Таг: оружје

1 2 3 4 20 / 34 НАПИСИ
РОДИТЕЛИ НА ЗАГИНАТИТЕ ДЕЦА ВО МАСАКРОТ ВО ТЕКСАС ЌЕ ГО ТУЖАТ ПРОИЗВОДИТЕЛОТ НА ОРУЖЈЕТО

РОДИТЕЛИ НА ЗАГИНАТИТЕ ДЕЦА ВО МАСАКРОТ ВО ТЕКСАС ЌЕ ГО ТУЖАТ ПРОИЗВОДИТЕЛОТ НА ОРУЖЈЕТО

Таткото на 10-годишното девојче убиено во пукањето во училиштето во Увалде, Тексас, и вработен во училиштето, ги презеле првичните чекори кои би можел ...
ДОСТА СО МАСАКРИ, КАЖА БАЈДЕН И ПОВИКА НА ЗАБРАНА НА ТЕШКОТО ОРУЖЈЕ ВО САД

ДОСТА СО МАСАКРИ, КАЖА БАЈДЕН И ПОВИКА НА ЗАБРАНА НА ТЕШКОТО ОРУЖЈЕ ВО САД

„Доста е“, извика Џо Бајден, повикувајќи на забрана на тешкото оружје во САД по последните масовни пукања кои ја шокираа нацијата. Зборувајќи во ударе ...
УКРАИНА БИ МОЖЕЛА ДА ГИ ДОБИЕ БАРАНИТЕ ПОВЕЌЕРАКЕТНИ СИСТЕМИ СО ДОЛГ ДОСТРЕЛ ОД САД

УКРАИНА БИ МОЖЕЛА ДА ГИ ДОБИЕ БАРАНИТЕ ПОВЕЌЕРАКЕТНИ СИСТЕМИ СО ДОЛГ ДОСТРЕЛ ОД САД

Американската влада е блиску до испраќање на повеќеракетни системи со долг дострел (МЛРС) во Украина, за што Русија кажа дека е сериозна провокација. ...
18-ГОДИШНИКОТ КОЈ УБИ 19 ДЕЦА ВО ТЕКСАС ЛЕГАЛНО КУПИЛ ДВЕ ПУШКИ И 375 КУРШУМИ НЕКОЛКУ ДЕНА ПРЕД НАПАДОТ

18-ГОДИШНИКОТ КОЈ УБИ 19 ДЕЦА ВО ТЕКСАС ЛЕГАЛНО КУПИЛ ДВЕ ПУШКИ И 375 КУРШУМИ НЕКОЛКУ ДЕНА ПРЕД НАПАДОТ

Салвадор Рамос, 18-годишниот средношколец кој уби 19 деца и две наставнички во основно училиште во Тексас, легално купил две полуавтоматски пушки и 37 ...
МОСКВА ИСПРАТИ ДИПЛОМАТСКА НОТА ДО ВАШИНГТОН ДА ПРЕСТАНЕ ДА ИСПРАЌА ОРУЖЈЕ ВО УКРАИНА

МОСКВА ИСПРАТИ ДИПЛОМАТСКА НОТА ДО ВАШИНГТОН ДА ПРЕСТАНЕ ДА ИСПРАЌА ОРУЖЈЕ ВО УКРАИНА

Русија испрати формално барање до САД да не испраќа веќе оружје во Украина. Според „Вашингтон Пост“, Москва испратила дипломатска нота, предупредувајќ ...
НАТО ВЕТИ ДЕКА УКРАИНСКАТА ВОЈСКА ЌЕ ДОБИЕ ПРОЕКТИЛИ И ДРОНОВИ

НАТО ВЕТИ ДЕКА УКРАИНСКАТА ВОЈСКА ЌЕ ДОБИЕ ПРОЕКТИЛИ И ДРОНОВИ

НАТО ќе ја снабди украинската војска со противтенковски и противвоздушни системи и дронови, изјави генералниот секретар Јенс Столтенберг, но нема да и ...
ЕУ ЌЕ КУПУВА ОРУЖЈЕ ЗА УКРАИНА

ЕУ ЌЕ КУПУВА ОРУЖЈЕ ЗА УКРАИНА

Ја засилуваме поддршката за Украина и за првпат во својата историја, Европската унија ќе купува оружје за земја која е нападната, кажа претседателката ...
БРИТАНИЈА ВЕЛИ ДЕКА ЈА СНАБДУВА УКРАИНА СО ОРУЖЈЕ ПОРАДИ ЗАКАНИТЕ ОД РУСИЈА

БРИТАНИЈА ВЕЛИ ДЕКА ЈА СНАБДУВА УКРАИНА СО ОРУЖЈЕ ПОРАДИ ЗАКАНИТЕ ОД РУСИЈА

Велика Британија објави дека ја снабдува Украина со противтенковски проектили со краток домет за самоодбрана, откако Русија распореди 100.000 војници ...
ОБВИНИТЕЛСТВОТО ЈА ИСТРАЖУВА ПРИЈАВАТА ОД АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА ДЕКА 83 КРИМИНАЛЦИ КОИ СЕ НА СЛОБОДА ДОБИЛЕ ОРУЖЈЕ ЗА ДА ГО ПОПРЕЧУВААТ ГЛАСАЊЕТО

ОБВИНИТЕЛСТВОТО ЈА ИСТРАЖУВА ПРИЈАВАТА ОД АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА ДЕКА 83 КРИМИНАЛЦИ КОИ СЕ НА СЛОБОДА ДОБИЛЕ ОРУЖЈЕ ЗА ДА ГО ПОПРЕЧУВААТ ГЛАСАЊЕТО

Јавното обвинителство го истражува известувањето од Амбасадата на САД за тоа дека едно лице од политичка партија вчера се обратило до нив и споделило ...
АМЕРИКАНЦИТЕ ОВАА ГОДИНА КУПИЛЕ РЕКОРДНИ 17 МИЛИОНИ ПАРЧИЊА ОГНЕНО ОРУЖЈЕ

АМЕРИКАНЦИТЕ ОВАА ГОДИНА КУПИЛЕ РЕКОРДНИ 17 МИЛИОНИ ПАРЧИЊА ОГНЕНО ОРУЖЈЕ

Американците купиле 17 милиони парчиња огнено оружје во 2020, што е најмногу во една година досега, според проценките на аналитичката компанија „Смол ...
1 2 3 4 20 / 34 НАПИСИ