Таг: Охридско лето

1 2 3 5 10 / 47 НАПИСИ
ОХРИДСКО ЛЕТО ГОДИНАВА ПРЕЧЕКА НАД 1.000 УМЕТНИЦИ ОД 25 ЗЕМЈИ, КАЖА ДИРЕКТОРКАТА ПОПОВИЌ НА ПОСЛЕДНИОТ ФЕСТИВАЛСКИ ДЕН

ОХРИДСКО ЛЕТО ГОДИНАВА ПРЕЧЕКА НАД 1.000 УМЕТНИЦИ ОД 25 ЗЕМЈИ, КАЖА ДИРЕКТОРКАТА ПОПОВИЌ НА ПОСЛЕДНИОТ ФЕСТИВАЛСКИ ДЕН

Со театарската претстава „Вујко Вања“ во режија на Егон Савин и изведба на Југословенско  драмско позориште (ЈДП) од Белград, вечерва во Античкиот теа ...
ШПАНСКИ ФЛАМЕНКО БАЛЕТ ВЕЧЕРВА НА АНТИЧКИ ТЕАТАР ЗА 62. РОДЕНДЕН НА ОХРИДСКО ЛЕТО

ШПАНСКИ ФЛАМЕНКО БАЛЕТ ВЕЧЕРВА НА АНТИЧКИ ТЕАТАР ЗА 62. РОДЕНДЕН НА ОХРИДСКО ЛЕТО

Со изведбата на балетот „Луксурија“ од Шпанија, една од најспектакуларните фламенко продукции на светот, вечерва на Антички театар ќе се одбележат 62 ...
ОХРИДСКО ЛЕТО Е ПОТВРДА ЗА НАШИОТ ИДЕНТИТЕТ, КАЖА МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА НА ОТВОРАЊЕТО НА ФЕСТИВАЛОТ

ОХРИДСКО ЛЕТО Е ПОТВРДА ЗА НАШИОТ ИДЕНТИТЕТ, КАЖА МИНИСТЕРКАТА ЗА КУЛТУРА НА ОТВОРАЊЕТО НА ФЕСТИВАЛОТ

Античкиот театар во Охрид синоќа на свеченото отворање на Охридско лето беше исполнет до последно место. Бројни љубители на уметноста, но и јавни личн ...
СО ГАЛА КОНЦЕРТ НА ИТАЛИЈАНСКИТЕ ТЕНОРИ ДЕ АКРИСА, СЕРА, ПАЛМИЈА И ТАРКВИНИ ВЕЧЕРВА ПОЧНУВА ОХРИДСКО ЛЕТО

СО ГАЛА КОНЦЕРТ НА ИТАЛИЈАНСКИТЕ ТЕНОРИ ДЕ АКРИСА, СЕРА, ПАЛМИЈА И ТАРКВИНИ ВЕЧЕРВА ПОЧНУВА ОХРИДСКО ЛЕТО

Во Античкиот театар, вечерва со концертот на светски познатите италијански тенори Алесандро Косентино де Акриса, Федерико Сера, Џовани Марија Палмија ...
ИТАЛИЈАНСКИТЕ ТЕНОРИ ДЕ АКРИСА, СЕРА, ПАЛМИЈА И ТАРКВИНИ ГО ОТВОРААТ 62. ОХРИДСКО ЛЕТО НА 12 ЈУЛИ

ИТАЛИЈАНСКИТЕ ТЕНОРИ ДЕ АКРИСА, СЕРА, ПАЛМИЈА И ТАРКВИНИ ГО ОТВОРААТ 62. ОХРИДСКО ЛЕТО НА 12 ЈУЛИ

Со концертот на светски познатите италијански тенори Алесандро Косентино де Акриса, Федерико Сера, Џовани Марија Палмија и Уго Тарквини, кои ќе настап ...
ПОЧИНА ЉУБЕН БАТКОСКИ, ЕДЕН ОД ОСНОВАЧИТЕ И ДОЛГОГОДИШЕН ДИРЕКТОР НА ОХРИДСКО ЛЕТО

ПОЧИНА ЉУБЕН БАТКОСКИ, ЕДЕН ОД ОСНОВАЧИТЕ И ДОЛГОГОДИШЕН ДИРЕКТОР НА ОХРИДСКО ЛЕТО

На 87 години вчера почина Љубен Баткоски, еден од основачите и долгогодишен директор на Охридско лето (1982-1996). Баткоски ќе остане запишан во истор ...
ОХРИДСКАТА БОЛНИЦА ДОБИ НАД 1.500 ЕВРА ОД ОХРИДСКО ЛЕТО, ПАРИ СОБРАНИ ОД КОНЦЕРТОТ НА „ТАНЕЦ“ И „ЛАДО“

ОХРИДСКАТА БОЛНИЦА ДОБИ НАД 1.500 ЕВРА ОД ОХРИДСКО ЛЕТО, ПАРИ СОБРАНИ ОД КОНЦЕРТОТ НА „ТАНЕЦ“ И „ЛАДО“

Фестивалот Охридско лето ѝдодели 95 илјади денари (околу 1.500 евра) на Општата болница од Охрид, за полесно справување во борбата против ковид-19. Ст ...
ОХРИД НЕ E БЕТОНСКИ РАЈ, ДОАЃАЈТЕ СО РЕСПЕКТ, РЕЧЕ МИНИСТЕРКАТА СТЕФОСКА НА ОТВОРАЊЕТО НА ОХРИДСКО ЛЕТО

ОХРИД НЕ E БЕТОНСКИ РАЈ, ДОАЃАЈТЕ СО РЕСПЕКТ, РЕЧЕ МИНИСТЕРКАТА СТЕФОСКА НА ОТВОРАЊЕТО НА ОХРИДСКО ЛЕТО

Охридско-струшкото крајбрежје е мир, а не бетонски рај. Замолувам и повикувам, доаѓајте со респект во Охрид. Охрид не е забавен парк, рече вечерва мин ...
500 МУЗИЧАРИ И 100 ТЕАТАРЏИИ ОД 18 ЗЕМЈИ ДОАЃААТ НА 61. ОХРИДСКО ЛЕТО

500 МУЗИЧАРИ И 100 ТЕАТАРЏИИ ОД 18 ЗЕМЈИ ДОАЃААТ НА 61. ОХРИДСКО ЛЕТО

Музички и театарски уметници од околу 18 земји ќе дојдат на годинашното  61. издание на Охридско лето, кое ќе се одржи од 12 јули до 20 август. Отвора ...
КАДЕ ЌЕ СТИГНЕМЕ АКО ЖИВЕЕМЕ СО СТЕРЕОТИПИ – РИСИМА РИСИМКИН СО ПРЕМИЕРА НА ОХРИДСКО ЛЕТО ПРОСЛАВИ 30 ГОДИНИ КОРЕОГРАФСКО ТВОРЕШТВО

КАДЕ ЌЕ СТИГНЕМЕ АКО ЖИВЕЕМЕ СО СТЕРЕОТИПИ – РИСИМА РИСИМКИН СО ПРЕМИЕРА НА ОХРИДСКО ЛЕТО ПРОСЛАВИ 30 ГОДИНИ КОРЕОГРАФСКО ТВОРЕШТВО

Каде одиме, што правиме, како живееме со стереотипите и каде ќе завршиме се прашањата кои кореографката Рисима Рисимкин ги поставува во нејзината нова ...
1 2 3 5 10 / 47 НАПИСИ