Таг: Молдавија

1 2 10 / 17 НАПИСИ
ЕВРОПСКАТА УНИЈА И ФОРМАЛНО ГИ ОТВОРИ ПРИСТАПНИТЕ ПРЕГОВОРИ СО УКРАИНА И МОЛДАВИЈА

ЕВРОПСКАТА УНИЈА И ФОРМАЛНО ГИ ОТВОРИ ПРИСТАПНИТЕ ПРЕГОВОРИ СО УКРАИНА И МОЛДАВИЈА

Европската Унија денеска и формално ги отвори пристапните преговори со Украина и Молдавија, две години откако тие поднесоа барање за членство набргу п ...
ЕУ НА 25 ЈУНИ ЌЕ ПОЧНЕ ПРИСТАПНИ ПРЕГОВОРИ СО УКРАИНА И МОЛДАВИЈА

ЕУ НА 25 ЈУНИ ЌЕ ПОЧНЕ ПРИСТАПНИ ПРЕГОВОРИ СО УКРАИНА И МОЛДАВИЈА

Европската унија на 25 јуни во Луксембург ќе ги почне пристапните преговори со Украина и Молдавија. Преговорите ќе започнат преку две меѓувладини конф ...
УНГАРИЈА СЕ ОТКАЖА ОД БЛОКИРАЊЕТО, УКРАИНА И МОЛДАВИЈА МОЖАТ ДА ПОЧНАТ ПРИСТАПНИ ПРЕГОВОРИ СО ЕУ

УНГАРИЈА СЕ ОТКАЖА ОД БЛОКИРАЊЕТО, УКРАИНА И МОЛДАВИЈА МОЖАТ ДА ПОЧНАТ ПРИСТАПНИ ПРЕГОВОРИ СО ЕУ

Европската Унија постигна едногласна согласност за отпочнување пристапни преговори со Украина и Молдавија, објави Белгија, која е актуелниот претседав ...
ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ПРЕПОРАЧА УКРАИНА И МОЛДАВИЈА ДА ПОЧНАТ ПРИСТАПНИ ПРЕГОВОРИ, ВЕЛИ ДЕКА УСПЕШНО СЕ СПРАВУВААТ СО КОРУПЦИЈАТА

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ПРЕПОРАЧА УКРАИНА И МОЛДАВИЈА ДА ПОЧНАТ ПРИСТАПНИ ПРЕГОВОРИ, ВЕЛИ ДЕКА УСПЕШНО СЕ СПРАВУВААТ СО КОРУПЦИЈАТА

Украина и Молдавија ги исполнија условите за да почнат пристапни преговори со ЕУ, соопшти Европската комисија, додавајќи дека зависи од земјите членки ...
КАФЕТО НА ОРБАН

КАФЕТО НА ОРБАН

Најстрашно е што наместо да направи саглам држава, власта нѐ доведе до дереџе иднината на државата да ни зависи од некоја промена на Устав за некоја з ...
СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГИ ПОГОДИ УКРАИНА, МОЛДАВИЈА И РУСИЈА, НАЈМАЛКУ 13 МРТВИ

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГИ ПОГОДИ УКРАИНА, МОЛДАВИЈА И РУСИЈА, НАЈМАЛКУ 13 МРТВИ

Најмалку десет луѓе загинаа во силното снежно невреме во Украина, објави министерот за внатрешни работи Игор Клименко, а три смртни случаи пријави и М ...
ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ПРЕДЛОЖИ ОТВОРАЊЕ ПРИСТАПНИ ПРЕГОВОРИ СО УКРАИНА И МОЛДАВИЈА

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ПРЕДЛОЖИ ОТВОРАЊЕ ПРИСТАПНИ ПРЕГОВОРИ СО УКРАИНА И МОЛДАВИЈА

Европската комисија предложи отворање пристапни преговори со ЕУ за Украина и Молдавија, објави денеска претседателката Урсула фон дер Лајен. Комисијат ...
ТАЏИКИСТАНЕЦ ГО УКРАЛ ПИШТОЛОТ ОД ПОЛИЦАЕЦОТ И ЗАСТРЕЛАЛ ДВАЈЦА НА АЕРОДРОМОТ ВО КИШИЊЕВ ОТИ МУ БИЛ ЗАБРАНЕТ ВЛЕЗ ВО МОЛДАВИЈА

ТАЏИКИСТАНЕЦ ГО УКРАЛ ПИШТОЛОТ ОД ПОЛИЦАЕЦОТ И ЗАСТРЕЛАЛ ДВАЈЦА НА АЕРОДРОМОТ ВО КИШИЊЕВ ОТИ МУ БИЛ ЗАБРАНЕТ ВЛЕЗ ВО МОЛДАВИЈА

Две лица загинаа откако еден маж почна да пука на Меѓународниот аеродром во Кишињев, соопшти Министерството за внатрешни работи на Молдавија. Напаѓачо ...
РУСИЈА ЈА ОБВИНИ УКРАИНА ДЕКА ПЛАНИРА ДА ГО НАПАДНЕ ОТЦЕПЕНИОТ МОЛДАВСКИ РЕГИОН ТРАНСНИСТРИЈА

РУСИЈА ЈА ОБВИНИ УКРАИНА ДЕКА ПЛАНИРА ДА ГО НАПАДНЕ ОТЦЕПЕНИОТ МОЛДАВСКИ РЕГИОН ТРАНСНИСТРИЈА

Руското министерство за одбрана ја обвини Украина дека планира да изврши инвазија на отцепениот проруски регион во Молдавија, Транснистрија, за што ка ...
ПУТИН ГО ОТПОВИКА УКАЗОТ СО КОЈ СЕ ПОДДРЖУВАШЕ СУВЕРЕНИТЕТОТ НА МОЛДАВИЈА ВО СПОРОТ СО ОТЦЕПЕНАТА ТРАНСНИСТРИЈА

ПУТИН ГО ОТПОВИКА УКАЗОТ СО КОЈ СЕ ПОДДРЖУВАШЕ СУВЕРЕНИТЕТОТ НА МОЛДАВИЈА ВО СПОРОТ СО ОТЦЕПЕНАТА ТРАНСНИСТРИЈА

Владимир Путин отповика указ од 2012 со кој делумно се поддржуваше суверенитот на Молдавија при решавањето на иднината на отцепениот проруски регион Т ...
1 2 10 / 17 НАПИСИ