКЕДОНСКИОТ „ВОЈНА НА ЅВЕЗДИТЕ“ – КИНОТЕКАТА ОДБЕЛЕЖА 60 ГОДИНИ ОД ПРЕМИЕРАТА НА ФИЛМОТ

Во топла атмосфера со доајени на македонската култура, филмски работници, со приказни и анегдоти помеѓу витрините со архивски материјали од снимањето ...
„МИС СТОН: НЕКАДЕ ПОМЕЃУ ЕЛЕН И АВТОНОМИЈА“- РЕТКА ИЗЛОЖБА НА ЗАЧУВАНА АРХИВА ОД ФИЛМОТ КОЈ СЛАВИ 60 ГОДИНИ ОД ПРЕМИЕРАТА

„МИС СТОН: НЕКАДЕ ПОМЕЃУ ЕЛЕН И АВТОНОМИЈА“- РЕТКА ИЗЛОЖБА НА ЗАЧУВАНА АРХИВА ОД ФИЛМОТ КОЈ СЛАВИ 60 ГОДИНИ ОД ПРЕМИЕРАТА

Изложба со значајни зачувани архивски материјали и филмска проекција во чест на 60-годишнината од премиерата на македонскиот игран филм „Мис Стон“ ќе ...
„ГО ЗЕМАМ ТВОЕТО ИМЕ КАКО МОЕ, А ТЕБЕ ТИ ПОДАРУВАМ БЕСМРТНОСТ“ – ЉУБОВНИТЕ ПИСМА НА КОЧО РАЦИН ДО РАЦА ПРВПАТ НА ИЗЛОЖБА ВО НУБ

„ГО ЗЕМАМ ТВОЕТО ИМЕ КАКО МОЕ, А ТЕБЕ ТИ ПОДАРУВАМ БЕСМРТНОСТ“ – ЉУБОВНИТЕ ПИСМА НА КОЧО РАЦИН ДО РАЦА ПРВПАТ НА ИЗЛОЖБА ВО НУБ

Триесет и едно љубовно писмо од Кочо Рацин до Рахилка Фирфова- Раца, неколку напишани со негова крв, вечерва (20 часот) за првпат јавно ќе бидат претс ...
СО ВИНО И СТОЕЧКИ ОВАЦИИ, ПАНТА МИЖИМАКОВ ГО ДОБИ ЗЛАТНИОТ ОБЈЕКТИВ ОД КИНОТЕКАТА НА МАКЕДОНИЈА

СО ВИНО И СТОЕЧКИ ОВАЦИИ, ПАНТА МИЖИМАКОВ ГО ДОБИ ЗЛАТНИОТ ОБЈЕКТИВ ОД КИНОТЕКАТА НА МАКЕДОНИЈА

Во весела боемска атмосфера, со вино и со стоечки овации, филмскиот работник Панта Мижимаков денес ја прими наградата Златен објектив на Кинотеката на ...
1 2 10 / 13 НАПИСИ