Таг: Месечина

1 2 3 10 / 29 НАПИСИ
КИНЕСКОТО ЛЕТАЛО „ЧЕНГИ-6“ СЕ ВРАТИ НА ЗЕМЈАТА И ПРВПАТ ДОНЕСЕ ПРИМЕРОЦИ ОД ТЕМНАТА СТРАНА НА МЕСЕЧИНАТА

КИНЕСКОТО ЛЕТАЛО „ЧЕНГИ-6“ СЕ ВРАТИ НА ЗЕМЈАТА И ПРВПАТ ДОНЕСЕ ПРИМЕРОЦИ ОД ТЕМНАТА СТРАНА НА МЕСЕЧИНАТА

Кинеската мисија на Месечината се врати на Земјата, при што за првпат се донесени примероци од нејзината неистражена далечна (темна) страна. Леталото ...
АСТРОНАУТОТ КОЈ ЈА НАПРАВИ ПОЗНАТАТА ФОТОГРАФИЈА НА ЗЕМЈАТА ОД МЕСЕЧИНАТА ЗАГИНА ВО АВИОНСКА НЕСРЕЌА НА 90 ГОДИНИ

АСТРОНАУТОТ КОЈ ЈА НАПРАВИ ПОЗНАТАТА ФОТОГРАФИЈА НА ЗЕМЈАТА ОД МЕСЕЧИНАТА ЗАГИНА ВО АВИОНСКА НЕСРЕЌА НА 90 ГОДИНИ

Астронаутот од мисијата Аполо 8 на Месечината, Бил Андерс, кој направи една од најпознатите фотографии на Земјата, загина во авионска несреќа на 90 го ...
КИНА СЛЕТА СОНДА НА ТЕМНАТА СТРАНА НА МЕСЕЧИНАТА ВО ИСТОРИСКА МИСИЈА ЗА ЗЕМАЊЕ ПРИМЕРОЦИ ОД ТЛОТО

КИНА СЛЕТА СОНДА НА ТЕМНАТА СТРАНА НА МЕСЕЧИНАТА ВО ИСТОРИСКА МИСИЈА ЗА ЗЕМАЊЕ ПРИМЕРОЦИ ОД ТЛОТО

Кинeско вселенско летало без екипаж слета на далечната (темна) страна на Месечината, надминувајќи ја клучната пречка во неговата значајна мисија за пр ...
МИСИЈАТА НА ПРВОТО ПРИВАТНО ЛЕТАЛО НА МЕСЕЧИНАТА ЌЕ БИДЕ ПРЕКИНАТА ПО САМО ПЕТ ДЕНА

МИСИЈАТА НА ПРВОТО ПРИВАТНО ЛЕТАЛО НА МЕСЕЧИНАТА ЌЕ БИДЕ ПРЕКИНАТА ПО САМО ПЕТ ДЕНА

Инженерите на контрола на летот очекуваат да го изгубат контактот со приватното летало „Одисеј“, прекинувајќи ја мисијата само пет дена по неговото сл ...
ПРВПАТ ВО ИСТОРИЈАТА ПРИВАТНА КОМПАНИЈА СПУШТИ ЛЕТАЛО НА МЕСЕЧИНАТА

ПРВПАТ ВО ИСТОРИЈАТА ПРИВАТНА КОМПАНИЈА СПУШТИ ЛЕТАЛО НА МЕСЕЧИНАТА

„Интуитив машинс“ стана првата приватна компанија која спуштила летало на Месечината. Компанијата од Хјустон објави дека нејзиниот робот „Одисеј“ ноќе ...
ЈАПОНСКОТО ЛЕТАЛО НА МЕСЕЧИНАТА ДОБИ СТРУЈА ПО 10 ДЕНА И ЌЕ ПОЧНЕ СО ИСТРАЖУВАЊАТА

ЈАПОНСКОТО ЛЕТАЛО НА МЕСЕЧИНАТА ДОБИ СТРУЈА ПО 10 ДЕНА И ЌЕ ПОЧНЕ СО ИСТРАЖУВАЊАТА

Јапонскиот вселенски модул „СЛИМ“ продолжи со работа откако беше изгаснат една недела поради проблеми со напојувањето. Јапонската агенција за истражув ...
ЈАПОНИЈА СТАНА ПЕТТАТА ЗЕМЈА КОЈА СПУШТИЛА ЛЕТАЛО НА МЕСЕЧИНАТА, НО НАСКОРО МОЖЕ ДА ОСТАНЕ БЕЗ ЕНЕРГИЈА

ЈАПОНИЈА СТАНА ПЕТТАТА ЗЕМЈА КОЈА СПУШТИЛА ЛЕТАЛО НА МЕСЕЧИНАТА, НО НАСКОРО МОЖЕ ДА ОСТАНЕ БЕЗ ЕНЕРГИЈА

Јапонија објави дека нејзиното вселенско летало „СЛИМ“ успешно слетало на Месечината и дека комуницира со контролната соба на Земјата, но се појавиле ...
НАСА ГО ОДЛОЖИ ВРАЌАЊЕТО НА ЛУЃЕТО НА МЕСЕЧИНАТА, ТОА НАЈРАНО ЌЕ СЕ СЛУЧИ ВО СЕПТЕМВРИ 2026

НАСА ГО ОДЛОЖИ ВРАЌАЊЕТО НА ЛУЃЕТО НА МЕСЕЧИНАТА, ТОА НАЈРАНО ЌЕ СЕ СЛУЧИ ВО СЕПТЕМВРИ 2026

Астронаутите на НАСА нема повторно да одат по Месечината најрано до септември 2026. Ова претставува едногодишно одложување на враќањето на луѓето на М ...
ЛАНСИРАН „ПЕРЕГРИН“, ПРВИОТ АМЕРИКАНСКИ ВСЕЛЕНСКИ РОБОТ ПО 50 ГОДИНИ, КОЈ ТРЕБА ДА СЛЕТА НА МЕСЕЧИНАТА

ЛАНСИРАН „ПЕРЕГРИН“, ПРВИОТ АМЕРИКАНСКИ ВСЕЛЕНСКИ РОБОТ ПО 50 ГОДИНИ, КОЈ ТРЕБА ДА СЛЕТА НА МЕСЕЧИНАТА

Ракетата без посада „Вулкан“ денеска беше лансира од Флорида за да испрати роботизирано вселенско летало кон Месечината. Леталото „Перегрин“ носи пет ...
ИНДИЈА ЛАНСИРАШЕ САТЕЛИТ ЗА ИСТРАЖУВАЊЕ НА СОНЦЕТО

ИНДИЈА ЛАНСИРАШЕ САТЕЛИТ ЗА ИСТРАЖУВАЊЕ НА СОНЦЕТО

Индија денеска испрати сателит кон Сонцето, само две недели по спектакуларното слетување на индиска вселенска сонда на Месечината. Сателитот „Адитија- ...
1 2 3 10 / 29 НАПИСИ