Таг: МакеДокс

1 2 10 / 11 НАПИСИ
МАКЕДОКС ГОДИНАВА ЌЕ ИМА ПРОЕКЦИИ ВО ЖИВО И ОНЛАЈН НАСТАНИ, КАРТИТЕ ОД ДЕНЕСКА ВО ПРОДАЖБА

МАКЕДОКС ГОДИНАВА ЌЕ ИМА ПРОЕКЦИИ ВО ЖИВО И ОНЛАЈН НАСТАНИ, КАРТИТЕ ОД ДЕНЕСКА ВО ПРОДАЖБА

Единаесеттото издание на Фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс, што ќе се одржи од 19 до 26 август, ќе биде посветено на звукот и тишинат ...
ТАМАРА И ЉУБО МЕ СЛУШНАА КОГА МИ БЕШЕ НАЈТЕШКО, РЕЧЕ АТИЏЕ, ЅВЕЗДАТА НА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“, НА ПРЕМИЕРАТА ВО СКОПЈЕ

ТАМАРА И ЉУБО МЕ СЛУШНАА КОГА МИ БЕШЕ НАЈТЕШКО, РЕЧЕ АТИЏЕ, ЅВЕЗДАТА НА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“, НА ПРЕМИЕРАТА ВО СКОПЈЕ

Со долготраен стоечки аплауз и овации за режисерите дебитанти Тамара Котевска и Љубомир Стефанов и ѕвездата на документарецот Атиџе Муратова, снимател ...
„МЕДЕНА ЗЕМЈА“Е МАКЕДОНСКИ КАНДИДАТ ЗА ОСКАР, ВЛЕЗЕ И МЕЃУ 12-ТЕ КАНДИДАТИ ЗА ЕВРОПСКИТЕ ФИЛМСКИ НАГРАДИ

„МЕДЕНА ЗЕМЈА“Е МАКЕДОНСКИ КАНДИДАТ ЗА ОСКАР, ВЛЕЗЕ И МЕЃУ 12-ТЕ КАНДИДАТИ ЗА ЕВРОПСКИТЕ ФИЛМСКИ НАГРАДИ

„Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов е македонскиот кандидат за Оскар во категоријата најдобар странски филм за 2020 на Американската ...
ГЕРМАНСКАТА ПРОДУКЦИЈА И МАКЕДОНСКАТА ПРЕМИЕРА НА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ ВО ФОКУСОТ НА 10. МАКЕДОКС

ГЕРМАНСКАТА ПРОДУКЦИЈА И МАКЕДОНСКАТА ПРЕМИЕРА НА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ ВО ФОКУСОТ НА 10. МАКЕДОКС

Германија ќе биде земја во фокусот на 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс, што се отвора вечерва во Куршумили ан во Скоп ...
ПРЕМИЕРИ НА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ И ПОСЛЕДНИОТ ФИЛМ НА БИЛЈАНА ГАРВАНЛИЕВА НА 10. МАКЕДОКС

ПРЕМИЕРИ НА „МЕДЕНА ЗЕМЈА“ И ПОСЛЕДНИОТ ФИЛМ НА БИЛЈАНА ГАРВАНЛИЕВА НА 10. МАКЕДОКС

Седумдесет документарни филмови на автори од цел свет ќе се прикажат на јубилејниот 10. Фестивал на креативен документарен филм МакеДокс, кој ќе се од ...
„МЕДЕНА ЗЕМЈА“ ОД ПЕТОК ИГРА ВО КИНАТА ВО САД, ВО СКОПЈЕ НА КРАЈ НА АВГУСТ

„МЕДЕНА ЗЕМЈА“ ОД ПЕТОК ИГРА ВО КИНАТА ВО САД, ВО СКОПЈЕ НА КРАЈ НА АВГУСТ

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубо Стефанов  од 26 јули ќе игра во киносалите во САД. Застапуван од ам ...
ДАНСКИОТ ДОКУМЕНТАРЕЦ „ДАЛЕЧНИОТ ЛАЕЖ НА КУЧИЊАТА“ ПОБЕДИ НА МАКЕДОКС

ДАНСКИОТ ДОКУМЕНТАРЕЦ „ДАЛЕЧНИОТ ЛАЕЖ НА КУЧИЊАТА“ ПОБЕДИ НА МАКЕДОКС

Данскиот „Далечниот лаеж на кучињата“ на Сајмон Леренг Вилмонт победи на деветтото издание на Фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс, што ...
МАКЕДОКС ОТВОРА В ЧЕТВРТОК СО „ВАЈ-ФАЈ ПЛАЗА КУБА“ И „КЕДИ“

МАКЕДОКС ОТВОРА В ЧЕТВРТОК СО „ВАЈ-ФАЈ ПЛАЗА КУБА“ И „КЕДИ“

Деветтото издание на Фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс, почнува в четврток (20 часот) во Куршумли ан, со чешко-кубанско-шпанскиот фил ...
ПОЛСКИОТ „21 Х ЊУЈОРК“ ПОБЕДИ НА МАКЕДОКС

ПОЛСКИОТ „21 Х ЊУЈОРК“ ПОБЕДИ НА МАКЕДОКС

Полскиот документарец „21 х Њујорк“ на Пјотр Стасик е победник на годинашнот МакеДокс и ја освои главната награда Кромид. Стасик, примајќи ја наградат ...
„СО ЉУБОВ“ ГО ОТКРИВА ЕЛИКСИРОТ ЗА СРЕЌА

„СО ЉУБОВ“ ГО ОТКРИВА ЕЛИКСИРОТ ЗА СРЕЌА

„Професоре бе, што не си купиш нова кола, па да се возиш ко човек?“, е прашањето што 25 години го слуша Дионис Пашлаков од Неготино, пензиониран профе ...
1 2 10 / 11 НАПИСИ