Таг: Матка

1 2 10 / 13 НАПИСИ
ШИЛЕГОВ ЌЕ БАРА ОПШТИНА САРАЈ ДА ЈА УРНЕ ДИВАТА ПЛАТФОРМА НА МАТКА

ШИЛЕГОВ ЌЕ БАРА ОПШТИНА САРАЈ ДА ЈА УРНЕ ДИВАТА ПЛАТФОРМА НА МАТКА

Денеска ќе испратиме допис до Општина Сарај дека платформата на кањонот Матка е дивоградба, вели раководителот на Инспекторатот за животна средина на ...
ДИВА ПЛАТФОРМА ЗА КАФЕАНА НИКНА НА МАТКА, ГРАД СКОПЈЕ НЕ ЗНАЕ ШТО Е, ОПШТИНА САРАЈ НЕ КАЖУВА

ДИВА ПЛАТФОРМА ЗА КАФЕАНА НИКНА НА МАТКА, ГРАД СКОПЈЕ НЕ ЗНАЕ ШТО Е, ОПШТИНА САРАЈ НЕ КАЖУВА

Дива платформа, најверојатно за кафеана, никна во кањонот Матка. Од Град Скопје не знаат за што станува збор, но од Кабинетот на градоначалникот Петре ...
ЗАБОРАВЕНОТО СИДРО ОД БРОДОТ СКОПЈЕ, ЌЕ СТАНЕ ДЕЛ ОД ТУРИСТИЧКАТА ПОНУДА НА ГРАДОТ

ЗАБОРАВЕНОТО СИДРО ОД БРОДОТ СКОПЈЕ, ЌЕ СТАНЕ ДЕЛ ОД ТУРИСТИЧКАТА ПОНУДА НА ГРАДОТ

Сидрото од бродот Скопје, кое сега рѓосано и заборавено стои под Камениот мост, ќе стане дел од туристичката понуда на градот. Ова се предвидува со пр ...
ТУРИСТИЧКИТЕ АВТОБУСИ НЕМА ДА МОЖЕ ДА СЕ ПАРКИРААТ НА МАТКА

ТУРИСТИЧКИТЕ АВТОБУСИ НЕМА ДА МОЖЕ ДА СЕ ПАРКИРААТ НА МАТКА

Туристичките автобуси нема да можат да стојат цел ден на пакрингот на Матка. Град Скопје планира да воведе посебен режим за паркирање на автобуси, со ...
„КОМУНАЛНА ХИГИЕНА“ ГО ПРЕЗЕМА ЧИСТЕЊЕТО И СОБИРАЊЕТО ЃУБРЕ ВО САРАЈ И МАТКА

„КОМУНАЛНА ХИГИЕНА“ ГО ПРЕЗЕМА ЧИСТЕЊЕТО И СОБИРАЊЕТО ЃУБРЕ ВО САРАЈ И МАТКА

Од први октомври ЈП „Комунална хигиена“ ќе го собира ѓубрето и ќе ги чисти општина Сарај и Матка. Станува збор за површина од 18.000 метри квадратни в ...
БАКТЕРИИТЕ МОЖЕ ДА ГО СПРЕЧАТ ДЕТСКИОТ РАК, ВЕЛИ БРИТАНСКИ ИСТРАЖУВАЧ

БАКТЕРИИТЕ МОЖЕ ДА ГО СПРЕЧАТ ДЕТСКИОТ РАК, ВЕЛИ БРИТАНСКИ ИСТРАЖУВАЧ

Британски истражувач верува дека науката сега може да идентификува што може да ја предизвика појавата на најчестото малигно заболување кај децата. Аку ...
ПРВИОТ МАРАТОН ВОДНО-МАТКА УТРЕ ЌЕ СЕ ТРЧА ВО ЗИМСКИ УСЛОВИ

ПРВИОТ МАРАТОН ВОДНО-МАТКА УТРЕ ЌЕ СЕ ТРЧА ВО ЗИМСКИ УСЛОВИ

И покрај зимските услови во Скопје, утре, според планираното, ќе се одржи првото издание на планинската трка Водно-Матка, која ќе содржи маратон и пол ...
ВО МАРТ ПРВО ИЗДАНИЕ НА ПЛАНИНСКИОТ МАРАТОН ВОДНО-МАТКА

ВО МАРТ ПРВО ИЗДАНИЕ НА ПЛАНИНСКИОТ МАРАТОН ВОДНО-МАТКА

Тимот ТРЕКС и планинарското-спортско друштво Макпетрол објавија дека на 25 март за првпат ќе се одржи планинскиот маратон Водно-Матка. Настанот ќе ...
ХОЛАНДСКАТА И БРИТАНСКАТА АМБАСАДА ЗАЕДНО СО ПИВАРА ЧИСТЕА ЃУБРЕ НА МАТКА

ХОЛАНДСКАТА И БРИТАНСКАТА АМБАСАДА ЗАЕДНО СО ПИВАРА ЧИСТЕА ЃУБРЕ НА МАТКА

Под мотото „Рециклирате ли?“, Пивара Скопје организираше нова волонтерска екоакција, чија цел беше чистењето на брегот и на водите на езерото Матка. П ...
НЕМА АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ ДО МАТКА, ЛИНИЈАТА 60 НА ЈСП ВОЗИ САМО ДО СЕЛО ГЛУМОВО

НЕМА АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ ДО МАТКА, ЛИНИЈАТА 60 НА ЈСП ВОЗИ САМО ДО СЕЛО ГЛУМОВО

Туристите и граѓаните за да стигнат до кањонот Матка одат пешки бидејќи автобусот со број 60 ги остава на станицата во село Глумово. Автобусите како ш ...
1 2 10 / 13 НАПИСИ