Таг: Непал

1 2 10 / 12 НАПИСИ
НЕПАЛЕЦОТ КАМИ РИТА ГО ИСКАЧИ МОНТ ЕВЕРЕСТ ПО РЕКОРДЕН 30. ПАТ, ВТОРПАТ ЗА ДЕСЕТ ДЕНА

НЕПАЛЕЦОТ КАМИ РИТА ГО ИСКАЧИ МОНТ ЕВЕРЕСТ ПО РЕКОРДЕН 30. ПАТ, ВТОРПАТ ЗА ДЕСЕТ ДЕНА

Познатиот шерпаски планинарски водич Ками Рита го искачи Монт Еверест по рекорден 30. пат, комплетирајќи го своето второ искачување овој месец. Ваков ...
УВЕЗЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ОД ИНДИЈА, НЕПАЛ И ФИЛИПИНИ СЕ ФАТИЈА ЗА РАБОТА ВО ОХРИД, НО НЕИЗВЕСНО Е ДАЛИ СЕЗОНАВА ЌЕ СЕ РЕШИ НЕДОСТИГОТ НА КАДАР

УВЕЗЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ОД ИНДИЈА, НЕПАЛ И ФИЛИПИНИ СЕ ФАТИЈА ЗА РАБОТА ВО ОХРИД, НО НЕИЗВЕСНО Е ДАЛИ СЕЗОНАВА ЌЕ СЕ РЕШИ НЕДОСТИГОТ НА КАДАР

Туристичкиот сектор на охридско-струшката ривиера и покрај носењето на странски кадар и понатаму стравува за пополнување на слободните места поради не ...
ОКОЛУ 600 УВЕЗЕНИ РАБОТНИЦИ ОД ИНДИЈА, НЕПАЛ И ФИЛИПИНИ ЌЕ РАБОТАТ ВО ХОТЕЛСКО-УГОСТИТЕЛСКИОТ СЕКТОР НА ОХРИДСКОТО КРАЈБРЕЖЈЕ

ОКОЛУ 600 УВЕЗЕНИ РАБОТНИЦИ ОД ИНДИЈА, НЕПАЛ И ФИЛИПИНИ ЌЕ РАБОТАТ ВО ХОТЕЛСКО-УГОСТИТЕЛСКИОТ СЕКТОР НА ОХРИДСКОТО КРАЈБРЕЖЈЕ

Стотина увезени работници од Индија, Непал и Филипини, кои оваа сезона ќе работат во хотелско -угостителскиот сектор на охридското крајбрежје, веќе пр ...
СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО НЕПАЛ, НАЈМАЛКУ 128 ЗАГИНАТИ

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО НЕПАЛ, НАЈМАЛКУ 128 ЗАГИНАТИ

Повеќе од 100 луѓе загинаа во земјотрес што погоди области во западен Непал. Силни тресења се почувствувале и во 500 километри оддалечениот Катманду и ...
16-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ПОЧИНА ЗАТВОРЕНО ВО „МЕНСТРУАЛНА КОЛИБА“, ОБИЧАЈ ЗАБРАНЕТ СО ЗАКОН ВО НЕПАЛ НО ПОВТОРНО СЕ ВРАЌА

16-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ПОЧИНА ЗАТВОРЕНО ВО „МЕНСТРУАЛНА КОЛИБА“, ОБИЧАЈ ЗАБРАНЕТ СО ЗАКОН ВО НЕПАЛ НО ПОВТОРНО СЕ ВРАЌА

Шеснаесетгодишно девојче од Непал почина како последица на нелегалниот обичај наречен чаупади, при што жените со менструација се принудени да престоју ...
ЗАСЕГА 60 ЗАГИНАТИ ВО АВИОНСКА НЕСРЕЌА НА ПАТНИЧКИ АВИОН ВО НЕПАЛ

ЗАСЕГА 60 ЗАГИНАТИ ВО АВИОНСКА НЕСРЕЌА НА ПАТНИЧКИ АВИОН ВО НЕПАЛ

Непалски патнички авион со 72 седишта се урна во клисура при слетување на новиот аеродром во централниот туристички град Похара, при што загинаа 60 па ...
НЕПАЛ ЌЕ ГО ОСЛОБОДИ СЕРИСКИОТ УБИЕЦ СЕРПЕНТ, ЗА КОГО „НЕТФЛИКС“ СНИМИ ХИТ-СЕРИЈА

НЕПАЛ ЌЕ ГО ОСЛОБОДИ СЕРИСКИОТ УБИЕЦ СЕРПЕНТ, ЗА КОГО „НЕТФЛИКС“ СНИМИ ХИТ-СЕРИЈА

Францускиот сериски убиец Шарл Сображ, за кого „Нетфликс“ сними хит-серија, ќе биде ослободен од непалскиот затвор. Сображ, познат по прекарот Серпент ...
ПРОСЛАВЕНАТА ПЛАНИНАРКА ХИЛАРИ НЕЛСОН ИСЧЕЗНА НА ОСМИОТ НАЈВИСОК ВРВ НА СВЕТОТ

ПРОСЛАВЕНАТА ПЛАНИНАРКА ХИЛАРИ НЕЛСОН ИСЧЕЗНА НА ОСМИОТ НАЈВИСОК ВРВ НА СВЕТОТ

Прославената американска планинарка Хилари Нелсон исчезна на осмиот највисок врв на светот откако паднала во длабока пукнатина додека се спуштала на с ...
МОНТ ЕВЕРЕСТ ПОРАСНАЛ ЗА РЕЧИСИ ЕДЕН МЕТАР, ОБЈАВИЈА НЕПАЛ И КИНА

МОНТ ЕВЕРЕСТ ПОРАСНАЛ ЗА РЕЧИСИ ЕДЕН МЕТАР, ОБЈАВИЈА НЕПАЛ И КИНА

Највисоката планина на светот Монт Еверест е повисока за 0,86 метри од досегашната официјална пресметка, заеднички објавија Кина и Непал. Двете земји ...
УШТЕ ТРОЈЦА ПОЧИНАА НА МОНТ ЕВЕРЕСТ ОД ИСЦРПЕНОСТ, ВО РЕДИЦА СО ЧАСОВИ СЕ ЧЕКА ЗА КАЧУВАЊЕ НА СМРЗНУВАЧКИ ТЕМПЕРАТУРИ

УШТЕ ТРОЈЦА ПОЧИНАА НА МОНТ ЕВЕРЕСТ ОД ИСЦРПЕНОСТ, ВО РЕДИЦА СО ЧАСОВИ СЕ ЧЕКА ЗА КАЧУВАЊЕ НА СМРЗНУВАЧКИ ТЕМПЕРАТУРИ

Уште три лица починаа на Монт Еверест, вкупно седум оваа недела, откако поради голема гужва на патеката кон највисокиот врв на светот, стотици планина ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ