Таг: Њујорк

1 2 3 10 10 / 97 НАПИСИ
НЕВООБИЧАЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 4,8 СТЕПЕНИ ГО ПОТРЕСЕ ЊУЈОРК

НЕВООБИЧАЕН ЗЕМЈОТРЕС ОД 4,8 СТЕПЕНИ ГО ПОТРЕСЕ ЊУЈОРК

Земјотрес го потресе густо населениот Њујорк во петокот наутро, што е редок настан за регионот на источниот брег во САД. Владината геолошка агенција с ...
НАД 250 ПОЖАРИ ВО КОИ ЗАГИНАЛЕ 18 ЛУЃЕ БИЛЕ ПРЕДИЗВИКАНИ ОД ЕЛЕКТРИЧНИ ТРОТИНЕТИ САМО ВО ЊУЈОРК МИНАТАТА ГОДИНА

НАД 250 ПОЖАРИ ВО КОИ ЗАГИНАЛЕ 18 ЛУЃЕ БИЛЕ ПРЕДИЗВИКАНИ ОД ЕЛЕКТРИЧНИ ТРОТИНЕТИ САМО ВО ЊУЈОРК МИНАТАТА ГОДИНА

Пожар во зграда во Харлем во петокот во кој загина млад маж бил предизвикан од литиум-јонските батерии кои се користат како погон за електрични велоси ...
ТРАМП ОСУДЕН ДА Ѝ ПЛАТИ 355 МИЛИОНИ ДОЛАРИ НА ДРЖАВАТА ЊУЈОРК ОТИ ГИ ЛАЖЕЛ БАНКИТЕ ЗА ВРЕДНОСТА НА НЕГОВИОТ ИМОТ

ТРАМП ОСУДЕН ДА Ѝ ПЛАТИ 355 МИЛИОНИ ДОЛАРИ НА ДРЖАВАТА ЊУЈОРК ОТИ ГИ ЛАЖЕЛ БАНКИТЕ ЗА ВРЕДНОСТА НА НЕГОВИОТ ИМОТ

Поранешниот американски претседател претседател Доналд Трамп мора да ѝ плати речиси 355 милиони долари на државата Њујорк затоа што лажел за вредности ...
ШАРЕНИТЕ ГАЌИ ГО ИЗДАЛЕ КРАДЕЦОТ И ПОЛИЦИЈАТА ГО УАПСИЛА ЕДНА ГОДИНА ПО ГРАБЕЖОТ ВО ЊУЈОРК

ШАРЕНИТЕ ГАЌИ ГО ИЗДАЛЕ КРАДЕЦОТ И ПОЛИЦИЈАТА ГО УАПСИЛА ЕДНА ГОДИНА ПО ГРАБЕЖОТ ВО ЊУЈОРК

Шарените гаќи кои ѕиркале над ниските панталони на осомничениот за грабеж ѝ помогнаа на полицијата да го уапси по повеќе од една година, соопштија вла ...
МОНТИРАВМЕ ВО КОМБЕ, ДОДЕКА ВО ТУРЦИЈА ИМАШЕ ПОЖАР, КАЖА РЕЖИСЕРКАТА ТАМАРА КОТЕВСКА ЗА ДОКУМЕНТАРЕЦОТ „ПАТУВАЊЕ ПЕШ“

МОНТИРАВМЕ ВО КОМБЕ, ДОДЕКА ВО ТУРЦИЈА ИМАШЕ ПОЖАР, КАЖА РЕЖИСЕРКАТА ТАМАРА КОТЕВСКА ЗА ДОКУМЕНТАРЕЦОТ „ПАТУВАЊЕ ПЕШ“

„Патување пеш“ (The Walk), вториот документарен филм на режисерката Тамара Котевска, на 9 ноември ќе ја има светската премиера на Њујоршкиот фестивал ...
СВЕТСКА ПРЕМИЕРА НА ДОКУМЕНТАРЕЦОТ НА ТАМАРА КОТЕВСКА „ПАТУВАЊЕ ПЕШ“ НА 9 НОЕМВРИ ВО ЊУЈОРК

СВЕТСКА ПРЕМИЕРА НА ДОКУМЕНТАРЕЦОТ НА ТАМАРА КОТЕВСКА „ПАТУВАЊЕ ПЕШ“ НА 9 НОЕМВРИ ВО ЊУЈОРК

Светската премиера на документарниот филм „Патување пеш“ (The Walk) на режисерката Тамара Котевска ќе биде на 9 ноември во Њујорк, на Њујоршкиот фести ...
ЕДНОГОДИШНО ДЕТЕ ПОЧИНА ОД ФЕНТАНИЛ ВО ГРАДИНКА ВО ЊУЈОРК, ПРИ ПРЕТРЕС ПРОНАЈДЕН ЕДЕН КИЛОГРАМ ДРОГА

ЕДНОГОДИШНО ДЕТЕ ПОЧИНА ОД ФЕНТАНИЛ ВО ГРАДИНКА ВО ЊУЈОРК, ПРИ ПРЕТРЕС ПРОНАЈДЕН ЕДЕН КИЛОГРАМ ДРОГА

Едногодишно дете починало во градинка во Њујорк откако дошло во контакт со фентанил, кој бил скриен под душек во собата за дремка. Николас Доминики, к ...
„МЕМЕНТО“ НА ДИМИТРИЕ ОСМАНЛИ ДЕНЕС ЌЕ СЕ ПРИКАЖЕ ВО МОМА ВО ЊУЈОРК, ВО РЕВИЈАТА НА ЈУГОСЛОВЕНСКИОТ ФИЛМСКИ ЦРН БРАН

„МЕМЕНТО“ НА ДИМИТРИЕ ОСМАНЛИ ДЕНЕС ЌЕ СЕ ПРИКАЖЕ ВО МОМА ВО ЊУЈОРК, ВО РЕВИЈАТА НА ЈУГОСЛОВЕНСКИОТ ФИЛМСКИ ЦРН БРАН

Македонскиот филм „Мементо“ на режисерот Димитрие Рули Османли денеска (16:30 по локално време) ќе се прикаже во Музејот на модерна уметност (МоМА) во ...
СОПРУГАТА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ НА ПРИЕМ ВО ЊУЈОРК КАЈ ПРВАТА ДАМA НА ТУРЦИЈА ЕМИНЕ ЕРДОГАН

СОПРУГАТА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ НА ПРИЕМ ВО ЊУЈОРК КАЈ ПРВАТА ДАМA НА ТУРЦИЈА ЕМИНЕ ЕРДОГАН

Сопругата на премиерот Димитар Ковачевски, Елена во Њујорк присуствуваше на прием организиран од првата дама на Турција Емине Ердоган во рамките на пр ...
ПИСАТЕЛИ И ПРИЈАТЕЛИ ГО ЧЕСТВУВАА САЛМАН РУЖДИ НА СОБИР ПРЕД ЊУЈОРШКАТА БИБЛИОТЕКА

ПИСАТЕЛИ И ПРИЈАТЕЛИ ГО ЧЕСТВУВАА САЛМАН РУЖДИ НА СОБИР ПРЕД ЊУЈОРШКАТА БИБЛИОТЕКА

Пријателите и колегите писатели зборуваа во име на Салман Ружди за вчерашниот собир на скалите на седиштетот на Јавната библиотека во Њујорк, една нед ...
1 2 3 10 10 / 97 НАПИСИ