Таг: морбили

1 2 330 / 30 НАПИСИ
ЗА ЧЕТИРИ ДЕНА ВАКЦИНИРАНИ 220 ДЕЦА ЗА МАЛИ СИПАНИЦИ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА ЗДРАВСТВЕН ДОМ СКОПЈЕ МЕХМЕДОВИЌ

ЗА ЧЕТИРИ ДЕНА ВАКЦИНИРАНИ 220 ДЕЦА ЗА МАЛИ СИПАНИЦИ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА ЗДРАВСТВЕН ДОМ СКОПЈЕ МЕХМЕДОВИЌ

По прогласување на епидемија на морбили во населбата Радишани минатата недела, откако пет деца што ја посетувале градинката „Ташко Караџа“ се разболеа ...
ПЕТ ДЕЦА ОД СКОПЈЕ ЗАРАЗЕНИ СО МАЛИ СИПАНИЦИ, ЗАСЕДАВА КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ

ПЕТ ДЕЦА ОД СКОПЈЕ ЗАРАЗЕНИ СО МАЛИ СИПАНИЦИ, ЗАСЕДАВА КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ

Пет деца на предшколска возраст се заразени со морбили, во тек е состанок на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство. Министерот ...
ЗА ГРАДИНКА И УЧИЛИШТЕ ВАКЦИНАЦИЈАТА МОРА ДА Е ЗАДОЛЖИТЕЛНА, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ

ЗА ГРАДИНКА И УЧИЛИШТЕ ВАКЦИНАЦИЈАТА МОРА ДА Е ЗАДОЛЖИТЕЛНА, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ

Македонија ќе формира Национално тело за вакцинација, кое ќе биде одговорно за целокупниот процес за вакцинација во земјава. Ова било договорено на дв ...
БРОЈОТ НА УМРЕНИ ОД СИПАНИЦИ ВО ЕВРОПА ЛАНИ СЕ ЗГОЛЕМИЛ ЗА ЧЕТИРИ ПАТИ, ОБЈАВИ СВЕТСКАТА ЗДРАВСТВЕНА ОРГАНИЗАЦИЈА

БРОЈОТ НА УМРЕНИ ОД СИПАНИЦИ ВО ЕВРОПА ЛАНИ СЕ ЗГОЛЕМИЛ ЗА ЧЕТИРИ ПАТИ, ОБЈАВИ СВЕТСКАТА ЗДРАВСТВЕНА ОРГАНИЗАЦИЈА

Бројот на смртни случаи предизвикани од сипаници во Европа се зголемил за четири пати минатата година, на 35, соопшти Светската здравствена организаци ...
ДВА НОВИ СЛУЧАИ НА МОРБИЛИ, ЗАРАЗЕНИ 6-МЕСЕЧНО БЕБЕ И 40-ГОДИШЕН МАЖ

ДВА НОВИ СЛУЧАИ НА МОРБИЛИ, ЗАРАЗЕНИ 6-МЕСЕЧНО БЕБЕ И 40-ГОДИШЕН МАЖ

Шестмесечно бебе од Куманово и 40 годишен маж се заразени од мали сипаници или морбили. Министерството за здравство информираше дека двата нови случаи ...
РОДИТЕЛИТЕ СЕ ЗА ВАКЦИНАЦИЈА НА ДЕЦАТА И ПОКРАЈ НЕГАТИВНАТА КАМПАЊА, ПОКАЖА ИСТРАЖУВАЊЕТО НА ХЕЛТГРУПЕР

РОДИТЕЛИТЕ СЕ ЗА ВАКЦИНАЦИЈА НА ДЕЦАТА И ПОКРАЈ НЕГАТИВНАТА КАМПАЊА, ПОКАЖА ИСТРАЖУВАЊЕТО НА ХЕЛТГРУПЕР

Резултатите од истражувањето на невладината организација „Хелтгрупер“ за вакцинацијата во земјава, покажале дека повеќето од родителите кои учествувал ...
РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД МАЛИ СИПАНИЦИ, ВЛАСТИТЕ АПЕЛИРААТ ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД МАЛИ СИПАНИЦИ, ВЛАСТИТЕ АПЕЛИРААТ ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ

Бројот на заразени со мали сипаници порасна на 11, односно неделава се дијагностицирани три нови случаи. Станува збор за деца на возраст од 7 месеци д ...
ТРИ НОВИ СЛУЧАИ НА ЗАРАЗЕНИ СО МАЛИ СИПАНИЦИ ВО ГАЗИ БАБА

ТРИ НОВИ СЛУЧАИ НА ЗАРАЗЕНИ СО МАЛИ СИПАНИЦИ ВО ГАЗИ БАБА

Нови три случаи на заразени со мали сипаници или морбили денес лабораториски се потврдени во Институтот за јавно здравје. На 23 септемви, Центарот ...
ВО СКОПЈЕ ВАКЦИНИРАНИ 100 ЛИЦА ПРОТИВ МАЛИ СИПАНИЦИ ПО ПРОГЛАСУВАЊЕТО ОГРАНИЧЕНА ЕПИДЕМИЈА ВО ГАЗИ БАБА

ВО СКОПЈЕ ВАКЦИНИРАНИ 100 ЛИЦА ПРОТИВ МАЛИ СИПАНИЦИ ПО ПРОГЛАСУВАЊЕТО ОГРАНИЧЕНА ЕПИДЕМИЈА ВО ГАЗИ БАБА

Новозаболени од морбили или мали сипаници нема, а петте пациенти кај кои е дијагностицирана оваа заразна болест се во добра здравствена состојба, вела ...
ПРОГЛАСЕНА ЕПИДЕМИЈА НА МАЛИ СИПАНИЦИ ВО ГАЗИ БАБА, СИТЕ НЕВАКЦИНИРАНИ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ

ПРОГЛАСЕНА ЕПИДЕМИЈА НА МАЛИ СИПАНИЦИ ВО ГАЗИ БАБА, СИТЕ НЕВАКЦИНИРАНИ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ

Ограничена епидемија на морбили на територијата на Општина Гази Баба прогласи денес Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство. Од ...
1 2 330 / 30 НАПИСИ