Таг: МПЦ

1 2 3 20 / 28 НАПИСИ
ШЕСТ КУЛИ ОД 20 ДО 35 СПРАТА СЕ ПЛАНИРААТ КАЈ „ХОЛИДЕЈ ИН“, ФИРМАТА ПЛАНЕР НЕ ПОСТАПУВА ПО НАСОКИТЕ НА ОПШТИНА ЦЕНТАР ТУКУ НА ИНВЕСТИТОРОТ 

ШЕСТ КУЛИ ОД 20 ДО 35 СПРАТА СЕ ПЛАНИРААТ КАЈ „ХОЛИДЕЈ ИН“, ФИРМАТА ПЛАНЕР НЕ ПОСТАПУВА ПО НАСОКИТЕ НА ОПШТИНА ЦЕНТАР ТУКУ НА ИНВЕСТИТОРОТ 

Шест згради со висина од 20 до 35 спрата се планираат со новиот Детален урбанистички план (ДУП) за просторот кај „Холидеј ин“ во центарот на Скопје. ...
ВРЕДНИОТ МЕБЕЛ ШТО 5 ГОДИНИ ГНИЕ ВО МАТИЧНОТО ВО СКОПЈЕ ЌЕ ОДИ ВО ПРОСТОРИЈА ВО СОБОРНИОТ ХРАМ КОЈА ЌЕ БИДЕ АДАПТИРАНА ВО САЛА ЗА ВЕНЧАВКИ

ВРЕДНИОТ МЕБЕЛ ШТО 5 ГОДИНИ ГНИЕ ВО МАТИЧНОТО ВО СКОПЈЕ ЌЕ ОДИ ВО ПРОСТОРИЈА ВО СОБОРНИОТ ХРАМ КОЈА ЌЕ БИДЕ АДАПТИРАНА ВО САЛА ЗА ВЕНЧАВКИ

Вредниот мебел изработен пред 70 години од врвниот резбар Нестор Алексиев-Мирчевски кој е оставен да скапува во поранешното Матично во дворот на Општи ...
ПОП ОД СТРУМИЦА БЕЗ ДОЗВОЛА ГРАДЕЛ ЦРКВА КАЈ СМОЛАРСКИ ВОДОПАДИ И ВЕНЧАВАЛ ПО ДОМА ЗА ВРЕМЕ НА ВЕЛИГДЕНСКИОТ ПОСТ

ПОП ОД СТРУМИЦА БЕЗ ДОЗВОЛА ГРАДЕЛ ЦРКВА КАЈ СМОЛАРСКИ ВОДОПАДИ И ВЕНЧАВАЛ ПО ДОМА ЗА ВРЕМЕ НА ВЕЛИГДЕНСКИОТ ПОСТ

Струмичката епархија при Македонската православна црква - Охридска Архипеископија (МПЦ-ОА) донесе одлука со која му се изрекува забрана да врши свеште ...
МПЦ ДА ПОЧНЕ ДА СЕ ОДНЕСУВА СЕРИОЗНО ОТКАКО НАПРАВИ НИЗА ПРОПУСТИ, АПЕЛИРА СПАСОВСКИ

МПЦ ДА ПОЧНЕ ДА СЕ ОДНЕСУВА СЕРИОЗНО ОТКАКО НАПРАВИ НИЗА ПРОПУСТИ, АПЕЛИРА СПАСОВСКИ

Премиерот Оливер Спасовски апелираше до Македонската православна црква (МПЦ) да се однесува сериозно, а до Исламската верска заедница (ИВЗ) апелираше ...
АРХИЕПИСКОПОТ СТЕФАН И РЕИСОТ СУЛЕЈМАН ДА НЕ ГИ ПОТТИКНУВААТ СОБИРИТЕ НА ГОЛЕМИ ГРУПИ ВЕРНИЦИ, ПОБАРА ПЕНДАРОВСКИ

АРХИЕПИСКОПОТ СТЕФАН И РЕИСОТ СУЛЕЈМАН ДА НЕ ГИ ПОТТИКНУВААТ СОБИРИТЕ НА ГОЛЕМИ ГРУПИ ВЕРНИЦИ, ПОБАРА ПЕНДАРОВСКИ

Претседателот Стево Пендаровски соопшти дека по повод случувањата со масовната литанија во Струга и најавата на Исламската верска заедница (ИВЗ) за от ...
ОД МПЦ И ИВЗ ПОБАРАВ ДА ГИ ПОЧИТУВААТ МЕРКИТЕ, ИНАКУ ЌЕ СЕ ВРАТИМЕ НА ПОЧЕТОК НА КРИЗАТА, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕ

ОД МПЦ И ИВЗ ПОБАРАВ ДА ГИ ПОЧИТУВААТ МЕРКИТЕ, ИНАКУ ЌЕ СЕ ВРАТИМЕ НА ПОЧЕТОК НА КРИЗАТА, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕ

Министерот за здравство Венко Филипче побарал од поглаварите на Исламската верска заедница (ИВЗ) и на Македонската православна црква (МПЦ) да се придр ...
КОГА МОЖЕШЕ ПАПАТА САМ ДА ДРЖИ МИСА И САУДИСКА АРАБИЈА ДА ГИ ЗАТВОРИ НАЈСВЕТИТЕ ЏАМИИ, НЕ ГЛЕДАМ ЗОШТО МПЦ И ИВЗ ТОА НЕ БИ ГО ПОЧИТУВАЛЕ, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ

КОГА МОЖЕШЕ ПАПАТА САМ ДА ДРЖИ МИСА И САУДИСКА АРАБИЈА ДА ГИ ЗАТВОРИ НАЈСВЕТИТЕ ЏАМИИ, НЕ ГЛЕДАМ ЗОШТО МПЦ И ИВЗ ТОА НЕ БИ ГО ПОЧИТУВАЛЕ, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ

Претседателот Стево Пендаровски на новинарско прашање од САКАМДАКАЖАМ.МК денеска по седницата на Советот за безбедност одговори дека ако Папата Франци ...
ПАРИТЕ ДОДЕЛЕНИ НА БОГОСЛОВСКИОТ ФАКУЛТЕТ И ФАКУЛТЕТОТ ЗА ИСЛАМСКИ НАУКИ СЕ ВРЗ ОСНОВА НА ЗАКОН ОД 2008 ГОДИНА, А НЕ ПОМОШ ЗА МПЦ И ИВЗ, ВЕЛАТ ОД ВЛАДАТА

ПАРИТЕ ДОДЕЛЕНИ НА БОГОСЛОВСКИОТ ФАКУЛТЕТ И ФАКУЛТЕТОТ ЗА ИСЛАМСКИ НАУКИ СЕ ВРЗ ОСНОВА НА ЗАКОН ОД 2008 ГОДИНА, А НЕ ПОМОШ ЗА МПЦ И ИВЗ, ВЕЛАТ ОД ВЛАДАТА

Вистина е дека Владата на 38. Седница донесе одлука за одобрување средства на Православниот богословски факултет „Св. Климент Охридски“ – Скопје, како ...
ДИЧО ЗОГРАФ ЗА 30 ГОДИНИ НАСЛИКАЛ ИКОНИ КАКО ЗА 2 ВЕКА – МАНУ И МПЦ СЛАВАТ 200 ГОДИНИ ОД НЕГОВОТО РАЃАЊЕ

ДИЧО ЗОГРАФ ЗА 30 ГОДИНИ НАСЛИКАЛ ИКОНИ КАКО ЗА 2 ВЕКА – МАНУ И МПЦ СЛАВАТ 200 ГОДИНИ ОД НЕГОВОТО РАЃАЊЕ

Дичо Зограф за 30-тина години активен твореќки век има насликано икони како за 200 години, рекоа академик Таки Фити и архиепископот охридски и македон ...
МАНУ И МПЦ СО ИЗЛОЖБА НА ИКОНИ СЛАВАТ 200 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ДИЧО ЗОГРАФ

МАНУ И МПЦ СО ИЗЛОЖБА НА ИКОНИ СЛАВАТ 200 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ДИЧО ЗОГРАФ

Вечерва во 19 часот во Ликовниот салон на МАНУ ќе се отвори изложбата „Иконите на Дичо Зограф“ посветена на еден од најпознатите иконописци и фрескосл ...
1 2 3 20 / 28 НАПИСИ