Таг: планинар

БИТОЛЧАНЕЦОТ ТОМЕ ЛОЗАНОВСКИ НА 76 ГОДИНИ ПО ШЕСТИ ПАТ ЌЕ ГО ИСКАЧУВА МОН БЛАН, А СЕКОЈ ВИКЕНД ГО ОТВОРА ПЛАНИНАРСКИОТ ДОМ „НЕОЛИЦА“

БИТОЛЧАНЕЦОТ ТОМЕ ЛОЗАНОВСКИ НА 76 ГОДИНИ ПО ШЕСТИ ПАТ ЌЕ ГО ИСКАЧУВА МОН БЛАН, А СЕКОЈ ВИКЕНД ГО ОТВОРА ПЛАНИНАРСКИОТ ДОМ „НЕОЛИЦА“

И на снег, дожд, ветер, на високи и ниски температури, битолчанецот Томе Лозановски (76) заедно со колегата Славе Петрески (74) секој викенд и празник ...
ПРИВАТЕН РАТРАК СПАСИЛ ПЛАНИНАР КОЈ СЕ ПОВРЕДИЛ ВО ВИСОКИТЕ ДЕЛОВИ НА ШАРА

ПРИВАТЕН РАТРАК СПАСИЛ ПЛАНИНАР КОЈ СЕ ПОВРЕДИЛ ВО ВИСОКИТЕ ДЕЛОВИ НА ШАРА

Спасен е планинар кој попладнево се повредил на повисоките делови на Шара, соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК). Околу 14 часот на Единств ...
ПЛАНИНАР ПОЧИНА НА ПЕЛИСТЕР, ТИМОТ ЗА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА ПЛАНИНА ГО ИЗВЛЕЧЕ ТЕЛОТО

ПЛАНИНАР ПОЧИНА НА ПЕЛИСТЕР, ТИМОТ ЗА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА ПЛАНИНА ГО ИЗВЛЕЧЕ ТЕЛОТО

Повозрасен планинар починал денеска на Пелистер во близина на Ловечка куќа, на надморска височина од околу 2.000 метри. Тимот за интервенција во плани ...
ТОПЕЊЕТО НА ГЛЕЧЕР ВО АЛПИТЕ ГО ОТКРИ ТЕЛОТО НА ГЕРМАНСКИ ПЛАНИНАР КОЈ ИСЧЕЗНА ВО 1986

ТОПЕЊЕТО НА ГЛЕЧЕР ВО АЛПИТЕ ГО ОТКРИ ТЕЛОТО НА ГЕРМАНСКИ ПЛАНИНАР КОЈ ИСЧЕЗНА ВО 1986

Топењето на глечер близу познатиот швајцарски врв Матерхорн откри човечки остатоци, за кои е потврдено дека му припаѓаат на германски планинар кој се ...
ОТКАКО ИЛЈАДА ПАТИ БИЛ НА ВРВОТ СОЛУНСКА ГЛАВА, САЛИ БУРАНЕДИН ПЛАНИРА ДА СТИГНЕ ДО 1.500 ИСКАЧУВАЊА

ОТКАКО ИЛЈАДА ПАТИ БИЛ НА ВРВОТ СОЛУНСКА ГЛАВА, САЛИ БУРАНЕДИН ПЛАНИРА ДА СТИГНЕ ДО 1.500 ИСКАЧУВАЊА

Еден од највозрасните и најискусни македонски планинари Сали Буранедин од Скопје не се задоволува со тоа што во 2018 година постигна Гинисов рекорд со ...
ТЕТОВСКАТА ЕКИПА ЗА СПАСУВАЊЕ СПАСИ ПОВРЕДЕН ПЛАНИНАР

ТЕТОВСКАТА ЕКИПА ЗА СПАСУВАЊЕ СПАСИ ПОВРЕДЕН ПЛАНИНАР

Екипа за спасување во планина при Дирекцијата за заштита и спасување од Тетово, вчера успеа да спаси двајца планинари на кои им била потребна помош, б ...
ПЛАНИНАР СЕ ИЗГУБИЛ ВО КОЛОРАДО, ПА 24 ЧАСА ГИ ИГНОРИРАЛ ПОВИЦИТЕ ОД СПАСУВАЧИТЕ ОТИ БРОЈОТ НЕ МУ БИЛ ПОЗНАТ

ПЛАНИНАР СЕ ИЗГУБИЛ ВО КОЛОРАДО, ПА 24 ЧАСА ГИ ИГНОРИРАЛ ПОВИЦИТЕ ОД СПАСУВАЧИТЕ ОТИ БРОЈОТ НЕ МУ БИЛ ПОЗНАТ

Маж кој бил изгубен 24 часа додека планинарел на највисоката планина во Колорадо ги игнорирал постојаните телефонски повици од спасувачките екипи зашт ...
НА ОЛИМП ЗАГИНА МАКЕДОНСКИ ПЛАНИНАР

НА ОЛИМП ЗАГИНА МАКЕДОНСКИ ПЛАНИНАР

Македонски планинар загина на планината Олимп во Грција откако паднал во провалија, најверојатно затоа што претходно му се слошило, јави државната аге ...
САЛИ БУРАНЕДИН НА 67 ГОДИНИ ПО ИЛЈАДИТИ ПАТ ЌЕ ГО ИСКАЧИ ВРВОТ СОЛУНСКА ГЛАВА ЗА ГИНИСОВ РЕКОРД

САЛИ БУРАНЕДИН НА 67 ГОДИНИ ПО ИЛЈАДИТИ ПАТ ЌЕ ГО ИСКАЧИ ВРВОТ СОЛУНСКА ГЛАВА ЗА ГИНИСОВ РЕКОРД

Шеесет и седумгодишниот Сали Буранедин, еден од највозрасните и најагилни планинари во Македонија, денес ќе ја има својата неофицијална промоција за в ...
13-ГОДИШЕН БИТОЛЧАНЕЦ ИСКАЧИ 24 ВРВОВИ БЕЗ ПРОФЕСИОНАЛНА ПЛАНИНАРСКА ОПРЕМА

13-ГОДИШЕН БИТОЛЧАНЕЦ ИСКАЧИ 24 ВРВОВИ БЕЗ ПРОФЕСИОНАЛНА ПЛАНИНАРСКА ОПРЕМА

Еден од најнадежните млади битолски планинари, 13-годишниот Антониј Трајчевски, минатата година освои дванаесет планински врвови, притоа искачувајќи с ...
10 / 10 НАПИСИ