Таг: коалиција

1 2 3 4 10 / 35 НАПИСИ
ОЛАФ ШОЛЦ ЈА НАДМИНА СВОЈАТА РОБОТСКА ПОЈАВА И ЌЕ ЈА НАСЛЕДИ МЕРКЕЛ КАКО КАНЦЕЛАР

ОЛАФ ШОЛЦ ЈА НАДМИНА СВОЈАТА РОБОТСКА ПОЈАВА И ЌЕ ЈА НАСЛЕДИ МЕРКЕЛ КАКО КАНЦЕЛАР

Откако три години беше заменик на Ангела Меркел, Олаф Шолц сега е подготвен да ја преземе нејзината работа. Шеесет и тригодишниот министер за финанси ...
РИСТО ЈОШЕВ ОД ПОДЕМ ИЗБРАН ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА РОСОМАН, ГО ПОДДРЖАА СДСМ И ЛЕВИЦА, ВМРО-ДПМНЕ ЧЕСТИТАШЕ ЗА НОВАТА КОАЛИЦИЈА

РИСТО ЈОШЕВ ОД ПОДЕМ ИЗБРАН ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА РОСОМАН, ГО ПОДДРЖАА СДСМ И ЛЕВИЦА, ВМРО-ДПМНЕ ЧЕСТИТАШЕ ЗА НОВАТА КОАЛИЦИЈА

За претседател на Советот на Општина Росоман е избран Ристо Јошев, од партијата ПОДЕМ. За неговиот избор тој доби поддршка од СДСМ и од Левица или вку ...
ХОЛАНДИЈА НЕ МОЖЕ ДА ФОРМИРА ВЛАДА РЕКОРДНИ 226 ДЕНА, НО ЕКОНОМИЈАТА БЕЛЕЖИ СИЛЕН РАСТ

ХОЛАНДИЈА НЕ МОЖЕ ДА ФОРМИРА ВЛАДА РЕКОРДНИ 226 ДЕНА, НО ЕКОНОМИЈАТА БЕЛЕЖИ СИЛЕН РАСТ

Преговорите за формирање влада во Холандија влегоа во 226. ден и станаа најдолги во историјата на земјата, откако изборите на 17 март ја расцепкаа пол ...
СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ, ЗЕЛЕНИТЕ И СЛОБОДНИТЕ ДЕМОКРАТИ ПОСТИГНАА ПРВИЧЕН ДОГОВОР ЗА ФОРМИРАЊЕ НОВА ГЕРМАНСКА ВЛАДА

СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ, ЗЕЛЕНИТЕ И СЛОБОДНИТЕ ДЕМОКРАТИ ПОСТИГНАА ПРВИЧЕН ДОГОВОР ЗА ФОРМИРАЊЕ НОВА ГЕРМАНСКА ВЛАДА

Лидерите на Социјалдемократите (СПД), Зелените и на Слободните демократи (ФДП) објавија дека ќе им предложат на своите партии да ги почнат и формалнит ...
СО ДУИ, БЕСА И ДПА ИМАМЕ КОАЛИЦИЈА ЗА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ, ВО ПРВ КРУГ СЕКОЈ СО СВОЈ КАНДИДАТ, ВО ВТОРИОТ ЌЕ СЕ ПОДДРЖИМЕ, РЕЧЕ ЗАЕВ

СО ДУИ, БЕСА И ДПА ИМАМЕ КОАЛИЦИЈА ЗА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ, ВО ПРВ КРУГ СЕКОЈ СО СВОЈ КАНДИДАТ, ВО ВТОРИОТ ЌЕ СЕ ПОДДРЖИМЕ, РЕЧЕ ЗАЕВ

СДСМ има коалиција и со ДУИ, ДПА и Беса и заедно ќе настапат на престојните локалните избори, рече премиерот Зоран Заев денес во Битола. „Деталите ...
МИЛИОНЕРОТ НАФТАЛИ БЕНЕТ ЌЕ БИДЕ НОВ ИЗРАЕЛСКИ ПРЕМИЕР ОТКАКО ОСУМ ПАРТИИ ДОГОВОРИЈА КОАЛИЦИЈА ПРОТИВ НЕТАНЈАХУ

МИЛИОНЕРОТ НАФТАЛИ БЕНЕТ ЌЕ БИДЕ НОВ ИЗРАЕЛСКИ ПРЕМИЕР ОТКАКО ОСУМ ПАРТИИ ДОГОВОРИЈА КОАЛИЦИЈА ПРОТИВ НЕТАНЈАХУ

Израел ќе добие нов премиер по 12 години откако израелските опозициски партии договорија формирање на коалициска влада. Јаир Лапид, лидерот на партија ...
НЕКА НАСТАПАТ СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ ЕДНАШ САМИ ДА ВИДИМЕ КОЛКУ ТЕЖАТ БЕЗ МАЛИТЕ ПАРТИИ, СМЕТА ТРАЈАНОВ, КОЈ СО ЛДП И ДОМ ПРАВИ КОАЛИЦИЈА ЗА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ

НЕКА НАСТАПАТ СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ ЕДНАШ САМИ ДА ВИДИМЕ КОЛКУ ТЕЖАТ БЕЗ МАЛИТЕ ПАРТИИ, СМЕТА ТРАЈАНОВ, КОЈ СО ЛДП И ДОМ ПРАВИ КОАЛИЦИЈА ЗА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ

Демократскиот сојуз и Либерално-демократската партија, кои веќе објавија дека самостојно ќе настапат на локалните избори во октомври, заедно со партиј ...
БЕЛГИЈА ДОБИВА ВЛАДА 16 МЕСЕЦИ ПО ОДРЖУВАЊЕТО НА ИЗБОРИТЕ

БЕЛГИЈА ДОБИВА ВЛАДА 16 МЕСЕЦИ ПО ОДРЖУВАЊЕТО НА ИЗБОРИТЕ

Белгија денеска конечно добива нов влада, 16 месеци по завршувањето на парламентарните избори, при што се очекува кралот да го именува досегашниот мин ...
И БЕЗ ДУИ СДСМ ЛЕСНО ЌЕ ОБЕЗБЕДИ МНОЗИНСТВО ВО СОВЕТОТ НА ГРАД СКОПЈЕ, ВЕЛАТ ПАРТИСКИ ИЗВОРИ ПО КАВГАТА НА ШИЛЕГОВ СО МЕЏИТИ

И БЕЗ ДУИ СДСМ ЛЕСНО ЌЕ ОБЕЗБЕДИ МНОЗИНСТВО ВО СОВЕТОТ НА ГРАД СКОПЈЕ, ВЕЛАТ ПАРТИСКИ ИЗВОРИ ПО КАВГАТА НА ШИЛЕГОВ СО МЕЏИТИ

Кавгите и недоразбирањата меѓу коалиционите партнери СДСМ и ДУИ од централно се пренесуваат и на локално ниво. Осветлувањето на скопската тврдина Кале ...
ЈАС ЌЕ БИДАМ ПРЕМИЕР, А ДУИ СО ВАКВО УСЛОВУВАЊЕ НЕМА ДА БИДЕ ДЕЛ ОД НОВАТА ВЛАДА, МУ ОДГОВОРИ ЗАЕВ НА АХМЕТИ

ЈАС ЌЕ БИДАМ ПРЕМИЕР, А ДУИ СО ВАКВО УСЛОВУВАЊЕ НЕМА ДА БИДЕ ДЕЛ ОД НОВАТА ВЛАДА, МУ ОДГОВОРИ ЗАЕВ НА АХМЕТИ

Ако СДСМ победи на парламентарните избори, јас ќе бидам премиер, му одговори претседателот на СДСМ Зоран Заев на лидерот на ДУИ Али Ахмети. Ахмети ден ...
1 2 3 4 10 / 35 НАПИСИ