Таг: нобеловец

ПОЧИНА ЈАПОНСКИОТ ПИСАТЕЛ И НОБЕЛОВЕЦ КЕНЗАБУРО ОЕ

ПОЧИНА ЈАПОНСКИОТ ПИСАТЕЛ И НОБЕЛОВЕЦ КЕНЗАБУРО ОЕ

Кензабуро Ое, вториот Јапонец кој ја добил Нобеловата награда за литература, почина на 88 години, објави издавачот „Коданша“. Тој беше награден за кни ...
ОСЛОБОДЕН КИНЕСКИОТ НОБЕЛОВЕЦ И ДИСИДЕНТ ЛУ СЈАОБО

ОСЛОБОДЕН КИНЕСКИОТ НОБЕЛОВЕЦ И ДИСИДЕНТ ЛУ СЈАОБО

Кинескиот добитник на Нобеловата награда за мир и дисидент Лју Сјаобо е ослободен од затвор, откако на 23 мај му бил дијагностициран рак на црниот дро ...
БОБ ДИЛАН Е НОБЕЛОВЕЦ ЗА ЛИТЕРАТУРА

БОБ ДИЛАН Е НОБЕЛОВЕЦ ЗА ЛИТЕРАТУРА

Американскиот легендарен пејач и поет Боб Дилан ја доби Нобеловата награда за литература за „создавање нови поетски изрази во рамките на величественат ...
ПОЧИНА НОБЕЛОВЕЦОТ ДАРИО ФО

ПОЧИНА НОБЕЛОВЕЦОТ ДАРИО ФО

Дарио Фо, италијанскиот драмски писател и актер прославен со неговата политичка сатира, почина во Милано на 90 години. Фо, меѓу чии драми се и „Случај ...
НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР ЗА КОЛУМБИСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ХУАН МАНУЕЛ САНТОС

НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР ЗА КОЛУМБИСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ХУАН МАНУЕЛ САНТОС

Колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос ја доби Нобеловата награда за мир за неговиот труд да му стави крај на 52-годишниот конфликт со левичарски ...
ПОЧИНА НОБЕЛОВЕЦОТ ЕЛИ ВИЗЕЛ, СВЕДОК НА ХОЛОКАУСТОТ

ПОЧИНА НОБЕЛОВЕЦОТ ЕЛИ ВИЗЕЛ, СВЕДОК НА ХОЛОКАУСТОТ

Ели Визел, преживеан од холокаустот, нобеловец и автор, почина на 87 години. Визел ги преживеа нацистичките концентрациони логори Аушвиц и Бухенвалд. ...
6 / 6 НАПИСИ