Таг: Лондон

1 2 3 8 10 / 77 НАПИСИ
МАЖ СО САМУРАЈСКИ МЕЧ НАПАДНА ЛУЃЕ ВО ЛОНДОН, ПОЧИНА 13-ГОДИШНИК

МАЖ СО САМУРАЈСКИ МЕЧ НАПАДНА ЛУЃЕ ВО ЛОНДОН, ПОЧИНА 13-ГОДИШНИК

Тринаесетгодишно момче почина, а уште четири лица се ранети во денешниот напад во североисточниот дел на Лондон, што го изврши 36-годишен маж кој носе ...
ОЛИМПИСКАТА ШАМПИОНКА ЈЕПЧИРЧИР ПОСТАВИ НОВ СВЕТСКИ РЕКОРД ЗА ЖЕНИ НА МАРАТОНОТ ВО ЛОНДОН

ОЛИМПИСКАТА ШАМПИОНКА ЈЕПЧИРЧИР ПОСТАВИ НОВ СВЕТСКИ РЕКОРД ЗА ЖЕНИ НА МАРАТОНОТ ВО ЛОНДОН

Олимписката шампионка Перес Јепчирчир постави нов светски рекорд за жени на маратонот во Лондон со време од два часа 16 минути и 16 секунди. Светската ...
ДВЕ НАГРАДИ ЗА МАНЧЕВСКИ, „КАЈМАК“ ВО КИНО ВО ХОЛАНДИЈА И ВО ЛОНДОН

ДВЕ НАГРАДИ ЗА МАНЧЕВСКИ, „КАЈМАК“ ВО КИНО ВО ХОЛАНДИЈА И ВО ЛОНДОН

Режисерот Милчо Манчевски овој месец  доби две меѓународни награди, а неговиот филм „Кајмак“ денеска истовремено има фестивалска и кинопремиера во Хол ...
ЛОНДОН СЛАВИ 100 ГОДИНИ ОД МАГИЈАТА НА ДИЗНИ

ЛОНДОН СЛАВИ 100 ГОДИНИ ОД МАГИЈАТА НА ДИЗНИ

Над 250 предмети содржи изложбата „Дизни 100“ која се отвори во Лондон, со која се слави 100 години од магичниот свет на Волт Дизни. Поставката со пре ...
СИТЕ ТРЕБА ДА ПОМОГНЕМЕ ЗА КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ, ВЕЛИ ЕКИПАТА НА ПРВИОТ БРИТАНСКИ ЕКОТЕАТАР

СИТЕ ТРЕБА ДА ПОМОГНЕМЕ ЗА КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ, ВЕЛИ ЕКИПАТА НА ПРВИОТ БРИТАНСКИ ЕКОТЕАТАР

Објект изграден од рециклирани материјали е поставен среде лондонскиот бизнис кварт, полн со стаклени згради, за да се пренесе пораката дека е потребе ...
ПРВИТЕ АВИОНИ СО ТУРИСТИ ОД ЛОНДОН И ОД МАНЧЕСТЕР СТАСАА ВО ОХРИД

ПРВИТЕ АВИОНИ СО ТУРИСТИ ОД ЛОНДОН И ОД МАНЧЕСТЕР СТАСАА ВО ОХРИД

Новите авио-линии од Велика Британија оваа сезона ќе донесат над 6.000 Британци на брегот на Охридското Езеро. На охридскиот аеродром „Свети Апостол П ...
УЛИЧЕН ТОАЛЕТ ЗГМЕЧИ РАБОТНИК ВО ЦЕНТАРОТ НА ЛОНДОН

УЛИЧЕН ТОАЛЕТ ЗГМЕЧИ РАБОТНИК ВО ЦЕНТАРОТ НА ЛОНДОН

Маж почина откако бил згмечен од јавен тоалет додека работел на одржувањето на уредот во централен Лондон. Тој бил прогласен за мртов на самото место. ...
СТОПАНСКА БАНКА АД СКОПЈЕ ЈА ОСВОИ НАГРАДАТА „ЕУРОМАНИ“ ЗА НАЈДОБРА БАНКА ВО ЗЕМЈАВА

СТОПАНСКА БАНКА АД СКОПЈЕ ЈА ОСВОИ НАГРАДАТА „ЕУРОМАНИ“ ЗА НАЈДОБРА БАНКА ВО ЗЕМЈАВА

Стопанска банка АД - Скопје е прогласена за најдобра банка во земјава на престижните награди „Еуромани“ (Euromoney Awards for Excellence, 2022). Прогл ...
ЛОНДОН БЕЗ СМРТЕН СЛУЧАЈ ОД КОВИД-19 ЗА ПРВПАТ ОД СЕПТЕМВРИ

ЛОНДОН БЕЗ СМРТЕН СЛУЧАЈ ОД КОВИД-19 ЗА ПРВПАТ ОД СЕПТЕМВРИ

Лондон не забележа смртен случај од ковид-19 во еден ден за првпат во последните шест месеци. Здравствените власти објавија дека на 28 март не е регис ...
ЛОНДОН СЕ ОТКАЖА ОД ИЗГРАДБА НА КОНЦЕРТНА САЛА ОД 326 МИЛИОНИ ЕВРА ПОРАДИ ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД ПАНДЕМИЈАТА

ЛОНДОН СЕ ОТКАЖА ОД ИЗГРАДБА НА КОНЦЕРТНА САЛА ОД 326 МИЛИОНИ ЕВРА ПОРАДИ ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД ПАНДЕМИЈАТА

Лондон се откажа од амбициозниот проект за изградба на концертна сала, вреден 326 милиони евра (288 милиони фунти), бидејќи „последиците од пандемијат ...
1 2 3 8 10 / 77 НАПИСИ