Таг: македонски

1 2 10 / 13 НАПИСИ
СЕДУМ МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ, МЕЃУ КОИ И ДЕТЕ, СЕ ВО ХОТЕЛ БЛИЗУ МАНАСТИРОТ ВО КОЈ СЕ НАПАЃАЧИТЕ НА КОСОВСКАТА ПОЛИЦИЈА, ВЕЛИ МНР

СЕДУМ МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИ, МЕЃУ КОИ И ДЕТЕ, СЕ ВО ХОТЕЛ БЛИЗУ МАНАСТИРОТ ВО КОЈ СЕ НАПАЃАЧИТЕ НА КОСОВСКАТА ПОЛИЦИЈА, ВЕЛИ МНР

Седум македонски државјани, од кои едно дете, се сместени во хотел во непосредна близина на манастирот во селото Бањска на северот на Косово, каде ден ...
СЕГА КОГА БУГАРИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Е БУГАРСКИ ДИЈАЛЕКТ Е ИСТО КАКО ВО ФАШИСТИЧКО ВРЕМЕ И ЕВРОПА ТРЕБА ДА СТАВИ КРАЈ НА ТОА, КАЖА ВО ОХРИД ПРОЧУЕНИОТ СЛАВИСТ ВИКТОР ФРИДМАН

СЕГА КОГА БУГАРИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Е БУГАРСКИ ДИЈАЛЕКТ Е ИСТО КАКО ВО ФАШИСТИЧКО ВРЕМЕ И ЕВРОПА ТРЕБА ДА СТАВИ КРАЈ НА ТОА, КАЖА ВО ОХРИД ПРОЧУЕНИОТ СЛАВИСТ ВИКТОР ФРИДМАН

Професорот д-р Виктор Фридман од Универзитетот во Чикаго, САД, еден од најголемите американски и светски слависти и македонисти, денеска во Охрид ја п ...
ПЕНДАРОВСКИ БАРА БУГАРИЈА ДА ГИ ОТКРИЕ И КАЗНИ НАПАЃАЧИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ КЛУБ ВО БЛАГОЕВГРАД

ПЕНДАРОВСКИ БАРА БУГАРИЈА ДА ГИ ОТКРИЕ И КАЗНИ НАПАЃАЧИТЕ НА МАКЕДОНСКИОТ КЛУБ ВО БЛАГОЕВГРАД

Претседателот Стево Пендаровски најостро го осудуди каменувањето на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград, Бугарија, при што син ...
ОМО ИЛИНДЕН БАРА БУГАРСКАТА ПОЛИЦИЈА ДА ГО ИСТРАЖИ НАПАДОТ НА МАКЕДОНСКИОТ КЛУБ ВО БЛАГОЕВГРАД

ОМО ИЛИНДЕН БАРА БУГАРСКАТА ПОЛИЦИЈА ДА ГО ИСТРАЖИ НАПАДОТ НА МАКЕДОНСКИОТ КЛУБ ВО БЛАГОЕВГРАД

Здружението на Македонците од Бугарија ОМО Илиден-Пирин бара бугарската полиција да го истражи нападот врз македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благ ...
СО КАМЕНУВАЊЕ СКРШЕНИ СТАКЛАТА НА МАКЕДОНСКИОТ КЛУБ „НИКОЛА ВАПЦАРОВ“ ВО БЛАГОЕВГРАД

СО КАМЕНУВАЊЕ СКРШЕНИ СТАКЛАТА НА МАКЕДОНСКИОТ КЛУБ „НИКОЛА ВАПЦАРОВ“ ВО БЛАГОЕВГРАД

Синоќа со каменување е искршено стаклото од влезот на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград, Бугарија. Според бугарските медиуми, бугарск ...
МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Е ВАШ ЈАЗИК, ВАШИОТ ИДЕНТИТЕТ Е ПОЧИТУВАН, ПРАШАЊАТА ЗА ИСТОРИЈАТА НЕ СЕ УСЛОВ ВО ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ, КАЖА УРСУЛА ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВО ПАРЛАМЕНТОТ

МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Е ВАШ ЈАЗИК, ВАШИОТ ИДЕНТИТЕТ Е ПОЧИТУВАН, ПРАШАЊАТА ЗА ИСТОРИЈАТА НЕ СЕ УСЛОВ ВО ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ, КАЖА УРСУЛА ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВО ПАРЛАМЕНТОТ

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска во полчасовно обраќање пред Собранието, во кое беше цел државен, судски и верски в ...
ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА НАСКОРО ЌЕ КАЖЕ КАКО ЌЕ СТОИ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО ДОГОВОРОТ СО ФРОНТЕКС ПОРАДИ КОЈ БУГАРИЈА ДОСЕГА ОДБИВАШЕ ПОТПИШУВАЊЕ

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА НАСКОРО ЌЕ КАЖЕ КАКО ЌЕ СТОИ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ВО ДОГОВОРОТ СО ФРОНТЕКС ПОРАДИ КОЈ БУГАРИЈА ДОСЕГА ОДБИВАШЕ ПОТПИШУВАЊЕ

Европската Комисија во наредните часови, или денови, ќе даде детали за договорот на Македонија со Европската агенција за гранична и крајбрежна стража ...
БЕЗ ХИСТЕРИЈА

БЕЗ ХИСТЕРИЈА

ЕУ сериозно сфаќа дека Бугарија сака Македонците да станат Бугари. ...
И МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА ДА ИМААТ СВОЈА ИЗЈАВА ЗА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК ВО ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА СО ЕУ, ВЕЛИ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ

И МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА ДА ИМААТ СВОЈА ИЗЈАВА ЗА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК ВО ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА СО ЕУ, ВЕЛИ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ

Во францускиот предлог со кој Бугарија треба да го крене ветото за пристапните преговори на Македонија со ЕУ, стои дека употребата на македонскиот јаз ...
БЕГАЈ ТАМУ!

БЕГАЈ ТАМУ!

ЕУ Вистинска и ЕУ од Али експрес. Маседоан ди Норд, зеро пуа. ...
1 2 10 / 13 НАПИСИ