Таг: пристапни преговори

1 2 3 8 10 / 76 НАПИСИ
МЛАДИТЕ ВЕЌЕ НЕ ВЕРУВААТ ВО ЕВРОПСКАТА ПЕРСПЕКТИВА, НАЦИОНАЛИЗМОТ СЕ ВРАЌА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, СЕ ВЕЛИ ВО ЗАКЛУЧОЦИТЕ НА РЕЗОЛУЦИЈАТА НА СОВЕТОТ НА ЕВРОПА

МЛАДИТЕ ВЕЌЕ НЕ ВЕРУВААТ ВО ЕВРОПСКАТА ПЕРСПЕКТИВА, НАЦИОНАЛИЗМОТ СЕ ВРАЌА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, СЕ ВЕЛИ ВО ЗАКЛУЧОЦИТЕ НА РЕЗОЛУЦИЈАТА НА СОВЕТОТ НА ЕВРОПА

Европската визија го губи сјајот и на нејзино место повторно се појави национализмот, а сè повеќе луѓе од Западен Балкан, посебно помлади, веруваат де ...
БАЈДЕН ГО ПОЗДРАВИ ПОЧЕТОКОТ НА ПРИСТАПНИТЕ ПРЕГОВОРИ СО ЕУ НА МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА ВО МОМЕНТ КОГА РУСИЈА ГО НАРУШИ ЕВРОПСКИОТ МИР

БАЈДЕН ГО ПОЗДРАВИ ПОЧЕТОКОТ НА ПРИСТАПНИТЕ ПРЕГОВОРИ СО ЕУ НА МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА ВО МОМЕНТ КОГА РУСИЈА ГО НАРУШИ ЕВРОПСКИОТ МИР

Соединетите Американски Држави (САД) ги поздравуваат важните чекори што Европската Унија ги презема за унапредување на интеграцијата на Западен Балкан ...
ИСКОРИСТЕТЕ ЈА МОЖНОСТА ДА ГИ ПОЧНЕТЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ, ВЕЛИ СОВЕТНИКОТ ЗА НАЦИОНАЛНА БЕЗБЕДНОСТ НА БАЈДЕН

ИСКОРИСТЕТЕ ЈА МОЖНОСТА ДА ГИ ПОЧНЕТЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ, ВЕЛИ СОВЕТНИКОТ ЗА НАЦИОНАЛНА БЕЗБЕДНОСТ НА БАЈДЕН

Џејк Саливен, советникот за национална безбедност на американскиот претседател Џо Бајден, вели дека Македонија е силен сојузник во НАТО и има со што д ...
ВО ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ИСТОРИСКИТЕ ПРАШАЊА НЕ СЕ ДЕЛ ОД ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА, КАЖА КОВАЧЕВСКИ

ВО ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ ИСТОРИСКИТЕ ПРАШАЊА НЕ СЕ ДЕЛ ОД ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА, КАЖА КОВАЧЕВСКИ

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва кажа дека во новиот францускиот предлог за решавање на спорот со Бугарија и отворање на преговорите за Македонија ...
ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ Е ШАНСА ШТО МАКЕДОНИЈА НЕ ТРЕБА ДА ЈА ИСПУШТИ, КАЖА ГЕРМАНСКАТА МИНИСТЕРКА ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ

ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ Е ШАНСА ШТО МАКЕДОНИЈА НЕ ТРЕБА ДА ЈА ИСПУШТИ, КАЖА ГЕРМАНСКАТА МИНИСТЕРКА ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ

Компромисниот предлог на Франција за одблокирање на почетокот на пристапните преговори со Европска Унија е шанса што Северна Македонија не би требала ...
НИКОЛА ДИМИТРОВ ПОБАРА ИТНО ДА СЕ РЕАФИРМИРААТ МАКЕДОНСКИТЕ ПОЗИЦИИ ВО ПРЕГОВОРИТЕ СО БУГАРИЈА

НИКОЛА ДИМИТРОВ ПОБАРА ИТНО ДА СЕ РЕАФИРМИРААТ МАКЕДОНСКИТЕ ПОЗИЦИИ ВО ПРЕГОВОРИТЕ СО БУГАРИЈА

Поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров бара итна реафирмација на македонските позиции во преговорите со Бугарија, со цел да ги слуш ...
НЕ ОЧЕКУВАМ НИШТО ОД САМИТОТ НА ЕУ И ТОА Е ВИНА САМО НА БУГАРИЈА, ВЕЛИ ЕДИ РАМА

НЕ ОЧЕКУВАМ НИШТО ОД САМИТОТ НА ЕУ И ТОА Е ВИНА САМО НА БУГАРИЈА, ВЕЛИ ЕДИ РАМА

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека не очекува претстојниот самит на ЕУ да го отвори патот за неговата земја за почеток на пристапните преговори, ...
ПРАШАЊЕ НА ДЕНОВИ Е ДАЛИ ВО СОФИЈА ЌЕ СЕ ПОГРЕБЕ ЕВРОПСКАТА ПЕРСПЕКТИВА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, ВЕЛИ ОСМАНИ

ПРАШАЊЕ НА ДЕНОВИ Е ДАЛИ ВО СОФИЈА ЌЕ СЕ ПОГРЕБЕ ЕВРОПСКАТА ПЕРСПЕКТИВА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, ВЕЛИ ОСМАНИ

Времето е кратко и во прашање се денови дали во Софија ќе се погребе европската перспектива на Западен Балкан, вели министерот за надворешни работи Бу ...
НАШЕТО ИСКУСТВО КАЖУВА ДЕКА СИТЕ ИМААТ КОРИСТ КОГА СЕ ГРАДАТ ПРИЈАТЕЛСКИ ОДНОСИ СО СОСЕДИТЕ, КАЖА ШОЛЦ ВО СОФИЈА

НАШЕТО ИСКУСТВО КАЖУВА ДЕКА СИТЕ ИМААТ КОРИСТ КОГА СЕ ГРАДАТ ПРИЈАТЕЛСКИ ОДНОСИ СО СОСЕДИТЕ, КАЖА ШОЛЦ ВО СОФИЈА

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави во Софија дека силно го поддржува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија и Албанија со ЕУ, но ...
ЗА ДВЕ НЕДЕЛИ ДА СЕ ОДБЛОКИРА ПАТОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА КОН ЕУ, ВЕЛИ МИЦОТАКИС, ШОЛЦ УТРЕ ВО СКОПЈЕ

ЗА ДВЕ НЕДЕЛИ ДА СЕ ОДБЛОКИРА ПАТОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА КОН ЕУ, ВЕЛИ МИЦОТАКИС, ШОЛЦ УТРЕ ВО СКОПЈЕ

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изјави дека Европската Унија би требала да ги интегрира шесте држави од Западен Балкан до 2033 година, што би бил х ...
1 2 3 8 10 / 76 НАПИСИ