Таг: Лувр

ЛУВР СЀ УШТЕ ЈА ЧЕКА НАЈСКАПАТА СЛИКА НА СВЕТОТ ЗА УТРЕШНАТА ИЗЛОЖБА НА ДА ВИНЧИ

ЛУВР СЀ УШТЕ ЈА ЧЕКА НАЈСКАПАТА СЛИКА НА СВЕТОТ ЗА УТРЕШНАТА ИЗЛОЖБА НА ДА ВИНЧИ

Францускиот музеј Лувр, домот на „Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи, привршува со подготовките на една од најголемите изложби во историјата посветена на ...
ПОЧИНА АРХИТЕКТОТ И М ПЕЈ, АВТОРОТ НА СТАКЛЕНАТА ПИРАМИДА ПРЕД ЛУВР

ПОЧИНА АРХИТЕКТОТ И М ПЕЈ, АВТОРОТ НА СТАКЛЕНАТА ПИРАМИДА ПРЕД ЛУВР

Кинеско-американскиот архитект И М Пеј, авторот на стаклената пирамида пред музејот Лувр во Париз, почина на 102-годишна возраст. Тој се прослави со д ...
Ѝ ПОНУДИВ ШПРИЦЕР НА МОНА ЛИЗА И ПОБЕДИВ, ВЕЛИ СТУДЕНТКАТА КОЈА ОСВОИ ПРИВАТНА ТУРА И НОЌ ВО ЛУВР

Ѝ ПОНУДИВ ШПРИЦЕР НА МОНА ЛИЗА И ПОБЕДИВ, ВЕЛИ СТУДЕНТКАТА КОЈА ОСВОИ ПРИВАТНА ТУРА И НОЌ ВО ЛУВР

Италијанско-канадската студентка на конзервација Даниела Молинари беше избрана од 180.000 учесници на натпреварот кој го организираа парискиот музеј Л ...
АПЕРИТИВ СО МОНА ЛИЗА, ВЕЧЕРА СО МИЛОСКА ВЕНЕРА И НОЌ ПОД ПИРАМИДАТА – ПОНУДА НА ЛУВР И „EРБНБ“

АПЕРИТИВ СО МОНА ЛИЗА, ВЕЧЕРА СО МИЛОСКА ВЕНЕРА И НОЌ ПОД ПИРАМИДАТА – ПОНУДА НА ЛУВР И „EРБНБ“

Парискиот музеј Лувр заедно со „Eрбнб“ организираат натпревар, на кој наградата е приватна тура низ музејот и ноќ под стаклената пирамида, како дел од ...
ХАРТИЕНАТА ИЛУЗИЈА ВО ЛУВР ИСКИНАТА НА СИТНИ ПАРЧИЊА – ДЕЛ ОД УМЕТНИЧКИ ПЕРФОРМАНС ЗА ЈУБИЛЕЈОТ НА ПИРАМИДАТА

ХАРТИЕНАТА ИЛУЗИЈА ВО ЛУВР ИСКИНАТА НА СИТНИ ПАРЧИЊА – ДЕЛ ОД УМЕТНИЧКИ ПЕРФОРМАНС ЗА ЈУБИЛЕЈОТ НА ПИРАМИДАТА

Необичен колаж во дворот на парискиот музеј Лувр кратко беше изложен пред посетителите, пред тие да го исечат на ситни парчиња. Францускиот уметник со ...
ОД АРХИТЕКТОНСКА ВУЛГАРНОСТ ДО ИКОНА – ПИРАМИДАТА ПРЕД ЛУВР ПОЛНИ 30 ГОДИНИ

ОД АРХИТЕКТОНСКА ВУЛГАРНОСТ ДО ИКОНА – ПИРАМИДАТА ПРЕД ЛУВР ПОЛНИ 30 ГОДИНИ

Во минатотo беше опишувана како архитектонска „вулгарност“, но стаклената пирамида пред Лувр, која утре полни 30 години, стана ценет симбол на францус ...
УТРЕ ОПСАДНА СОСТОЈБА ВО ПАРИЗ – АЈФЕЛОВА КУЛА, ЛУВР И ДРУГИ ОБЕЛЕЖЈА СЕ ЗАТВОРААТ ОД СТРАВ ОД НОВИ НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ

УТРЕ ОПСАДНА СОСТОЈБА ВО ПАРИЗ – АЈФЕЛОВА КУЛА, ЛУВР И ДРУГИ ОБЕЛЕЖЈА СЕ ЗАТВОРААТ ОД СТРАВ ОД НОВИ НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ

Ајфелова кула и други знаменитости на Париз утре ќе бидат затворени за посетители поради страв од нови улични насилства за време на антивладините прот ...
АБУ ДАБИ ОТВОРИ МУЗЕЈ ЛУВР ОД МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ

АБУ ДАБИ ОТВОРИ МУЗЕЈ ЛУВР ОД МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ

Абу Даби, по десет години изградба, конечно, ги отвори вратите на новиот спектакуларен музеј Лувр, во обид да се претстави како град на културен туриз ...
8 / 8 НАПИСИ