Таг: лек

1 2 3 4 30 / 37 НАПИСИ
ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ПОЧНА ДА ТЕСТИРА ЛЕКОВИ ЗА МАЛАРИЈА КАКО МОЖНА ЗАШТИТА ОД КОВИД-19

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ПОЧНА ДА ТЕСТИРА ЛЕКОВИ ЗА МАЛАРИЈА КАКО МОЖНА ЗАШТИТА ОД КОВИД-19

Велика Британија почнува со тестирања за да се утврди дали два лека против маларија можат да помогнат во заштитата од КОВИД-19. Хлорокин, хидроксихлор ...
ТРАМП ВЕЛИ ДЕКА ЗЕМА ЛЕК ПРОТИВ МАЛАРИЈА ЗА ПРЕВЕНЦИЈА ОД КОВИД-19, ИАКО НЕ Е ДОКАЖАН КАКО БЕЗБЕДЕН

ТРАМП ВЕЛИ ДЕКА ЗЕМА ЛЕК ПРОТИВ МАЛАРИЈА ЗА ПРЕВЕНЦИЈА ОД КОВИД-19, ИАКО НЕ Е ДОКАЖАН КАКО БЕЗБЕДЕН

Доналд Трамп изјави дека го користи лекот хидроксихлорокин за да се штити од коронавирусот, иако здравствените власти предупредија дека тој, можеби, н ...
КУБА ВЕЛИ ДЕКА УСПЕШНО ЛЕКУВА БОЛНИ ОД КОВИД-19 СО ЛЕК РАЗВИЕН ВО ВРЕМЕТО НА КАСТРО

КУБА ВЕЛИ ДЕКА УСПЕШНО ЛЕКУВА БОЛНИ ОД КОВИД-19 СО ЛЕК РАЗВИЕН ВО ВРЕМЕТО НА КАСТРО

Куба се надева дека нејзиниот биотехнолошки сектор почнат од бившиот лидер Фидел Кастро може да ѝ даде предност во глобалната трка за пронаоѓање ефект ...
КОГА МИ ГО ИЗГОВОРИ ИМЕТО, МИ ГО ИЗБРИША ЦЕЛИОТ ЗАМОР И МИ ЈА ВРАТИ НАДЕЖТА, ВЕЛИ Д-Р ПАТРИЦИЈА КАЛАМАРАС ОД „8 СЕПТЕМВРИ“, ЗА БОЛНИОТ ОД КОВИД-19 ШТО СЕ ИЗВЛЕЧЕ ОД РЕСПИРАТОР

КОГА МИ ГО ИЗГОВОРИ ИМЕТО, МИ ГО ИЗБРИША ЦЕЛИОТ ЗАМОР И МИ ЈА ВРАТИ НАДЕЖТА, ВЕЛИ Д-Р ПАТРИЦИЈА КАЛАМАРАС ОД „8 СЕПТЕМВРИ“, ЗА БОЛНИОТ ОД КОВИД-19 ШТО СЕ ИЗВЛЕЧЕ ОД РЕСПИРАТОР

Момчето од Скопје на 37-годишна возраст е единствениот пациент заболен од коронавирус кој се „вратил“ од под респираторна машина, а тоа се случи токму ...
ПО САД, И ЕВРОПСКАТА УНИЈА МОЖЕ ДА ГО ОДОБРИ РЕМДЕСИВИР КАКО ЛЕК ЗА КОВИД-19

ПО САД, И ЕВРОПСКАТА УНИЈА МОЖЕ ДА ГО ОДОБРИ РЕМДЕСИВИР КАКО ЛЕК ЗА КОВИД-19

Европската Унија би можела да го следи примерот на САД и да ја одобри употребата на лекот ремдесивир за лекување на сериозно болни пациенти од КОВИД-1 ...
ФАРМАЦЕВТСКИТЕ КОМПАНИИ ТЕСТИРААТ 145 МОЖНИ ТРЕТМАНИ ЗА КОВИД-19

ФАРМАЦЕВТСКИТЕ КОМПАНИИ ТЕСТИРААТ 145 МОЖНИ ТРЕТМАНИ ЗА КОВИД-19

Околу 145 супстанци се тестираат додека фармацевтските компании се обидуваат да развијат лекови за КОВИД-19, се вели во извештајот на Меѓународната фе ...
ОБЕЗБЕДЕНА Е ТЕРАПИЈА ЗА ЗАРАЗЕНИТЕ СО КОРОНАВИРУСОТ, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕ ОТКАКО Е ЗАБЕЛЕЖАНО ДЕКА ГРАЃАНИ КУПУВАЛЕ И ПО ДЕСЕТ ПАКЕТЧИЊА „СУМАМЕД“

ОБЕЗБЕДЕНА Е ТЕРАПИЈА ЗА ЗАРАЗЕНИТЕ СО КОРОНАВИРУСОТ, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕ ОТКАКО Е ЗАБЕЛЕЖАНО ДЕКА ГРАЃАНИ КУПУВАЛЕ И ПО ДЕСЕТ ПАКЕТЧИЊА „СУМАМЕД“

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека е обезбедена целата потребна терапија за лекување на КОВИД-19 предизвикана од новиот коронавирус и реч ...
НОВ РЕВОЛУЦИОНЕРЕН ЛЕК ПРОТИВ РАЗНИ ВИДОВИ РАК ОДОБРЕН ОД ЕВРОПСКАТА УНИЈА

НОВ РЕВОЛУЦИОНЕРЕН ЛЕК ПРОТИВ РАЗНИ ВИДОВИ РАК ОДОБРЕН ОД ЕВРОПСКАТА УНИЈА

Употребата на нова „револуционерна“ класа лекови со која можат да се третираат разни видови тумори за првпат беше одобрена во Европа. Овој агностич ...
ОД ПРВИ ОКТОМВРИ ЛЕКОВИ НА РЕЦЕПТ БЕЗ ОГРАНИЧУВАЊЕ И САМО СО ЛИЧНА КАРТА НА ТОЈ ШТО ГИ ПОДИГА

ОД ПРВИ ОКТОМВРИ ЛЕКОВИ НА РЕЦЕПТ БЕЗ ОГРАНИЧУВАЊЕ И САМО СО ЛИЧНА КАРТА НА ТОЈ ШТО ГИ ПОДИГА

Лековите на рецептот од први октомври во аптеките ќе се издаваат без ограничувања со квоти. Ќе може да се подигнат од сите аптеки што имаат договор со ...
ВЕРУВАМ ДЕКА ДЕЦАТА СО СПИНАЛНА МУСКУЛНА АТРОФИЈА ЌЕ ДОБИЈАТ ЛЕК ДО КРАЈОТ НА СЕПТЕМВРИ, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕ

ВЕРУВАМ ДЕКА ДЕЦАТА СО СПИНАЛНА МУСКУЛНА АТРОФИЈА ЌЕ ДОБИЈАТ ЛЕК ДО КРАЈОТ НА СЕПТЕМВРИ, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕ

Болните од ретката болест спинална мускулна атрофија (СМА) до крајот на следниот месец треба да ја добијат потребната терапија. „Техничкиот дијалог ...
1 2 3 4 30 / 37 НАПИСИ