Таг: пејач

1 2 10 / 13 НАПИСИ
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ СРПСКИ ПЕЈАЧ ПРЕДРАГ ЖИВКОВИЌ ТОЗОВАЦ ОД ПОСЛЕДИЦИ ОД КОВИД

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ СРПСКИ ПЕЈАЧ ПРЕДРАГ ЖИВКОВИЌ ТОЗОВАЦ ОД ПОСЛЕДИЦИ ОД КОВИД

Легендарниот српски пејач на народна музика Предраг Живковиќ Тозовац почина на 85 години, откако во изминатите недели се лекуваше од последиците на ко ...
ПОЧИНА ПЕЈАЧОТ ЃОКО ДОНЧЕВ, ДОАЈЕН НА НАРОДНАТА ПЕСНА

ПОЧИНА ПЕЈАЧОТ ЃОКО ДОНЧЕВ, ДОАЈЕН НА НАРОДНАТА ПЕСНА

Ѓоко Дончев, eден од доајените на македонската народна музика, ненадејно почина вчера во Скопје, соопшти денеска неговото семејство, пренесе агенцијат ...
ПОЧИНА СРПСКИОТ ПЕЈАЧ ЏЕЈ РАМАДАНОВСКИ

ПОЧИНА СРПСКИОТ ПЕЈАЧ ЏЕЈ РАМАДАНОВСКИ

Српскиот фолк пејач Џеј Рамадановски почина денеска во Белград поради проблеми со срцето. Имаше 56 години. Роден во Белград, во ромско семејство со ...
ПОЧИНА ХРВАТСКИОТ ПЕЈАЧ КРУНОСЛАВ КИЌО СЛАБИНАЦ

ПОЧИНА ХРВАТСКИОТ ПЕЈАЧ КРУНОСЛАВ КИЌО СЛАБИНАЦ

Крунослав Киќо Слабинац, еден од најпопуларните пејачи во поранешна Југославија, почина утрово на 76 години. Тој од јули се лекуваше во Загреб откако ...
ПОЧИНА ПЕЈАЧОТ ЃОРЃИ ЖЕЛЧЕСКИ, ДЕЛ ОД ЛЕГЕНДАРНОТО ДУО СЕЛИМОВА-ЖЕЛЧЕСКИ

ПОЧИНА ПЕЈАЧОТ ЃОРЃИ ЖЕЛЧЕСКИ, ДЕЛ ОД ЛЕГЕНДАРНОТО ДУО СЕЛИМОВА-ЖЕЛЧЕСКИ

Популарниот пејач на народна музика Ѓорѓи Желчески почина во Белград на 82 години. Тој се прослави како дел од дуото Селимова-Желчески, откако во теко ...
ВАСИЛ ГАРВАНЛИЕВ Е МАКЕДОНСКИ ИЗБОР ЗА ЕВРОВИЗИЈА ВО РОТЕРДАМ

ВАСИЛ ГАРВАНЛИЕВ Е МАКЕДОНСКИ ИЗБОР ЗА ЕВРОВИЗИЈА ВО РОТЕРДАМ

Триесет и петгодишниот пејач Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на 65. издание на Евровизија во Ротердам, Холандија (12-16 мај). Гарванлиев ...
ПОЧИНА ОЛИВЕР ДРАГОЈЕВИЌ

ПОЧИНА ОЛИВЕР ДРАГОЈЕВИЌ

Легендарниот хрватски пејач и композитор Оливер Драгојевиќ почина утрово во Сплит на 70-годишна возраст, потврди неговото семејство за весникот „Слобо ...
ВЛАТКО ИЛИЕВСКИ ЌЕ БИДЕ ПОГРЕБАН УТРЕ НА ГРОБИШТАТА ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ

ВЛАТКО ИЛИЕВСКИ ЌЕ БИДЕ ПОГРЕБАН УТРЕ НА ГРОБИШТАТА ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ

Пејачот и глумец Влатко Илиевски ќе биде погребан утре во 12 часот на гробиштата во Ѓорче Петров. Триесет и тригодишниот Илиевски синоќа беше пронајде ...
ВЕЛЕШАНЕЦОТ ЉУПЧО БОСИЛКОВ Е ЕЛВИС ПРИСЛИ ВО АВСТРИЈА

ВЕЛЕШАНЕЦОТ ЉУПЧО БОСИЛКОВ Е ЕЛВИС ПРИСЛИ ВО АВСТРИЈА

За Велигденските празници во родниот град Велес престојуваше Љупчо Босилков – Чаушот, познат како македонскиот Елвис Присли. Тој имаше и неколку наста ...
РОНАЛДИЊО ЗАВРШУВА СО ФУДБАЛОТ ЗА ДА БИДЕ ПЕЈАЧ

РОНАЛДИЊО ЗАВРШУВА СО ФУДБАЛОТ ЗА ДА БИДЕ ПЕЈАЧ

Бразилскиот фудбалски волшебник Роналдињо соопшти дека и официјално ќе ја заврши играчката кариера наредната година, со цел да се фокусира на музиката ...
1 2 10 / 13 НАПИСИ