Таг: куќа

1 2 3 10 / 22 НАПИСИ
ГРАДЕЖНИКОТ КОЈ ГО СРУШИ РАБОТНИЧКИОТ УНИВЕРЗИТЕТ ВО ВЕЛЕС НЕМАЛ ДОЗВОЛА ЗА УРИВАЊЕ НА СОСЕДНАТА КУЌА

ГРАДЕЖНИКОТ КОЈ ГО СРУШИ РАБОТНИЧКИОТ УНИВЕРЗИТЕТ ВО ВЕЛЕС НЕМАЛ ДОЗВОЛА ЗА УРИВАЊЕ НА СОСЕДНАТА КУЌА

Куќата која е во соседството на Работничкиот универзитет во Велес, се рушела без соодветна дозвола. Градежникот имал дозвола за градење,  но не и за р ...
СЕ УРНА ДЕЛ ОД ЧАРДАКОТ НА НАЈСТАРАТА КУЌА ВО СТРУГА, МОЖЕ ДА ПАДНЕ ВРЗ ЛУЃЕ ВО ЧАРШИЈАТА, ОПШТИНАТА НЕ РЕАГИРА

СЕ УРНА ДЕЛ ОД ЧАРДАКОТ НА НАЈСТАРАТА КУЌА ВО СТРУГА, МОЖЕ ДА ПАДНЕ ВРЗ ЛУЃЕ ВО ЧАРШИЈАТА, ОПШТИНАТА НЕ РЕАГИРА

Се сруши дел од чардакот на најстарата автентична куќа во струшката чаршија, куќата на Ќатовци, за која со години се алармираше дека е во лоша состојб ...
ШТИПСКИОТ ХУМАНИТАРЕЦ АЦЕ ГЕОРГИЕВСКИ И ТАЈФАТА МАЈСТОРИ РЕНОВИРАА ИЗГОРЕНА КУЌА НА СЕМЕЈСТВО ОД КУМАНОВО

ШТИПСКИОТ ХУМАНИТАРЕЦ АЦЕ ГЕОРГИЕВСКИ И ТАЈФАТА МАЈСТОРИ РЕНОВИРАА ИЗГОРЕНА КУЌА НА СЕМЕЈСТВО ОД КУМАНОВО

Единаесетгодишната Мишела и нејзината баба Мирјана Зафировска од Куманово, повеќе од година и пол живееле во рушевини од нивната куќа која во центарот ...
СЕМЕЈСТВОТО МАНАСИЕВ СЕ ВСЕЛИ ВО КОМПЛЕТНО РЕНОВИРАНАТА КУЌА ШТО ЈА ИЗГРАДИЈА ШТИПСКИ И ВЕЛЕШКИ ВОЛОНТЕРИ

СЕМЕЈСТВОТО МАНАСИЕВ СЕ ВСЕЛИ ВО КОМПЛЕТНО РЕНОВИРАНАТА КУЌА ШТО ЈА ИЗГРАДИЈА ШТИПСКИ И ВЕЛЕШКИ ВОЛОНТЕРИ

По тримесечна хуманитарна акција и донации во материјал и опрема, штипското семејство Манасиев со своите три малолетни деца се всели во новата куќа, к ...
БОЛНИТЕ СОПРУЖНИЦИ ДОБИЈА ХРАНА И МЕБЕЛ, УШТЕ КУЌАТА ДА СЕ РЕНОВИРА И ЌЕ ЗАВРШАТ МАКИТЕ

БОЛНИТЕ СОПРУЖНИЦИ ДОБИЈА ХРАНА И МЕБЕЛ, УШТЕ КУЌАТА ДА СЕ РЕНОВИРА И ЌЕ ЗАВРШАТ МАКИТЕ

Почна да пристигнува помошта за семејството Димковиќ во кумановското планинско село Алгуња, маалото Татариновац,  кое живее во исклучително тешки усло ...
ОД ЈАНУАРИ 2022 ТРИ ПАТИ ПОВИСОК ЌЕ БИДЕ ДАНОКОТ НА ИМОТ ЗА СТАН ИЛИ ДЕЛОВЕН ПРОСТОР КОЈ НЕ СЕ КОРИСТИ

ОД ЈАНУАРИ 2022 ТРИ ПАТИ ПОВИСОК ЌЕ БИДЕ ДАНОКОТ НА ИМОТ ЗА СТАН ИЛИ ДЕЛОВЕН ПРОСТОР КОЈ НЕ СЕ КОРИСТИ

Три пати повисок данок ќе се плаќа за втор стан или деловен простор и државен имот кој не се користи. Владата на денешната седница го усвои Предлогот ...
ЅВЕЗДИТЕ ОД „ГОСПОДАР НА ПРСТЕНИТЕ“ СОБИРААТ ПАРИ ДА СЕ ОТКУПИ КУЌАТА НА ТОЛКИН И ДА СТАНЕ КУЛТУРЕН ЦЕНТАР

ЅВЕЗДИТЕ ОД „ГОСПОДАР НА ПРСТЕНИТЕ“ СОБИРААТ ПАРИ ДА СЕ ОТКУПИ КУЌАТА НА ТОЛКИН И ДА СТАНЕ КУЛТУРЕН ЦЕНТАР

Легендарниот британски актер, сер Ијан Мекелен се вклучи во кампањата за да се откупи куќата каде живеел Џ. Р. Р. Толкин. Мекелен, кој го играше Ганда ...
КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ВЕЛЕШАНЕЦОТ КОЈ ВО МАЈ ПРАВЕЛ СВАДБА ЗА СИНОТ СО МНОГУ ГОСТИ ВО КУЌНИОТ ДВОР

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ВЕЛЕШАНЕЦОТ КОЈ ВО МАЈ ПРАВЕЛ СВАДБА ЗА СИНОТ СО МНОГУ ГОСТИ ВО КУЌНИОТ ДВОР

Велешанецот кој правеше свадба за синот во дворот од семејната куќа, доби кривична пријава од велешката полиција. Тој свадбата ја правел во време кога ...
ОД ОБИЛНИОТ ДОЖД СЕ СРУШИ КУЌАТА НА ТАПАНАРЕВИ ВО ВЕЛЕС, ЗАШТИТЕНА КАКО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

ОД ОБИЛНИОТ ДОЖД СЕ СРУШИ КУЌАТА НА ТАПАНАРЕВИ ВО ВЕЛЕС, ЗАШТИТЕНА КАКО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

Вчера околу пладне, од обилните врнежи во Велес се сруши половината од објектот познат како куќата на Тапанареви, која е напуштена и празна повеќе год ...
УШТЕ ЕДНА КУЌА КАЈ ВАРНАЛИИТЕ ВО ВЕЛЕС ПРЕД УНИШТУВАЊЕ, А СОПСТВЕНИЦИТЕ НЕ СМЕАТ ДА ЈА РЕНОВИРААТ

УШТЕ ЕДНА КУЌА КАЈ ВАРНАЛИИТЕ ВО ВЕЛЕС ПРЕД УНИШТУВАЊЕ, А СОПСТВЕНИЦИТЕ НЕ СМЕАТ ДА ЈА РЕНОВИРААТ

Куќата на Паунови во старото градско јадро кај Варналиите во Велес изгоре, куќата на Маневи, која е лепенка до изгорената, е сериозно оштетена и некор ...
1 2 3 10 / 22 НАПИСИ