Таг: плати

1 2 3 7 10 / 63 НАПИСИ
УСТАВНИТЕ СУДИИ СИ ГИ СПАСИЈА ПЛАТИТЕ, НО ЈА ПОНИШТИЈА УРЕДБАТА ЗА РАЗДОЛЖУВАЊЕ СО СЈО, ПОРАДИ ШТО ВРАБОТЕНИТЕ ЌЕ ЈА ТУЖАТ ДРЖАВАТА

УСТАВНИТЕ СУДИИ СИ ГИ СПАСИЈА ПЛАТИТЕ, НО ЈА ПОНИШТИЈА УРЕДБАТА ЗА РАЗДОЛЖУВАЊЕ СО СЈО, ПОРАДИ ШТО ВРАБОТЕНИТЕ ЌЕ ЈА ТУЖАТ ДРЖАВАТА

Уставниот суд ја поништи владината уредба за раздолжување со Специјалното јавно обвинителство (СЈО), за враќање без камата на долговите за кирија, стр ...
ОСТАНУВААТ ЦЕЛИ ПЛАТИТЕ НА СУДИИТЕ, ПРАТЕНИЦИТЕ, УСТАВНИТЕ СУДИИ, ОБВИНИТЕЛИТЕ, УСТАВНИОТ СУД ГО ПОНИШТИ НАМАЛУВАЊЕТО ЗА АПРИЛ И МАЈ

ОСТАНУВААТ ЦЕЛИ ПЛАТИТЕ НА СУДИИТЕ, ПРАТЕНИЦИТЕ, УСТАВНИТЕ СУДИИ, ОБВИНИТЕЛИТЕ, УСТАВНИОТ СУД ГО ПОНИШТИ НАМАЛУВАЊЕТО ЗА АПРИЛ И МАЈ

Откако Уставен суд експресно ја стави Уредбата на Владата на дневен ред и забрани намалување на своите, на платите на судиите, обвинителите, пратеници ...
21.542 ФИРМИ АПЛИЦИРАЛЕ ЗА ПОМОШ ОД ДРЖАВАТА ЗА ИСПЛАТА НА ПЛАТИ

21.542 ФИРМИ АПЛИЦИРАЛЕ ЗА ПОМОШ ОД ДРЖАВАТА ЗА ИСПЛАТА НА ПЛАТИ

За помош од државата за исплата на минимална плата за месеците април и мај аплицирале 21.542 компании. Како што кажа на денешната прес-конференција ди ...
АДМИНИСТРАТИВЦИТЕ РАБОТАТ ПОМАЛКУ, ТРЕБА ДА ИМ СЕ НАМАЛИ ПЛАТАТА, ВЕЛИ МИНИСТЕРКАТА АНГЕЛОВСКА

АДМИНИСТРАТИВЦИТЕ РАБОТАТ ПОМАЛКУ, ТРЕБА ДА ИМ СЕ НАМАЛИ ПЛАТАТА, ВЕЛИ МИНИСТЕРКАТА АНГЕЛОВСКА

Министерката за финансии Нина Ангеловска кажа дека нејзин личен став е дека треба да се намалат платите на вработените во јавната администрација. Таа ...
И ФУНКЦИОНЕРИТЕ НА ДУИ СЕ ОТКАЖУВААТ ОД ПЛАТИТЕ, ВЕЛАТ ТОА Е МОРАЛНА ДОЛЖНОСТ

И ФУНКЦИОНЕРИТЕ НА ДУИ СЕ ОТКАЖУВААТ ОД ПЛАТИТЕ, ВЕЛАТ ТОА Е МОРАЛНА ДОЛЖНОСТ

Функционерите на ДУИ ќе одат на минимална плата и разликата ќе ја донираат во солидарниот фонд за КОВИД-19, објави вицепремиерот Бујар Османи. „Одл ...
УСТАВНИОТ СУД ДА ИСТРАЕ И ДА НЕ ДОЗВОЛИ КРАТЕЊЕ НА ПЛАТИТЕ НА СУДИИТЕ, КОЈ САКА НЕКА ДОНИРА 20% ОД ПЛАТАТА, ВЕЛИ ЗДРУЖЕНИЕТО НА СУДИИ

УСТАВНИОТ СУД ДА ИСТРАЕ И ДА НЕ ДОЗВОЛИ КРАТЕЊЕ НА ПЛАТИТЕ НА СУДИИТЕ, КОЈ САКА НЕКА ДОНИРА 20% ОД ПЛАТАТА, ВЕЛИ ЗДРУЖЕНИЕТО НА СУДИИ

Здружението на судии, кое по адвокатот, беше втората иницијатива против кратењето на платите на судиите, смета дека е во ред одлуката на Уставниот суд ...
ГЛАДНИТЕ УСТАВНИ СУДИИ ПРИЈАВИЛЕ ПО ДВЕ-ТРИ КУЌИ И СТАНОВИ, НИВИ, АКЦИИ И ЗАШТЕДИ ВО БАНКИ

ГЛАДНИТЕ УСТАВНИ СУДИИ ПРИЈАВИЛЕ ПО ДВЕ-ТРИ КУЌИ И СТАНОВИ, НИВИ, АКЦИИ И ЗАШТЕДИ ВО БАНКИ

По вчерашната одлука на Уставниот суд да поведе постапка против 4 Владини уредби за кои првпат самиот поднесе иницијатива,, и да забрани кратење на со ...
ВЛАДАТА ПОЗАЈМИ 50 МИЛИОНИ ЕВРА ОД СВЕТСКА БАНКА ДА ПОДЕЛИ МИНИМАЛНИ ПЛАТИ НА ВРАБОТЕНИ ВО ПРИВАТНИОТ СЕКТОР

ВЛАДАТА ПОЗАЈМИ 50 МИЛИОНИ ЕВРА ОД СВЕТСКА БАНКА ДА ПОДЕЛИ МИНИМАЛНИ ПЛАТИ НА ВРАБОТЕНИ ВО ПРИВАТНИОТ СЕКТОР

Владата на денешната седница одлучи да позајми 50 милиони евра од Светска банка, пренаменувајќи ги средствата од Проектот за поврзување на локални пат ...
УСТАВНИОТ СУД СКАНДАЛОЗНО ЈА ПОТКОПУВА СОЛИДАРНОСТА И ДИРЕКТНО СПРЕЧИ ОБЕЗБЕДУВАЊЕ 4 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ, РЕАГИРА ВЛАДАТА

УСТАВНИОТ СУД СКАНДАЛОЗНО ЈА ПОТКОПУВА СОЛИДАРНОСТА И ДИРЕКТНО СПРЕЧИ ОБЕЗБЕДУВАЊЕ 4 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА БОРБА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ, РЕАГИРА ВЛАДАТА

Владата смета дека поведената постапка на Уставниот суд за поништување на Уредбата за намалување на платите на 2.060 функционери, пратеници, судии, об ...
ЗОШТО ОД ГЛАДНИ ЛУЃЕ ДА СТАНЕМЕ НАРОДСКИ КАЖАНО УШТЕ ПОГЛАДНИ, ПРАША ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА УСТАВНИОТ СУД САЛИ МУРАТИ, КОЈ ИМ ГИ ВРАТИ ЦЕЛИТЕ ПЛАТИ НА СУДИИТЕ И НА ПРАТЕНИЦИТЕ

ЗОШТО ОД ГЛАДНИ ЛУЃЕ ДА СТАНЕМЕ НАРОДСКИ КАЖАНО УШТЕ ПОГЛАДНИ, ПРАША ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА УСТАВНИОТ СУД САЛИ МУРАТИ, КОЈ ИМ ГИ ВРАТИ ЦЕЛИТЕ ПЛАТИ НА СУДИИТЕ И НА ПРАТЕНИЦИТЕ

Неуставна, дискриминаторска, мешање на баби и жаби, несмасна... беа само дел од коментарите на уставните судии за Уредбата на Владата, со која беа све ...
1 2 3 7 10 / 63 НАПИСИ