Таг: лекови

1 2 3 4 7 20 / 69 НАПИСИ
ОД УТРЕ ЛЕКОВИ БЕЗ КВОТИ И СО ЛИЧНА КАРТА КАЈ ЛЕКАР И ВО АПТЕКА

ОД УТРЕ ЛЕКОВИ БЕЗ КВОТИ И СО ЛИЧНА КАРТА КАЈ ЛЕКАР И ВО АПТЕКА

Граѓаните од утре ќе можат да подигнат лек од која било аптека и во кој било ден од месецот, бидејќи стартува укинувањето на квотите за лекови во цела ...
ДА СЕ ПРИЈАВИ СЕКОЈ СОМНЕЖ ЗА НЕСАКАНО ДЕЈСТВО ОД ЛЕКОВИ, АПЕЛИРА ФАРМАЦЕВТСКАТА КОМОРА

ДА СЕ ПРИЈАВИ СЕКОЈ СОМНЕЖ ЗА НЕСАКАНО ДЕЈСТВО ОД ЛЕКОВИ, АПЕЛИРА ФАРМАЦЕВТСКАТА КОМОРА

Фармацевтите, лекарите и пациентите да пријавуваат несакани дејства од лековите, рече претседателката на Фармацевтската комора Бистра Ангеловска, на о ...
ОБЕЗБЕДИВМЕ КОНТИНУИРАНА ТЕРАПИЈА ЗА БОЛНИТЕ СО МАЛИГНИ БОЛЕСТИ, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕ

ОБЕЗБЕДИВМЕ КОНТИНУИРАНА ТЕРАПИЈА ЗА БОЛНИТЕ СО МАЛИГНИ БОЛЕСТИ, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕ

Со групна набавка на лековите за малигни заболувања обезбедивме континуирана терапија и се надмина состојбата во која, поради ограниченоста на условни ...
„ЏОНСОН ЕНД ЏОНСОН“ КАЗНЕТ СО 572 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА ПОТТИКНУВАЊЕ НА ОПИОИДСКАТА КРИЗА ВО САД, КОЈА ОДНЕСЕ 40.000 ЖИВОТИ

„ЏОНСОН ЕНД ЏОНСОН“ КАЗНЕТ СО 572 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ЗА ПОТТИКНУВАЊЕ НА ОПИОИДСКАТА КРИЗА ВО САД, КОЈА ОДНЕСЕ 40.000 ЖИВОТИ

Фармацевтскиот гигант „Џонсон енд Џонсон“ ќе мора да плати казна од 572 милиони долари за неговото учество во опиоидската криза во Оклахома, пресуди т ...
ПОВЕЌЕ СПЕЦИЈАЛИСТИ И АПТЕКИ ЌЕ БИДАТ ДОСТАПНИ ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА СМЕТКА НА ФЗОМ

ПОВЕЌЕ СПЕЦИЈАЛИСТИ И АПТЕКИ ЌЕ БИДАТ ДОСТАПНИ ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА СМЕТКА НА ФЗОМ

Аптеките кои досега немаа договор со Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) отсега ќе може да го направат тоа, а специјалистите ќе може да отворат о ...
ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО РАБОТИ НА НАМАЛУВАЊЕ НА РИЗИКОТ ОД ЗЛОУПОТРЕБА, ПО НАЈАВАТА ОД ЗАЕВ ДЕКА ОД СЕПТЕМВРИ ЌЕ ИМА ЛЕКОВИ БЕЗ КВОТИ

ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО РАБОТИ НА НАМАЛУВАЊЕ НА РИЗИКОТ ОД ЗЛОУПОТРЕБА, ПО НАЈАВАТА ОД ЗАЕВ ДЕКА ОД СЕПТЕМВРИ ЌЕ ИМА ЛЕКОВИ БЕЗ КВОТИ

Фондот за здравствено осигурување работи на намалување на ризикот од можни злоупотреби и нерационално користење на лековите, откако денес премиерот Зо ...
ОД СЕПТЕМВРИ ЛЕКОВИ БЕЗ КВОТИ ПОРАДИ ИНДИЦИИ ЗА ЗЛОУПОТРЕБА, НАЈАВИ ЗАЕВ

ОД СЕПТЕМВРИ ЛЕКОВИ БЕЗ КВОТИ ПОРАДИ ИНДИЦИИ ЗА ЗЛОУПОТРЕБА, НАЈАВИ ЗАЕВ

Премиерот Зоран Заев најави дека имаат план од септември да ги пуштат лековите комплетно без квоти. „Наша аспирација е во септември комплетно леков ...
НОВИТЕ БОЛНИ ВО РЕГИСТАРОТ НА РЕТКИ БОЛЕСТИ ЛЕК ЧЕКААТ ПОЛА ГОДИНА, ОТИ НЕ БИЛЕ ПЛАНИРАНИ ВО ПРЕТХОДНИОТ ТЕНДЕР

НОВИТЕ БОЛНИ ВО РЕГИСТАРОТ НА РЕТКИ БОЛЕСТИ ЛЕК ЧЕКААТ ПОЛА ГОДИНА, ОТИ НЕ БИЛЕ ПЛАНИРАНИ ВО ПРЕТХОДНИОТ ТЕНДЕР

Пациенти со ретки болести реагираат дека со месеци чекаат терапија откако им била дијагностицирана болеста, бидејќи во регистарот на пациенти за кои с ...
ЗА ЛЕКОВИ НА РЕЦЕПТ ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО И ОВОЈ МЕСЕЦ ГИ ЗГОЛЕМИ КВОТИТЕ НА АПТЕКИТЕ

ЗА ЛЕКОВИ НА РЕЦЕПТ ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО И ОВОЈ МЕСЕЦ ГИ ЗГОЛЕМИ КВОТИТЕ НА АПТЕКИТЕ

Квотите за лекови на рецепт кои се на товар на Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) и овој месец ќе бидат зголемени за 12.000 денари. Фондот за зд ...
УСЛОВНА ЗАТВОРСКА КАЗНА ЗА МЕДИЦИНСКАТА СЕСТРА КОЈА ИЗДАВАЛА ЛЕКОВИ СО ПОМИНАТ РОК

УСЛОВНА ЗАТВОРСКА КАЗНА ЗА МЕДИЦИНСКАТА СЕСТРА КОЈА ИЗДАВАЛА ЛЕКОВИ СО ПОМИНАТ РОК

Медицинската сестра од Велес Павлина Петровска доби условна затворска казна оти на пациентите во болницата кадешто работела им давала лекови со измина ...
1 2 3 4 7 20 / 69 НАПИСИ