Таг: мраз

1 2 10 / 12 НАПИСИ
МИНАТИОТ МЕСЕЦ БИЛ НАЈТОПОЛ НОЕМВРИ ВО ИСТОРИЈАТА, ЗАГРИЖУВАЧКИ СЕ ТЕМПЕРАТУРИТЕ НА АРКТИКОТ

МИНАТИОТ МЕСЕЦ БИЛ НАЈТОПОЛ НОЕМВРИ ВО ИСТОРИЈАТА, ЗАГРИЖУВАЧКИ СЕ ТЕМПЕРАТУРИТЕ НА АРКТИКОТ

Европа ја помина најтоплата есен, со оглед на тоа дека минатиот месец бил најтопол ноември во историјата, стои во предупредувачкиот извештај на Сервис ...
ЕЗЕРСКИ ФЕНОМЕН ШТО ЈАПОНСКИ СВЕШТЕНИЦИ ГО СЛЕДАТ 600 ГОДИНИ ИСЧЕЗНУВА ПОД ВЛИЈАНИЕ НА КЛИМАТСКИ ПРОМЕНИ

ЕЗЕРСКИ ФЕНОМЕН ШТО ЈАПОНСКИ СВЕШТЕНИЦИ ГО СЛЕДАТ 600 ГОДИНИ ИСЧЕЗНУВА ПОД ВЛИЈАНИЕ НА КЛИМАТСКИ ПРОМЕНИ

Речиси 600 години свештениците од храмот Јацуруги ја набљудуваат ледената кора на езерото Сува во Јапонските Алпи, ги запишуваат податоците и ги чуваа ...
ЕДЕН ДЕН ЈАБОЛКАТА ЦРВЕНЕАТ, ДРУГИОТ ГНИЈАТ НА ЗЕМЈА – КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ ГО НИШТАТ РОДОТ ВО ПРЕСПА

ЕДЕН ДЕН ЈАБОЛКАТА ЦРВЕНЕАТ, ДРУГИОТ ГНИЈАТ НА ЗЕМЈА – КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ ГО НИШТАТ РОДОТ ВО ПРЕСПА

„Едниот ден јаболката се црвенеат, а другиот ден се испопаѓани по земја. Некогаш палати се градеа од овоштарство, денес овоштарите си заминуваат по ра ...
КОЛОНИЈА СО ИЛЈАДНИЦИ ЦАРСКИ ПИНГВИНИ УНИШТЕНА ВО ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ НА АНТАРКТИК

КОЛОНИЈА СО ИЛЈАДНИЦИ ЦАРСКИ ПИНГВИНИ УНИШТЕНА ВО ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ НА АНТАРКТИК

Илјадници мали царски пингвини се удавиле откако во големо невреме била уништена ледената плоча на којашто биле одгледувани. Научниците велат дека ова ...
ДЕСЕТИЦИ КУМАНОВЦИ ДНЕВНО СЕ ПОВРЕДУВААТ НА ЗАМРЗНАТИТЕ УЛИЦИ И ТРОТОАРИ

ДЕСЕТИЦИ КУМАНОВЦИ ДНЕВНО СЕ ПОВРЕДУВААТ НА ЗАМРЗНАТИТЕ УЛИЦИ И ТРОТОАРИ

За трeтина е зголемен бројот на пациенти во Ургентниот центар Куманово, кои бараат помош поради повреди по пад на снег или мраз. Хирурзите велат дека ...
ДВОЈНО ПОВЕЌЕ СКРШЕНИЦИ ВО БИТОЛА ПОРАДИ МРАЗОТ И СНЕГОТ

ДВОЈНО ПОВЕЌЕ СКРШЕНИЦИ ВО БИТОЛА ПОРАДИ МРАЗОТ И СНЕГОТ

  Двојно е зголемен бројот на битолчани со скршеници, потврдија од Клиничката болница во Битола. Ваква е ситуацијата по снежните врнежи и ниск ...
ЗАМРЗНА ОХРИДСКИОТ БРЕГ, МРАЗОТ ГИ ЗАРОБИ КАЈЧИЊАТА

ЗАМРЗНА ОХРИДСКИОТ БРЕГ, МРАЗОТ ГИ ЗАРОБИ КАЈЧИЊАТА

Утринава замрзна брегот на Охридското Езеро. Дебелината на мразот е неколку сантиметри. Од ниските температури кои утринава достигнаа и до минус 10 ...
ЗАМРЗНАТА ВОДА ОТКРИЕНА НА ПОВРШИНАТА НА МЕСЕЧИНАТА

ЗАМРЗНАТА ВОДА ОТКРИЕНА НА ПОВРШИНАТА НА МЕСЕЧИНАТА

Научниците објавија дека имаат сигурен доказ за постоење на замрзната вода на површината на Месечината. Блокови мраз се пронајдени и на јужниот и н ...
ПОЛАРНИТЕ МЕЧКИ ГЛАДУВААТ КАКО ШТО СЕ ТОПИ МРАЗОТ НА АРКТИКОТ, ПРЕДУПРЕДУВААТ НАУЧНИЦИТЕ

ПОЛАРНИТЕ МЕЧКИ ГЛАДУВААТ КАКО ШТО СЕ ТОПИ МРАЗОТ НА АРКТИКОТ, ПРЕДУПРЕДУВААТ НАУЧНИЦИТЕ

Поларните мечки гладуваат за време на нивната прва сезона на лов поради топење на мразот на Арктикот, што е предизвикано од климатските промени, покаж ...
ЗАКОПАНИ ГЛЕЧЕРИ ЗАБЕЛЕЖАНИ НА МАРС

ЗАКОПАНИ ГЛЕЧЕРИ ЗАБЕЛЕЖАНИ НА МАРС

Закопани глечери забележани се на Марс, со што се нудат повеќе информации за тоа колку вода би можело да е достапна на црвената планета, велат истражу ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ