Таг: закон

1 2 3 11 10 / 109 НАПИСИ
ПРОДАВНИЦИТЕ И КИОСЦИТЕ ВО ОХРИД И СТРУГА ЌЕ РАБОТАТ ВО НЕДЕЛА, ЗАНАЕТЧИИТЕ ЌЕ ОСТАНАТ ЗАТВОРЕНИ, ИЗГЛАСАНИ ИЗМЕНИТЕ НА ЗАКОНОТ ЗА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН

ПРОДАВНИЦИТЕ И КИОСЦИТЕ ВО ОХРИД И СТРУГА ЌЕ РАБОТАТ ВО НЕДЕЛА, ЗАНАЕТЧИИТЕ ЌЕ ОСТАНАТ ЗАТВОРЕНИ, ИЗГЛАСАНИ ИЗМЕНИТЕ НА ЗАКОНОТ ЗА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН

Со усвоените измени и дополнувањата на Законот за трговија, продавниците, киосците и штандовите во туристичките места ќе можат да работат во недела и ...
ЌЕ СЕ ОЛЕСНИ ПОСТАПКАТА ЗА ГРАЃАНИТЕ ДА ПОСТАВАТ ФОТОВОЛТАИЦИ НА СВОИТЕ ПОКРИВИ И ДА ПРОИЗВЕДУВААТ СТРУЈА

ЌЕ СЕ ОЛЕСНИ ПОСТАПКАТА ЗА ГРАЃАНИТЕ ДА ПОСТАВАТ ФОТОВОЛТАИЦИ НА СВОИТЕ ПОКРИВИ И ДА ПРОИЗВЕДУВААТ СТРУЈА

Се подготвува законско решение за да можат граѓаните да своите покриви да постават фотоволтаици и да произведуваат струја. Премиерот Димитар Ковачевск ...
САЛИ НАЈАВИ ДЕКА ЌЕ ГО ПОВЛЕЧЕ ЗАКОНОТ ЗА ИЗГРАДБА НА НОВ КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР ВО СКОПЈЕ

САЛИ НАЈАВИ ДЕКА ЌЕ ГО ПОВЛЕЧЕ ЗАКОНОТ ЗА ИЗГРАДБА НА НОВ КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР ВО СКОПЈЕ

Законот за изградба на Универзитетски клинички центар ќе биде повлечен, но засега уште не сме донеле конечна одлука, рече министерот за здравство Беки ...
ПО 200 НЕУСПЕШНИ ОБИДИ ЗА 100 ГОДИНИ, БАЈДЕН ГО ПОТПИША ЗАКОНОТ ПРОТИВ ЛИНЧУВАЊЕ

ПО 200 НЕУСПЕШНИ ОБИДИ ЗА 100 ГОДИНИ, БАЈДЕН ГО ПОТПИША ЗАКОНОТ ПРОТИВ ЛИНЧУВАЊЕ

Џо Бајден го потпиша законот со кој линчувањето се прогласува за федерално злосторство од омраза во САД. Во изминатите стотина години имало повеќе од ...
ОПШТИНИТЕ И ДРЖАВНИТЕ ПРЕТПРИЈАТИЈА ДОЛЖАТ НАД 600 МИЛИОНИ ЕВРА, ДОПРВА ЌЕ СЕ НОСИ ЗАКОН ЗА ФИНАНСИСКА ИНСПЕКЦИЈА КАКО ГИ ТРОШЕЛЕ НАРОДНИТЕ ПАРИ

ОПШТИНИТЕ И ДРЖАВНИТЕ ПРЕТПРИЈАТИЈА ДОЛЖАТ НАД 600 МИЛИОНИ ЕВРА, ДОПРВА ЌЕ СЕ НОСИ ЗАКОН ЗА ФИНАНСИСКА ИНСПЕКЦИЈА КАКО ГИ ТРОШЕЛЕ НАРОДНИТЕ ПАРИ

Јавни и државни претпријатија, општини, болници, училишта, каде што партиите на власт ставаат на раководни функции свои кадри, пријавиле дека имаат до ...
РУСИЈА УСВОИ ЗАКОН СО КОЈ ШИРЕЊЕТО „ЛАЖНИ“ ИНФОРМАЦИИ ЗА ИНВАЗИЈАТА СЕ КАЗНУВА ДО 15 ГОДИНИ ЗАТВОР

РУСИЈА УСВОИ ЗАКОН СО КОЈ ШИРЕЊЕТО „ЛАЖНИ“ ИНФОРМАЦИИ ЗА ИНВАЗИЈАТА СЕ КАЗНУВА ДО 15 ГОДИНИ ЗАТВОР

Долниот дом на рускиот парламент (Дума) едногласно изгласа закон со кој се воведуваат затворски казни до 15 години за намерно ширење „лажни“ информаци ...
СЕКОЈ НОВ ПРЕДЛОГ НА ЗАКОНОТ ЗА ИГРИ НА СРЕЌА Е ПОЛОШ, КАЗИНО СЕ ОТВОРА ДО ГРАДИНКА, РЕКОА ОД ДВИЖЕЊЕТО „АНТИКОЦКАЊЕ“ НА ПРОТЕСТОТ ВО ТЕТОВО

СЕКОЈ НОВ ПРЕДЛОГ НА ЗАКОНОТ ЗА ИГРИ НА СРЕЌА Е ПОЛОШ, КАЗИНО СЕ ОТВОРА ДО ГРАДИНКА, РЕКОА ОД ДВИЖЕЊЕТО „АНТИКОЦКАЊЕ“ НА ПРОТЕСТОТ ВО ТЕТОВО

Со полчасовна блокада на кружниот тек од булеварот Видое Смилевски-Бато во Тетово, граѓаните и активистите на Движењето „Антикоцкање“ изразија револт ...
ДЕЦАТА МОРА СЕКОЈА ГОДИНА ДА ДОКАЖАТ ДЕКА СЕ СО ДАУНОВ СИНДРОМ ЗА ДА ОСТВАРАТ ПРАВА, ОД МАРТ ЌЕ СЕ ПРИМЕНУВА НОВА КЛАСИФИКАЦИЈА

ДЕЦАТА МОРА СЕКОЈА ГОДИНА ДА ДОКАЖАТ ДЕКА СЕ СО ДАУНОВ СИНДРОМ ЗА ДА ОСТВАРАТ ПРАВА, ОД МАРТ ЌЕ СЕ ПРИМЕНУВА НОВА КЛАСИФИКАЦИЈА

Иако Дауновиот синдром е дијагноза за целиот живот, децата кои имаат хромозомско нарушување секоја година мораат од Комисијата при Заводот за ментално ...
ВМРО-ДПМНЕ БАРА ДА СЕ УКИНЕ ПРЖИНСКАТА ВЛАДА И ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ, СДСМ И ДУИ ВЕЛАТ ДЕКА ТОА ЌЕ СЕ ДОГОВОРИ ПРЕД ИЗБОРИТЕ ВО 2024 ГОДИНА

ВМРО-ДПМНЕ БАРА ДА СЕ УКИНЕ ПРЖИНСКАТА ВЛАДА И ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ, СДСМ И ДУИ ВЕЛАТ ДЕКА ТОА ЌЕ СЕ ДОГОВОРИ ПРЕД ИЗБОРИТЕ ВО 2024 ГОДИНА

ВМРО-ДПМНЕ бара да се укине Пржинската влада и веднаш да се распишат предвремени избори, без 100 дена техничка влада. За таа цел, пратеничката група н ...
ОХРИДСКИТЕ ДУЌАНЏИИ БАРААТ ЗАКОНОТ ЗА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН ДА НЕ ВАЖИ ВО ОХРИД

ОХРИДСКИТЕ ДУЌАНЏИИ БАРААТ ЗАКОНОТ ЗА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН ДА НЕ ВАЖИ ВО ОХРИД

Охридските дуќанџии се револтирани од новиот Закон со кој недела се прогласува за неработен ден, а кој на сила стапува од првиот викенд во новата годи ...
1 2 3 11 10 / 109 НАПИСИ