Таг: награди

1 2 3 9 10 / 86 НАПИСИ
„ЦРНА ДУПКА“ НА СТРУМИЧКИ ТЕАТАР Е НАЈДОБРА ПРЕТСТАВА НА „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“, СЕДУМ НАГРАДИ ЗА „ИВАНОВ“ НА МНТ

„ЦРНА ДУПКА“ НА СТРУМИЧКИ ТЕАТАР Е НАЈДОБРА ПРЕТСТАВА НА „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“, СЕДУМ НАГРАДИ ЗА „ИВАНОВ“ НА МНТ

Претставата „Црна дупка“ од Горан Стефановски во режија на Љупчо Ѓоргиевски, продукција на Центарот за култура „Антон Панов“ од Струмица ја доби награ ...
„ХЕДА ГАБЛЕР“ НА ДРАМСКИ ТЕАТАР ОД СКОПЈЕ ГО ОТВОРА 58. ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“

„ХЕДА ГАБЛЕР“ НА ДРАМСКИ ТЕАТАР ОД СКОПЈЕ ГО ОТВОРА 58. ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“

Педесет и осмото издание на Македонскиот театарски фестивал (МТФ) „Војдан Чернодрински“ во Прилеп почнува вечерва со отворањето на изложбата „Горан Ст ...
11 ПРЕТСТАВИ ВО ГЛАВНАТА СЕЛЕКЦИЈА НА ФЕСТИВАЛОТ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“, НАГРАДИТЕ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ЗА МИМИ ТАНЕВСКА И ЈОРДАН ВИТАНОВ

11 ПРЕТСТАВИ ВО ГЛАВНАТА СЕЛЕКЦИЈА НА ФЕСТИВАЛОТ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“, НАГРАДИТЕ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ЗА МИМИ ТАНЕВСКА И ЈОРДАН ВИТАНОВ

Единаесет претстави од националните театри ќе учествуваат на 58. издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој ќе се одржи од 7 ...
НОВИНАРКИТЕ СИМОНОВСКА И МУЛАЧКА ЈА ДОБИЈА НАГРАДАТА НА ЗНМ ЗА ИСТРАЖУВАЧКО НОВИНАРСТВО ЗА КРИМИНАЛОТ СО ЦИТОСТАТИЦИ НА ОНКОЛОГИЈА

НОВИНАРКИТЕ СИМОНОВСКА И МУЛАЧКА ЈА ДОБИЈА НАГРАДАТА НА ЗНМ ЗА ИСТРАЖУВАЧКО НОВИНАРСТВО ЗА КРИМИНАЛОТ СО ЦИТОСТАТИЦИ НА ОНКОЛОГИЈА

Годишната награда за истражувачко новинарство „Јашар Еребара“ на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ја освоија Мирослава Симоновска од „Сло ...
ПЕТ ЗЛАТНИ ГЛОБУСИ ЗА „ОПЕНХАЈМЕР“ НА НОЛАН, „КУТРИТЕ“ НА ЛАНТИМОС ГО ПОБЕДИ „БАРБИ“ НА ГЕРВИГ

ПЕТ ЗЛАТНИ ГЛОБУСИ ЗА „ОПЕНХАЈМЕР“ НА НОЛАН, „КУТРИТЕ“ НА ЛАНТИМОС ГО ПОБЕДИ „БАРБИ“ НА ГЕРВИГ

„Опенхајмер“ на Кристофер Нолан доминираше на 81. Златен глобус, освојувајќи пет награди, меѓу кои и најдобар филм-драма, а „Кутрите“ на Јоргос Лантим ...
ДРЖАВНА ЛОТАРИЈА ЈА ПОЧНА КАМПАЊАТА „ПРАЗНИЧНО ДАРУВАЊЕ“ СО КОЈА СЕ НАГРАДУВААТ ИГРАЧИТЕ НА ИНТЕРНЕТ-ПЛАТФОРМАТА МЕГАВИН

ДРЖАВНА ЛОТАРИЈА ЈА ПОЧНА КАМПАЊАТА „ПРАЗНИЧНО ДАРУВАЊЕ“ СО КОЈА СЕ НАГРАДУВААТ ИГРАЧИТЕ НА ИНТЕРНЕТ-ПЛАТФОРМАТА МЕГАВИН

Државна лотарија ја почна кампањата „Празнично дарување“ како награда за огромниот интерес за учество во игрите на среќа на својата нова интерент-плат ...
СЕГА СЕ ПЛАШАМ ПАК ДА РЕЖИРАМ, РЕЧЕ ЖИСТИН ТРИЕ, ЧИЈ „АНАТОМИЈА НА ПАДОТ“ ОСВОИ ЧЕТИРИ ЕВРОПСКИ ОСКАРИ

СЕГА СЕ ПЛАШАМ ПАК ДА РЕЖИРАМ, РЕЧЕ ЖИСТИН ТРИЕ, ЧИЈ „АНАТОМИЈА НА ПАДОТ“ ОСВОИ ЧЕТИРИ ЕВРОПСКИ ОСКАРИ

(Специјално од Берлин: Марина КОСТОВА) „Анатомија на падот“ на француската режисерка Жистин Трие е апсолутниот победник на 36. Европски филмски награ ...
ДВЕ НАГРАДИ ЗА МАНЧЕВСКИ, „КАЈМАК“ ВО КИНО ВО ХОЛАНДИЈА И ВО ЛОНДОН

ДВЕ НАГРАДИ ЗА МАНЧЕВСКИ, „КАЈМАК“ ВО КИНО ВО ХОЛАНДИЈА И ВО ЛОНДОН

Режисерот Милчо Манчевски овој месец  доби две меѓународни награди, а неговиот филм „Кајмак“ денеска истовремено има фестивалска и кинопремиера во Хол ...
НЕПРАВЕДНО Е МЕТО, ПРЕКРАСНИТЕ АКТЕРИ НЕ БИ ТРЕБАЛО НИКОГАШ ДА УМРАТ, РЕКОА КОЛЕГИТЕ НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА ЈОВАНОВСКИ

НЕПРАВЕДНО Е МЕТО, ПРЕКРАСНИТЕ АКТЕРИ НЕ БИ ТРЕБАЛО НИКОГАШ ДА УМРАТ, РЕКОА КОЛЕГИТЕ НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА ЈОВАНОВСКИ

Препознатливиот црвен шал на актерот Мето Јовановски и кожена торба на празната сцена во Драмски театар во Скопје, ги пречекаа неговите бројни колеги ...
„НЕЧИСТА КРВ“ НА ИРЛ ОСВОИ ПРВА НАГРАДА НА ЕУ ЗА ИСТРАЖУВАЧКО НОВИНАРСТВО ВО МАКЕДОНИЈА

„НЕЧИСТА КРВ“ НА ИРЛ ОСВОИ ПРВА НАГРАДА НА ЕУ ЗА ИСТРАЖУВАЧКО НОВИНАРСТВО ВО МАКЕДОНИЈА

Документарната емисија „Нечиста крв“ на авторите Сашка Цветковска, Елена Митревска Цуцковска, Маја Јовановска и Трифун Ситниковски од Истражувачката р ...
1 2 3 9 10 / 86 НАПИСИ