Таг: премиерка

МАГДАЛЕНА АНДЕРСОН ПОВТОРНО ИЗБРАНА ЗА ШВЕДСКА ПРЕМИЕРКА, ЧЕТИРИ ДЕНА ОТКАКО ПОДНЕСЕ ОСТАВКА

МАГДАЛЕНА АНДЕРСОН ПОВТОРНО ИЗБРАНА ЗА ШВЕДСКА ПРЕМИЕРКА, ЧЕТИРИ ДЕНА ОТКАКО ПОДНЕСЕ ОСТАВКА

Магдалена Андерсон повторно е избрана за премиерка на Шведска, неколку дена откако помина на функцијата само неколку часа. Пратениците ја поддржаа 54- ...
ПРВАТА ШВЕДСКА ПРЕМИЕРКА ПОДНЕСЕ ОСТАВКА НЕКОЛКУ ЧАСА ОТКАКО БЕШЕ ИЗБРАНА

ПРВАТА ШВЕДСКА ПРЕМИЕРКА ПОДНЕСЕ ОСТАВКА НЕКОЛКУ ЧАСА ОТКАКО БЕШЕ ИЗБРАНА

Првата шведска премиерка поднесе оставка само неколку часа откако дојде на функцијата. Магдалена Андерсон денеска беше избрана за нова лидерка, но се ...
ФИНСКА ЌЕ ЈА ДОБИЕ НАЈМЛАДАТА ПРЕМИЕРКА НА СВЕТОТ

ФИНСКА ЌЕ ЈА ДОБИЕ НАЈМЛАДАТА ПРЕМИЕРКА НА СВЕТОТ

Сана Марин со 34 години ќе стане најмлад премиер на светот, предводејќи коалициска влада на Финска, во која ќе доминираат жени. Досегашната министе ...
БИВШАТА ХРВАТСКА ПРЕМИЕРКА ЈАДРАНКА КОСОР НА МИСА КАЈ ПАПАТА ВО СКОПЈЕ

БИВШАТА ХРВАТСКА ПРЕМИЕРКА ЈАДРАНКА КОСОР НА МИСА КАЈ ПАПАТА ВО СКОПЈЕ

Поранешната хрватска премиерка Јадранка Косор денеска на Плоштад Македонија во Скопје ја следеше светата литургија на папата Фрањо. Косор ја следеше м ...
НОВ ЗЕЛАНД ЗАБРАНИ СТРАНСКИ ДРЖАВЈАНИ ДА КУПУВААТ КУЌИ

НОВ ЗЕЛАНД ЗАБРАНИ СТРАНСКИ ДРЖАВЈАНИ ДА КУПУВААТ КУЌИ

Странците нема да можат да купат домови во Нов Зеланд, одлучи Парламентот, по третото и последно читање на нацрт-законот, како мерка со цел да се спра ...
СРБИЈА ЌЕ ДОБИЕ ПРЕМИЕРКА КОЈА НЕ КРИЕ ДЕКА Е ЛЕЗБЕЈКА

СРБИЈА ЌЕ ДОБИЕ ПРЕМИЕРКА КОЈА НЕ КРИЕ ДЕКА Е ЛЕЗБЕЈКА

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја номинираше Ана Брнабиќ за премиерка и таа ќе биде прва политичарка која не крие дека е геј на клучната позици ...
6 / 6 НАПИСИ