ВЛАДАТА ГО УСВОИ ЗАКОНОТ СО КОЈ МАТКА СТАНУВА СПОМЕНИК НА ПРИРОДАТА, ДИВИТЕ ПЛАТФОРМИ СЀ УШТЕ СТОЈАТ

  ВЛАДАТА ГО УСВОИ ЗАКОНОТ СО КОЈ МАТКА СТАНУВА СПОМЕНИК НА ПРИРОДАТА, ДИВИТЕ ПЛАТФОРМИ СЀ УШТЕ СТОЈАТДивите платформи во кањонот Матка 4 години никој не ги чепка. (Фото: СДК.МК)

  Кањонот Матка ќе биде прогласен за споменик на природата. На денешната владина седница беше усвоен Предлогот на законот за прогласување на Кањон Матка за заштитено подрачје во категоријата III – споменик на природата. Сега Законот се испраќа во Собранието на усвојување од страна на пратениците.

  „Со конечното усвојување, после долг период на усогласување, постигнат е консензус во интерес на заштита на ова уникатно национално природно богатство. Со донесувањето на Законот, ќе се овозможи не само заштита на природните вредности, разновидноста на биодиверзитетот, туку и ќе се создадат нови можности за одржливо управување и развој на овој еко-систем“, вели министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини.

  Дивите платформи во кањонот Матка 4 години никој не ги чепка. И покрај тоа што се дивоградба градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети не ги урива, ниту има намера тоа да го стори. Тие си продолжуваат да работат како кафулиња и фирми кои издаваат кајаци и органиизраат тури со чамци низ езерото. Никој не знае дали се регистрирани и дали имаат дозволи за вршење на оваа дејност.

  А. АНТЕВСКА

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира