Таг: Месечина

1 2 3 20 / 29 НАПИСИ
ИНДИЈА СТАНА ПРВАТА ЗЕМЈА КОЈА УСПЕШНО СЛЕТАЛА ВСЕЛЕНСКО ЛЕТАЛО НА ЈУЖНИОТ ПОЛ НА МЕСЕЧИНАТА

ИНДИЈА СТАНА ПРВАТА ЗЕМЈА КОЈА УСПЕШНО СЛЕТАЛА ВСЕЛЕНСКО ЛЕТАЛО НА ЈУЖНИОТ ПОЛ НА МЕСЕЧИНАТА

Индија стана првата земја што успешно слетала вселенско летало близу јужниот пол на месечина во историски момент за земјата. „Чандрајан-3“, што значи ...
РУСКОТО ЛЕТАЛО ЛУНА-25 СЕ УРНА НА МЕСЕЧИНАТА, ПОТВРДИ РОСКОСМОС

РУСКОТО ЛЕТАЛО ЛУНА-25 СЕ УРНА НА МЕСЕЧИНАТА, ПОТВРДИ РОСКОСМОС

Првата руска мисија на месечината по 47 години не беше успешна откако леталото Луна-25 излезе од контрола и се урна во месечината. Руската државна все ...
АСТРОНАУТОТ БАЗ ОЛДРИН СЕ ОЖЕНИ НА 93. РОДЕНДЕН, ВЕЛИ ДЕКА Е ВОЗБУДЕН КАКО ТИНЕЈЏЕР

АСТРОНАУТОТ БАЗ ОЛДРИН СЕ ОЖЕНИ НА 93. РОДЕНДЕН, ВЕЛИ ДЕКА Е ВОЗБУДЕН КАКО ТИНЕЈЏЕР

Баз Олдрин, познатиот астронаут и воен пилот од Корејската војна, објави дека се венчал со својата долгогодишна љубов во Лос Анџелес на неговиот 93. р ...
НАСА УСПЕШНО ЈА ЛАНСИРАШЕ СВОЈАТА НАЈМОЌНА РАКЕТА ДОСЕГА

НАСА УСПЕШНО ЈА ЛАНСИРАШЕ СВОЈАТА НАЈМОЌНА РАКЕТА ДОСЕГА

По два откажани обида, НАСА денеска успешно ја лансираше својата најмоќна ракета досега, која треба да биде основа на идните американски мисии на Месе ...
СО КОНЦЕРТ И ТЕЛЕСКОП НА ГОЛЕМО ЕЗЕРО НА ПЕЛИСТЕР ВИКЕНДОВ ЌЕ СЕ ГЛЕДААТ ПЛАНЕТИТЕ

СО КОНЦЕРТ И ТЕЛЕСКОП НА ГОЛЕМО ЕЗЕРО НА ПЕЛИСТЕР ВИКЕНДОВ ЌЕ СЕ ГЛЕДААТ ПЛАНЕТИТЕ

Целовечерен музичко-сценски настан на Големо Езеро со можност преку телескоп да се набљудуваат планетите и да се доживее изгрејсонце на врвот од плани ...
РАКЕТА НА ИЛОН МАСК Е НА ПАТ ДА УДРИ ВО МЕСЕЧИНАТА

РАКЕТА НА ИЛОН МАСК Е НА ПАТ ДА УДРИ ВО МЕСЕЧИНАТА

Ракета лансирана од компанијата „СпејсЕкс“ на Илон Маск е на пат да удри во Месечината и да експлодира. Ракетата „Фалкон 9“ беше лансирана во 2015, но ...
ПОЧИНА МАЈКЛ КОЛИНС, ЧЛЕНОТ НА „АПОЛО 11“ КОЈ НЕ ОДЕШЕ ПО МЕСЕЧИНАТА ВО 1969

ПОЧИНА МАЈКЛ КОЛИНС, ЧЛЕНОТ НА „АПОЛО 11“ КОЈ НЕ ОДЕШЕ ПО МЕСЕЧИНАТА ВО 1969

Мајкл Колинс, американскиот астронаут кој беше дел од првата мисија на Месечината, почина на 90 години, објави неговото семејство, додавајќи дека се л ...
РОЗОВА СУПЕРМЕСЕЧИНА Е ПРВАТА ОД САМО ДВЕ ОВАА ГОДИНА

РОЗОВА СУПЕРМЕСЕЧИНА Е ПРВАТА ОД САМО ДВЕ ОВАА ГОДИНА

Првата од само две супермесечини во 2021 година изгреа оваа вечер и иако се нарекува розова, таа воопшто не изгледа така на ноќното небо. Супермесечи ...
НАСА ЈА ИЗБРА КОМПАНИЈАТА НА ИЛОН МАСК „СПЕЈСЕКС“ ДА ГИ ВРАТИ ЛУЃЕТО НА МЕСЕЧИНАТА

НАСА ЈА ИЗБРА КОМПАНИЈАТА НА ИЛОН МАСК „СПЕЈСЕКС“ ДА ГИ ВРАТИ ЛУЃЕТО НА МЕСЕЧИНАТА

НАСА ја избра компанијата на Илон Маск „СпејсЕкс“ да го направи модулот за слетување со кој луѓето би се вратиле на Месечината до крајот на оваа децен ...
ВЕЧЕРВА Е ПОЛНА МЕСЕЧИНА НА ЈАГОДИТЕ И СЕ СОВПАЃА СО БЛАГО ЗАТЕМНУВАЊЕ

ВЕЧЕРВА Е ПОЛНА МЕСЕЧИНА НА ЈАГОДИТЕ И СЕ СОВПАЃА СО БЛАГО ЗАТЕМНУВАЊЕ

Полна Месечина на јагодите вечерва може да се види на небото и таа се совпаѓа со суптилно затемнување на Месечината. Иако именувана според јагодите ...
1 2 3 20 / 29 НАПИСИ