Таг: претседателка

1 2 10 / 13 НАПИСИ
ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА БИТОЛСКИОТ СОВЕТ ИЛИЕВСКА ОД „ПОИНАКУ“ ЈА ПРЕКИНА СЕДНИЦАТА, СОВЕТНИЦИТЕ ИЗБРАА ДРУГ ПРЕТСЕДАВАЧ И ЈА ПРОДОЛЖИЈА

ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА БИТОЛСКИОТ СОВЕТ ИЛИЕВСКА ОД „ПОИНАКУ“ ЈА ПРЕКИНА СЕДНИЦАТА, СОВЕТНИЦИТЕ ИЗБРАА ДРУГ ПРЕТСЕДАВАЧ И ЈА ПРОДОЛЖИЈА

Претседателката на Советот на Општина Битола Габриела Илиевска, која е од редовите на граѓанската инцијатива Поинаку со три советника, денес ја прекин ...
ДВАЕСЕТ МЕСЕЦИ ЗАТВОР ЗА КУМАНОВЕЦОТ ОБВИНЕТ ЗА СООБРАЌАЈКАТА ВО КОЈА БЕШЕ ТЕШКО ПОВРЕДЕНА ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА КУМАНОВСКИОТ СУД

ДВАЕСЕТ МЕСЕЦИ ЗАТВОР ЗА КУМАНОВЕЦОТ ОБВИНЕТ ЗА СООБРАЌАЈКАТА ВО КОЈА БЕШЕ ТЕШКО ПОВРЕДЕНА ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА КУМАНОВСКИОТ СУД

Кумановецот Мумин Дураку (47) доби 20 месеци затвор за сообраќајка која ја предизвикал на 11 февруари 2021, во 19 часот на крстосницата на улиците 11 ...
БИВШАТА АДВОКАТКА НА МЕЛАНИЈА ТРАМП, НАТАША ПИРЦ МУСАР, ИЗБРАНА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА СЛОВЕНИЈА

БИВШАТА АДВОКАТКА НА МЕЛАНИЈА ТРАМП, НАТАША ПИРЦ МУСАР, ИЗБРАНА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА СЛОВЕНИЈА

Новинарката и адвокатка Наташа Пирц Мусар, која ја застапуваше и бившата прва дама на САД Меланија Трамп, ќе биде првата жена на претседателската функ ...
СЛИКАРКАТА ЈАНА МАНЕВА-ЧУПОСКА Е НОВА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ДЛУМ

СЛИКАРКАТА ЈАНА МАНЕВА-ЧУПОСКА Е НОВА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ДЛУМ

Сликарката Јана Манева-Чупоска е новата претседателка на Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ), избрана на денешното вонредно годишно соб ...
ИВАНА ЃОРЃИЕВСКА ОД НЕЗАВИСНАТА ЛИСТА НА ДИМИТРИЕВСКИ ИЗБРАНА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА СОВЕТОТ НА КУМАНОВО СО ПОДДРШКА НА ВМРО-ДПМНЕ

ИВАНА ЃОРЃИЕВСКА ОД НЕЗАВИСНАТА ЛИСТА НА ДИМИТРИЕВСКИ ИЗБРАНА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА СОВЕТОТ НА КУМАНОВО СО ПОДДРШКА НА ВМРО-ДПМНЕ

Ивана Ѓорѓиевска од независната листа „За наше Куманово“ на градоначалникот Максим Димитриевски, денеска е избрана за претседателка на Советот на Општ ...
ВЈОСА ОСМАНИ ИЗБРАНА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА КОСОВО

ВЈОСА ОСМАНИ ИЗБРАНА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА КОСОВО

Косовскиот парламент вечерва ја избра Вјоса Османи за нова претседателка на државата. За неа гласаа 71 пратеник во третиот и последен круг од гласањет ...
МАКЕДОНСКИТЕ КОМПОЗИТОРИ СЕ УСПЕШНИ НА СВЕТСКИТЕ СЦЕНИ, А ДОМА НЕМА НИ КАДЕ ДА ГИ ЕМИТУВААТ, ВЕЛИ ВАЛЕНТИНА ВЕЛКОВСКА-ТРАЈАНОВСКА, НОВАТА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА СОКОМ

МАКЕДОНСКИТЕ КОМПОЗИТОРИ СЕ УСПЕШНИ НА СВЕТСКИТЕ СЦЕНИ, А ДОМА НЕМА НИ КАДЕ ДА ГИ ЕМИТУВААТ, ВЕЛИ ВАЛЕНТИНА ВЕЛКОВСКА-ТРАЈАНОВСКА, НОВАТА ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА СОКОМ

Композиторката и професорка Валентина Велковска-Трајановска е нова претседателка на Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ). Во 75-годишната исто ...
ГРЦИЈА ЗА ПРВПАТ ЌЕ ДОБИЕ ПРЕТСЕДАТЕЛКА

ГРЦИЈА ЗА ПРВПАТ ЌЕ ДОБИЕ ПРЕТСЕДАТЕЛКА

Грција е на прагот да ја добие првата претседателка во својата историја откако премиерот Кирјакос Мицотакис предложи прогресивна судијка да дојде на о ...
ОСКАРОВКАТА КЕЈТ БЛАНШЕТ НА ЧЕЛО НА ЖИРИТО НА ВЕНЕЦИСКИОТ ФЕСТИВАЛ

ОСКАРОВКАТА КЕЈТ БЛАНШЕТ НА ЧЕЛО НА ЖИРИТО НА ВЕНЕЦИСКИОТ ФЕСТИВАЛ

Двојната оскаровка Кејт Бланшет ќе биде претседателка на меѓународното жири на 77. Венециски филмски фестивал, кој ќе се одржи од 2 до 20 септември. О ...
АРГЕНТИНСКАТА РЕЖИСЕРКА ЛУКРЕЦИЈА МАРТЕЛ НА ЧЕЛО НА ЖИРИТО ВО ВЕНЕЦИЈА

АРГЕНТИНСКАТА РЕЖИСЕРКА ЛУКРЕЦИЈА МАРТЕЛ НА ЧЕЛО НА ЖИРИТО ВО ВЕНЕЦИЈА

Аргентинската режисерка Лукреција Мартел ќе биде претседателка на жирито на годинашниот Венециски филмски фестивал, кој ќе се одржува од 28 август до ...
1 2 10 / 13 НАПИСИ