Таг: Мете Фредериксен

ДАНСКАТА ПРЕМИЕРКА ПО ТРЕТПАТ ЈА ОТКАЖА ВЕНЧАВКАТА, СЕГА ПОРАДИ САМИТ НА ЕУ

ДАНСКАТА ПРЕМИЕРКА ПО ТРЕТПАТ ЈА ОТКАЖА ВЕНЧАВКАТА, СЕГА ПОРАДИ САМИТ НА ЕУ

Данската премиерка Мете Фредериксен по третпат ја одложи својата венчавка, со цел да присуствува на самит на Европската Унија. На самитот во Брисел шт ...
ДАНСКА ПРВА ВО ЕВРОПА ПЛАНИРА ПОВТОРНО ДА ГИ ОТВОРИ ГРАДИНКИТЕ И УЧИЛИШТАТА

ДАНСКА ПРВА ВО ЕВРОПА ПЛАНИРА ПОВТОРНО ДА ГИ ОТВОРИ ГРАДИНКИТЕ И УЧИЛИШТАТА

Данска е прва држава во Европа која ќе ги отвори градинките и основните училишта, во постепено олеснување на карантинот во земјата. Премиерката Мет ...
МЕРКЕЛ СЕДЕШЕ НА ХИМНАТА ОТКАКО ВЧЕРА ТРЕТПАТ СЕ ТРЕСЕШЕ НА ЈАВЕН НАСТАН

МЕРКЕЛ СЕДЕШЕ НА ХИМНАТА ОТКАКО ВЧЕРА ТРЕТПАТ СЕ ТРЕСЕШЕ НА ЈАВЕН НАСТАН

Ангела Меркел и данската премиерка Мете Фредериксен седеа при интонирањето на химните на двете земји на церемонија во Берлин, ден откако германската к ...
ДАНСКА ЌЕ ИМА ПРЕМИЕРКА НА ЛЕВИЧАРСКА ВЛАДА ПО ТЕШКИОТ ИЗБОРЕН ПОРАЗ НА НАЦИОНАЛИСТИТЕ

ДАНСКА ЌЕ ИМА ПРЕМИЕРКА НА ЛЕВИЧАРСКА ВЛАДА ПО ТЕШКИОТ ИЗБОРЕН ПОРАЗ НА НАЦИОНАЛИСТИТЕ

Четириесет и едногодишната Мете Фредериксен би можела да дојде на чело на новата левичарска влада во Данска откако Социјалдемократите победија на вчер ...
4 / 4 НАПИСИ