Таг: лекови

1 2 3 4 5 9 30 / 88 НАПИСИ
НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА ХЕМИЈА ЗА ДВАЈЦА НАУЧНИЦИ ЗАСЛУЖНИ ЗА РАЗВОЈОТ НА НОВИ ЛЕКОВИ

НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА ХЕМИЈА ЗА ДВАЈЦА НАУЧНИЦИ ЗАСЛУЖНИ ЗА РАЗВОЈОТ НА НОВИ ЛЕКОВИ

Германецот Бењамин Лист и Британецот Дејвид Мекмилан се добитници на годинашната Нобелова награда за хемија за нивната работа на нови начини на изград ...
НАЈНОВИТЕ ТЕРАПИИ ВО ЛЕКУВАЊЕТО ГИ ПРАВИМЕ ДОСТАПНИ ЗА ПАЦИЕНТИТЕ, ВЕЛАТ ОД КОМПАНИЈАТА „ВАРУС“ КОЈА СЛАВИ 30 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ

НАЈНОВИТЕ ТЕРАПИИ ВО ЛЕКУВАЊЕТО ГИ ПРАВИМЕ ДОСТАПНИ ЗА ПАЦИЕНТИТЕ, ВЕЛАТ ОД КОМПАНИЈАТА „ВАРУС“ КОЈА СЛАВИ 30 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ

Преку фармацевтската компанија „Варус“ најновите иновативни терапии за лекување се достапни во болниците кај нас. Годинава компанијата „Варус’ одбележ ...
ОД УТРЕ ЗА ХРОНИЧНО БОЛНИТЕ РЕЦЕПТ ОД МАТИЧЕН ЛЕКАР ПО ТЕЛЕФОН, СЕ УКИНУВААТ ХАРТИЕНИТЕ РЕЦЕПТИ ЗА ЛЕКОВИ

ОД УТРЕ ЗА ХРОНИЧНО БОЛНИТЕ РЕЦЕПТ ОД МАТИЧЕН ЛЕКАР ПО ТЕЛЕФОН, СЕ УКИНУВААТ ХАРТИЕНИТЕ РЕЦЕПТИ ЗА ЛЕКОВИ

Хронично болните од утре не мора да одат на матичен лекар за да им препише хартиен рецепт, со јавување по телефон тој веднаш ќе им искреира електронск ...
ЗАТВОРЕНИ 48 КАФУЛИЊА ОТИ РАБОТЕЛЕ, ВОН УПОТРЕБА СТАВЕНИ 215 АПАРАТИ ЗА КАФЕ

ЗАТВОРЕНИ 48 КАФУЛИЊА ОТИ РАБОТЕЛЕ, ВОН УПОТРЕБА СТАВЕНИ 215 АПАРАТИ ЗА КАФЕ

Затворени се 48 угостителски објекти бидејќи и покрај забраната за работа, имале гости. Шесте инспекциски служби во рамките на надзорите од 2 до 5 апр ...
НЕ НИ ПОМИСЛУВАЈТЕ ДА ПИЕТЕ „СУМАМЕД“ КАКО ТЕРАПИЈА, А УШТЕ ПОМАЛКУ КАКО ПРЕВЕНЦИЈА ОД КОРОНАВИРУС, АПЕЛИРА ФИЛИПЧЕ

НЕ НИ ПОМИСЛУВАЈТЕ ДА ПИЕТЕ „СУМАМЕД“ КАКО ТЕРАПИЈА, А УШТЕ ПОМАЛКУ КАКО ПРЕВЕНЦИЈА ОД КОРОНАВИРУС, АПЕЛИРА ФИЛИПЧЕ

Министерот за здравство Венко Филипче апелира до граѓаните да не се лекуваат на своја рака со „сумамед“ и други лекарства, откако во јавноста излегоа ...
„АЛКАЛОИД“ ДОНИРА 200.000 ЕВРА ЗА БОРБАТА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ И ГИ НАМАЛУВА ЦЕНИТЕ НА 158 СВОИ ПРОИЗВОДИ

„АЛКАЛОИД“ ДОНИРА 200.000 ЕВРА ЗА БОРБАТА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ И ГИ НАМАЛУВА ЦЕНИТЕ НА 158 СВОИ ПРОИЗВОДИ

„Алкалоид АД Скопје“ донира 12.300.000 денари (200.000 евра) на наменската донаторска сметка на Министерството за здравство, отворена за справување со ...
ЦЕНИТЕ НА ПРОИЗВОДИТЕ НА „АЛКАЛОИД“ СЕ ИСТИТЕ КАКО НА 1 ФЕВРУАРИ И НЕМА ДА СЕ ЗГОЛЕМУВААТ, СООПШТИ КОМПАНИЈАТА  

ЦЕНИТЕ НА ПРОИЗВОДИТЕ НА „АЛКАЛОИД“ СЕ ИСТИТЕ КАКО НА 1 ФЕВРУАРИ И НЕМА ДА СЕ ЗГОЛЕМУВААТ, СООПШТИ КОМПАНИЈАТА  

Излезните цени на производите на „Алкалоид АД Скопје, особено на лековите, дезинфициенсите, медицинскиот алкохол, антисептиците и останатите средства ...
ДЕВИЈАНТНИТЕ ПОЈАВИ СО ЛЕКОВИТЕ НА РЕЦЕПТ СЕ ОТСТРАНЕТИ, АКО СЕ ПОЧИТУВА ЗАКОНОТ ЌЕ ИМА ДОВОЛНО ПАРИ ДА НЕМА КВОТИ, ВЕЛИ ЗАЕВ

ДЕВИЈАНТНИТЕ ПОЈАВИ СО ЛЕКОВИТЕ НА РЕЦЕПТ СЕ ОТСТРАНЕТИ, АКО СЕ ПОЧИТУВА ЗАКОНОТ ЌЕ ИМА ДОВОЛНО ПАРИ ДА НЕМА КВОТИ, ВЕЛИ ЗАЕВ

Фондот за здравствено осигурување има само делумни податоци за потрошувачката на лекови на рецепт, по ослободување на квотите на аптеките во целата зе ...
ОБЕЗБЕДИВМЕ ДА БИДЕ ДОСТАПНА ЗА БОЛНИТЕ СКАПА БИОЛОШКА ТЕРАПИЈА КОЈА НЕ Е НА БОЛНИЧКАТА ЛИСТА НА ЛЕКОВИ, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕ

ОБЕЗБЕДИВМЕ ДА БИДЕ ДОСТАПНА ЗА БОЛНИТЕ СКАПА БИОЛОШКА ТЕРАПИЈА КОЈА НЕ Е НА БОЛНИЧКАТА ЛИСТА НА ЛЕКОВИ, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕ

Со централизирана набавка обезбедивме над 30 молекули на скапа биолошка терапија која не е на позитивната листа на лекови, за да им биде достапна на п ...
ОД УТРЕ ЛЕКОВИ БЕЗ КВОТИ И СО ЛИЧНА КАРТА КАЈ ЛЕКАР И ВО АПТЕКА

ОД УТРЕ ЛЕКОВИ БЕЗ КВОТИ И СО ЛИЧНА КАРТА КАЈ ЛЕКАР И ВО АПТЕКА

Граѓаните од утре ќе можат да подигнат лек од која било аптека и во кој било ден од месецот, бидејќи стартува укинувањето на квотите за лекови во цела ...
1 2 3 4 5 9 30 / 88 НАПИСИ