Таг: препораки

1 2 3 5 10 / 43 НАПИСИ
ДЕЦАТА ВО ГРАДИНКИТЕ ДА НЕ СЕ ИЗНЕСУВААТ ВО ДВОР ПОСЛЕ 11 ЧАСОТ, ТРУДНИЦИТЕ ДА НЕ ОДАТ НА РАБОТА, ПРЕПОРАЧА ВЛАДАТА ПОРАДИ ТОПЛОТНИОТ БРАН

ДЕЦАТА ВО ГРАДИНКИТЕ ДА НЕ СЕ ИЗНЕСУВААТ ВО ДВОР ПОСЛЕ 11 ЧАСОТ, ТРУДНИЦИТЕ ДА НЕ ОДАТ НА РАБОТА, ПРЕПОРАЧА ВЛАДАТА ПОРАДИ ТОПЛОТНИОТ БРАН

Бремените жени и лицата над 60 години од утре (19 јуни) до 23 јуни да бидат ослободени од работа, а децата во градинките да не се изнесуваат на отворе ...
ЕУ ДОСТАВИ 40 ПРЕПОРАКИ ДО МАКЕДОНСКИТЕ ВЛАСТИ ЗА ПОПРАВАЊЕ НА СИТУАЦИЈАТА СО СУДСКИОТ СОВЕТ, ЕВРОАМБАСАДОРОТ ГИР ВЕЛИ ДЕКА САМАТА БРОЈКА УКАЖУВА НА ДЛАБОКИ ПРОБЛЕМИ

ЕУ ДОСТАВИ 40 ПРЕПОРАКИ ДО МАКЕДОНСКИТЕ ВЛАСТИ ЗА ПОПРАВАЊЕ НА СИТУАЦИЈАТА СО СУДСКИОТ СОВЕТ, ЕВРОАМБАСАДОРОТ ГИР ВЕЛИ ДЕКА САМАТА БРОЈКА УКАЖУВА НА ДЛАБОКИ ПРОБЛЕМИ

По две посети на Скопје, експерти на ЕУ изготвија извештај за состојбата со Судскиот совет и тој содржи 40 препораки за поправање на ситуацијата. Изве ...
КАЗНЕТИ 30 ФИРМИ ОТИ ГИ ТЕРАЛЕ РАБОТНИЦИТЕ ДА РАБОТАТ НА ОТВОРЕНО НА ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ

КАЗНЕТИ 30 ФИРМИ ОТИ ГИ ТЕРАЛЕ РАБОТНИЦИТЕ ДА РАБОТАТ НА ОТВОРЕНО НА ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ

Триесет газди на фирми се казнети поради непочитување на одлуката на Владата за заштита од топлото време, односно да не се работи на отворено од 11 до ...
ОД 13 ДО 16 ЈУЛИ ГОРЕШТИНИ ОД ПОРТОКАЛОВА ФАЗА, ВЛАДАТА ПРЕПОРАЧА МЕРКИ ЗА ЗАШТИТА

ОД 13 ДО 16 ЈУЛИ ГОРЕШТИНИ ОД ПОРТОКАЛОВА ФАЗА, ВЛАДАТА ПРЕПОРАЧА МЕРКИ ЗА ЗАШТИТА

Од 13 до 16 јули во Македонија ќе важат повеќе препораки за заштита на здравјето на граѓаните, поради високите температури кои се очекуваат, соопшти В ...
ВОЗДУХОТ Е ЕКСТРЕМНО ЛОШ, ОСТАНЕТЕ ДОМА, ПРЕПОРАЧА ИНСТИТУТОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

ВОЗДУХОТ Е ЕКСТРЕМНО ЛОШ, ОСТАНЕТЕ ДОМА, ПРЕПОРАЧА ИНСТИТУТОТ ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ

Останете дома ако не треба да излегувате, а возрасните и децата со проблеми со белите дробови, возрасните со срцеви проблеми и постарите луѓе треба да ...
ВО ОХРИД И СТРУГА МАСОВНО СЕ ГРАДИ, КОВАЧЕВСКИ ВЕЛИ ИНСПЕКЦИСКИТЕ СЛУЖБИ ДА ИЗЛЕЗАТ НА ТЕРЕН, А НЕ ДА ПИЈАТ КАФИЊА ПО КАНЦЕЛАРИИ

ВО ОХРИД И СТРУГА МАСОВНО СЕ ГРАДИ, КОВАЧЕВСКИ ВЕЛИ ИНСПЕКЦИСКИТЕ СЛУЖБИ ДА ИЗЛЕЗАТ НА ТЕРЕН, А НЕ ДА ПИЈАТ КАФИЊА ПО КАНЦЕЛАРИИ

Невладините организации алармираат за неспроведувањето на препораките на УНЕСКО, и дека ако државата продолжи со овој третман и меѓународната заедница ...
ДА СЕ ИЗБЕГНУВА ИЗЛОЖУВАЊЕ НА СОНЦЕ МЕЃУ 10 И 14 ЧАСОТ ПОРАДИ ЖЕГАТА И ВИСОКИОТ УВ ИНДЕКС, ВЕЛИ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО

ДА СЕ ИЗБЕГНУВА ИЗЛОЖУВАЊЕ НА СОНЦЕ МЕЃУ 10 И 14 ЧАСОТ ПОРАДИ ЖЕГАТА И ВИСОКИОТ УВ ИНДЕКС, ВЕЛИ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО

Поради високите температури кои деновиве ја зафатија земјава, Министерството за здравство апелира да се почитуваат препораките за заштита на здравјето ...
ЗА ЗАШТИТА ОД МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ ДА СЕ ИЗБЕГНУВА КОНТАКТ СО ДИВИ ЖИВОТНИ, ПРЕПОРАЧА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО

ЗА ЗАШТИТА ОД МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ ДА СЕ ИЗБЕГНУВА КОНТАКТ СО ДИВИ ЖИВОТНИ, ПРЕПОРАЧА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО

Да се избегнува контакт со диви животни и при употреба на месо од нив тоа да биде добро термички обработено, пишува во препораките за заштита од мајму ...
ПРЕПОРАКИТЕ ЗА ЛЕКУВАЊЕ ОД КОВИД ОБЈАВЕНИ НА САЈТОТ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО, ЗА ИВЕРМЕКТИНОТ НЕМА НАУЧНИ ДОКАЗИ ДЕКА ПОМАГА

ПРЕПОРАКИТЕ ЗА ЛЕКУВАЊЕ ОД КОВИД ОБЈАВЕНИ НА САЈТОТ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО, ЗА ИВЕРМЕКТИНОТ НЕМА НАУЧНИ ДОКАЗИ ДЕКА ПОМАГА

Од денес, препораките за лекување на ковид-19 се достапни на сајтот на Министерството за здравство, со цел сите лекари вклучени во лекувањето на оваа ...
ОД ПРВИ ЈУНИ НЕ МОРА ДА СЕ НОСАТ МАСКИ НА ОТВОРЕНО, ДОЗВОЛЕНИ СВАДБИ СО 100 ГОСТИ, ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ОСТАНУВА, ПРЕДЛАГА КОМИСИЈАТА

ОД ПРВИ ЈУНИ НЕ МОРА ДА СЕ НОСАТ МАСКИ НА ОТВОРЕНО, ДОЗВОЛЕНИ СВАДБИ СО 100 ГОСТИ, ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ОСТАНУВА, ПРЕДЛАГА КОМИСИЈАТА

Од први јуни, маски не мора да се носат на отворено, препорача денеска Комисијата за заразни болести. Останува на сила полицискиот час, но се олабавув ...
1 2 3 5 10 / 43 НАПИСИ