Таг: Олаф Шолц

1 2 327 / 27 НАПИСИ
ОЛАФ ШОЛЦ ЈА НАДМИНА СВОЈАТА РОБОТСКА ПОЈАВА И ЌЕ ЈА НАСЛЕДИ МЕРКЕЛ КАКО КАНЦЕЛАР

ОЛАФ ШОЛЦ ЈА НАДМИНА СВОЈАТА РОБОТСКА ПОЈАВА И ЌЕ ЈА НАСЛЕДИ МЕРКЕЛ КАКО КАНЦЕЛАР

Откако три години беше заменик на Ангела Меркел, Олаф Шолц сега е подготвен да ја преземе нејзината работа. Шеесет и тригодишниот министер за финанси ...
ГЕРМАНИЈА ОЧЕКУВА ДА ЈА ДОБИЕ НОВАТА ВЛАДА ВО ПОЧЕТОКОТ НА ДЕКЕМВРИ ОТКАКО ТРИТЕ ПАРТИИ ПОСТИГНАА ДОГОВОР

ГЕРМАНИЈА ОЧЕКУВА ДА ЈА ДОБИЕ НОВАТА ВЛАДА ВО ПОЧЕТОКОТ НА ДЕКЕМВРИ ОТКАКО ТРИТЕ ПАРТИИ ПОСТИГНАА ДОГОВОР

Трите партии кои ќе ја формираат новата германска влада, Социјалдемократи (СПД), Зелени и Слободни демократи (ФДП), денеска ќе го претстават својот ко ...
СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ, ЗЕЛЕНИТЕ И СЛОБОДНИТЕ ДЕМОКРАТИ ПОСТИГНАА ПРВИЧЕН ДОГОВОР ЗА ФОРМИРАЊЕ НОВА ГЕРМАНСКА ВЛАДА

СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ, ЗЕЛЕНИТЕ И СЛОБОДНИТЕ ДЕМОКРАТИ ПОСТИГНАА ПРВИЧЕН ДОГОВОР ЗА ФОРМИРАЊЕ НОВА ГЕРМАНСКА ВЛАДА

Лидерите на Социјалдемократите (СПД), Зелените и на Слободните демократи (ФДП) објавија дека ќе им предложат на своите партии да ги почнат и формалнит ...
ГЕРМАНИЈА СЕ НАДЕВА ДЕКА ДО БОЖИЌ ЌЕ ДОБИЕ НОВА ВЛАДА, ВО ИГРА СЕ КОАЛИЦИИТЕ „СЕМАФОР“, „ЈАМАЈКА“ И „КЕНИЈА“

ГЕРМАНИЈА СЕ НАДЕВА ДЕКА ДО БОЖИЌ ЌЕ ДОБИЕ НОВА ВЛАДА, ВО ИГРА СЕ КОАЛИЦИИТЕ „СЕМАФОР“, „ЈАМАЈКА“ И „КЕНИЈА“

Коалициите „Семафор“, „Јамајка“, „Кенија“ и „Германија“ се можни по вчерашните федерални избори во Германија, на кои што Социјалдемократите (СПД) тесн ...
СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ И КОНЗЕРВАТИВЦИТЕ ИЗРАМНЕТИ ПО ИЗБОРИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА, ДВЕТЕ ПАРТИИ НАЈАВИЈА ФОРМИРАЊЕ ВЛАДА

СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ И КОНЗЕРВАТИВЦИТЕ ИЗРАМНЕТИ ПО ИЗБОРИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА, ДВЕТЕ ПАРТИИ НАЈАВИЈА ФОРМИРАЊЕ ВЛАДА

Конзервативниот блок ЦДУ/ЦСУ и нивните ривали Социјалдемократи (СПД) се речиси израмнети по денешните парламентарни избори во Германија, велат излезни ...
ЗАВРШУВА ЕРАТА НА МЕРКЕЛ, ТРКАТА ЗА НЕЈЗИН НАСЛЕДНИК Е ОТВОРЕНА ПРЕД УТРЕШНИТЕ ИЗБОРИ

ЗАВРШУВА ЕРАТА НА МЕРКЕЛ, ТРКАТА ЗА НЕЈЗИН НАСЛЕДНИК Е ОТВОРЕНА ПРЕД УТРЕШНИТЕ ИЗБОРИ

Трката за наследување на Ангела Меркел како германски канцелар е широко отворена на ден пред федералните избори. Меркел доминираше во германската и ев ...
МИНИСТЕРОТ ЗА ФИНАНСИИ ОЛАФ ШОЛЦ ПРОМОВИРАН ВО КАНДИДАТ ДА ЈА НАСЛЕДИ МЕРКЕЛ ЗА КАНЦЕЛАР

МИНИСТЕРОТ ЗА ФИНАНСИИ ОЛАФ ШОЛЦ ПРОМОВИРАН ВО КАНДИДАТ ДА ЈА НАСЛЕДИ МЕРКЕЛ ЗА КАНЦЕЛАР

Германските Социјалдемократи (СПД) го истакнаа својот кандидат за наследник на Ангела Меркел на канцеларската функција, промовирајќи го прагматичниот ...
1 2 327 / 27 НАПИСИ