Таг: музеј

1 2 330 / 30 НАПИСИ
ИЗГОРЕ НАЦИОНАЛНИОТ МУЗЕЈ НА БРАЗИЛ ВО РИО, УНИШТЕНИ МИЛИОНИ ВРЕДНИ ПРЕДМЕТИ

ИЗГОРЕ НАЦИОНАЛНИОТ МУЗЕЈ НА БРАЗИЛ ВО РИО, УНИШТЕНИ МИЛИОНИ ВРЕДНИ ПРЕДМЕТИ

Националниот музеј на Бразил во Рио де Жанеиро, најстарата научна институција во земјата, целосно изгоре во пожар, при што се уништени повеќето од 20- ...
ПОСЕТИТЕЛ ПАДНА ВО УМЕТНИЧКА ИНСТАЛАЦИЈА НАЛИК НА ЦРНА ДУПКА ВО МУЗЕЈ ВО ПОРТО

ПОСЕТИТЕЛ ПАДНА ВО УМЕТНИЧКА ИНСТАЛАЦИЈА НАЛИК НА ЦРНА ДУПКА ВО МУЗЕЈ ВО ПОРТО

Шеесетгодишен Италијанец се повреди кога нагази на уметничка инсталација во Музејот на Сералвес во Порто, Португалија која имаше ефект на црна дупка. ...
ПЕШТЕРИТЕ ВО КОИ БЕА ЗАГЛАВЕНИ ТАЈЛАНДСКИТЕ ДЕЦА ЌЕ СТАНАТ МУЗЕЈ

ПЕШТЕРИТЕ ВО КОИ БЕА ЗАГЛАВЕНИ ТАЈЛАНДСКИТЕ ДЕЦА ЌЕ СТАНАТ МУЗЕЈ

Пештерскиот комплекс во северен Тајланд, кадешто 12-мина млади фудбалери и нивниот тренер беа заглавени повеќе од две недели, ќе биде претворен во муз ...
ОТВОРЕН МУЗЕЈ ЗА МАКЕДОНСКИОТ ФРОНТ ВО ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА НА ФРАНЦУСКИТЕ ГРОБИШТА ВО СКОПЈЕ

ОТВОРЕН МУЗЕЈ ЗА МАКЕДОНСКИОТ ФРОНТ ВО ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА НА ФРАНЦУСКИТЕ ГРОБИШТА ВО СКОПЈЕ

На Француските гробишта во Скопје денеска беше отворен музеј и спомен-куќа за Првата светска војна. Во музејот преку фотографии и документи е претстав ...
ИЛЕГАЛНАТА ПАРТИЗАНСКА ОРУЖАРНИЦА ОД НОБ ПОВТОРНО ОТВОРЕНА КАКО МУЗЕЈ

ИЛЕГАЛНАТА ПАРТИЗАНСКА ОРУЖАРНИЦА ОД НОБ ПОВТОРНО ОТВОРЕНА КАКО МУЗЕЈ

Преку ЛЦД екрани и таблет компјутери поставени меѓу експонатите во илегалната партизанска оружарница од времето на Втората светска војна, граѓаните ќе ...
НА КРИСТИЈАНО РОНАЛДО КОНЕЧНО МУ ЈА ПОГОДИЈА СТАТУАТА

НА КРИСТИЈАНО РОНАЛДО КОНЕЧНО МУ ЈА ПОГОДИЈА СТАТУАТА

Кристијано Роналдо, конечно, доби статуа на којашто изгледа убаво. Таа беше откриена во музејот на Реал Мадрид, што се наоѓа на стадионот „Сантјаго ...
РУСИЈА И ХОЛАНДИЈА СЕ СКАРАА ЗА КРИМСКОТО ЗЛАТО

РУСИЈА И ХОЛАНДИЈА СЕ СКАРАА ЗА КРИМСКОТО ЗЛАТО

Русија се закани дека ќе ги прекине музејските размени со Холандија , ако ја потврди одлуката да ѝ даде на Украина антички златни артефакти, чија што ...
ОД ОБИЧЕН ДОЖД ПОПЛАВЕНИ СИТЕ МУЗЕИ И ТЕАТРИ, МИНИСТЕРОТ ВЕТИ ИТНА САНАЦИЈА

ОД ОБИЧЕН ДОЖД ПОПЛАВЕНИ СИТЕ МУЗЕИ И ТЕАТРИ, МИНИСТЕРОТ ВЕТИ ИТНА САНАЦИЈА

Драмскиот театар, Музејот на Македонија и Музејот на современа уметност се поплавени од дождот што врне изминативе два дена. Протекување на кровот и о ...
АБУ ДАБИ ОТВОРИ МУЗЕЈ ЛУВР ОД МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ

АБУ ДАБИ ОТВОРИ МУЗЕЈ ЛУВР ОД МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ

Абу Даби, по десет години изградба, конечно, ги отвори вратите на новиот спектакуларен музеј Лувр, во обид да се претстави како град на културен туриз ...
ТРАМП И ПУТИН СЕ СРЕТНАА ВО БУГАРСКИ ТРГОВСКИ ЦЕНТАР, КАКО ВОСОЧНИ ФИГУРИ

ТРАМП И ПУТИН СЕ СРЕТНАА ВО БУГАРСКИ ТРГОВСКИ ЦЕНТАР, КАКО ВОСОЧНИ ФИГУРИ

Сигурно не би очекувале да ги видите заедно Доналд Трамп и Владимир Путин заедно во трговски центар,  и тоа во Бугарија. Восочните фигури на америк ...
1 2 330 / 30 НАПИСИ