Таг: Национален парк

1 2 3 20 / 27 НАПИСИ
ШАР ПЛАНИНА ЌЕ БИДЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ НАЦИОНАЛНИ ПАРКОВИ ВО ЕВРОПА, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ НУРЕДИНИ

ШАР ПЛАНИНА ЌЕ БИДЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ НАЦИОНАЛНИ ПАРКОВИ ВО ЕВРОПА, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ НУРЕДИНИ

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини вели дека со прогласувањето на Шар Планина и Осоговските Планини за заштитени подра ...
ШАР ПЛАНИНА НАСКОРО ЌЕ БИДЕ ПРОГЛАСЕНА ЗА НАЦИОНАЛЕН ПАРК, НО ПРОБЛЕМОТ СО ДИВОГРАДБИТЕ ОСТАНУВА НЕРЕШЕН

ШАР ПЛАНИНА НАСКОРО ЌЕ БИДЕ ПРОГЛАСЕНА ЗА НАЦИОНАЛЕН ПАРК, НО ПРОБЛЕМОТ СО ДИВОГРАДБИТЕ ОСТАНУВА НЕРЕШЕН

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи и тетовската градоначалничка Теута Арифи, во придружба на амбасадори и претставници од амбасадите во Маке ...
ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ПРЕСПА, ГОРИ И НАЦИОНАЛНИОТ ПАРК ГАЛИЧИЦА

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО ПРЕСПА, ГОРИ И НАЦИОНАЛНИОТ ПАРК ГАЛИЧИЦА

Голем пожар го зафати Преспанскиот регион, во делот кај туристичките населби Отешево и Сирхан, како и дел од Националниот парк Галичица. Досега пожаро ...
ЛЕСНО Е ДА СЕ ДОНЕСАТ ЛУЃЕ НА ПЕЛИСТЕР, ТЕШКО Е ДА СЕ СОБЕРЕ ЃУБРЕТО ПО НИВ

ЛЕСНО Е ДА СЕ ДОНЕСАТ ЛУЃЕ НА ПЕЛИСТЕР, ТЕШКО Е ДА СЕ СОБЕРЕ ЃУБРЕТО ПО НИВ

Лесно е да ги донесете луѓето до одреден простор, но тешко е да го соберете она што ќе остане како ѓубре после тоа, е заклучокот од одбележувањето на ...
БИТОЛЧАНИ ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА НЕМА ДА ПЛАЌААТ ЗА ВЛЕЗ НА ПЕЛИСТЕР, НАЈАВИ ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ПЕТРОВСКА

БИТОЛЧАНИ ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА НЕМА ДА ПЛАЌААТ ЗА ВЛЕЗ НА ПЕЛИСТЕР, НАЈАВИ ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ПЕТРОВСКА

Битолчани до крајот на годината ќе бидат ослободени од плаќање влез во Националниот парк Пелистер, најави градоначалничката Наташа Петровска на денешн ...
ПРИРОДНОТО БОГАТСТВО ВО МОНОСПИТОВСКО БЛАТО ЌЕ СЕ УНИШТИ АКО НЕ СТАНЕ НАЦИОНАЛЕН ПАРК

ПРИРОДНОТО БОГАТСТВО ВО МОНОСПИТОВСКО БЛАТО ЌЕ СЕ УНИШТИ АКО НЕ СТАНЕ НАЦИОНАЛЕН ПАРК

Општина Босилово бара Моносопитовско блато, единственото мочуриште во земјава кое е природен резерват на многу уникатни растенија и животни, да стане ...
НА ПЕЛИСТЕР ГАСНЕА ЕР ТРАКТОРИ, ПОЖАРОТ УШТЕ Е АКТИВЕН

НА ПЕЛИСТЕР ГАСНЕА ЕР ТРАКТОРИ, ПОЖАРОТ УШТЕ Е АКТИВЕН

Два ер трактора од Дирекцијата за заштита и спасување се вклучија во гаснењето на пожарот што избувна во Националаниот парк Пелистер. Големите облаци ...
ДВА ЕР ТРАКТОРИ ЌЕ ГО ГАСНАТ ПОЖАРОТ НА ПЕЛИСТЕР

ДВА ЕР ТРАКТОРИ ЌЕ ГО ГАСНАТ ПОЖАРОТ НА ПЕЛИСТЕР

Два ер-трактори ќе бидат вклуечни во гаснењето на пожарот во националниот парк „Пелистер“, вели Костадин Поповски, началник на битолската Против пожар ...
СОВРЕМЕНИОТ РОБИНСОН КРУСО ЖИВЕЕ САМ 28 ГОДИНИ НА ИТАЛИЈАНСКИ ОСТРОВ

СОВРЕМЕНИОТ РОБИНСОН КРУСО ЖИВЕЕ САМ 28 ГОДИНИ НА ИТАЛИЈАНСКИ ОСТРОВ

По несреќата со неговиот брод во 1989 година во морската зона меѓу Сардинија и Корзика, морските бранови го однеле Мауро Моранди на брегот на островот ...
НЕМА ЛЕТАЊЕ СО ПАРАГЛАЈДЕРИ НА ГАЛИЧИЦА ПОРАДИ ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ ВО ШУМИ И НАЦИОНАЛНИ ПАРКОВИ

НЕМА ЛЕТАЊЕ СО ПАРАГЛАЈДЕРИ НА ГАЛИЧИЦА ПОРАДИ ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ ВО ШУМИ И НАЦИОНАЛНИ ПАРКОВИ

Страда целиот туризам во Охрид поради одлуката на Владата целосно да се забрани движење по шумите и националните паркови, како превенција од можни пож ...
1 2 3 20 / 27 НАПИСИ