Таг: пристапни преговори

1 2 3 4 5 6 30 / 51 НАПИСИ
ВАРХЕЈИ ПАК СЕ ЗАКАНИ ДЕКА АЛБАНИЈА ЌЕ ГИ ПОЧНЕ ПРЕГОВОРИТЕ ПРЕД МАКЕДОНИЈА АКО НЕМА ДОГОВОР СО БУГАРИЈА

ВАРХЕЈИ ПАК СЕ ЗАКАНИ ДЕКА АЛБАНИЈА ЌЕ ГИ ПОЧНЕ ПРЕГОВОРИТЕ ПРЕД МАКЕДОНИЈА АКО НЕМА ДОГОВОР СО БУГАРИЈА

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји повторно кажа дека Европската унија може да ги почне пристапните преговори со Албанија пред Македонија, ак ...
САД СЕ УБЕДЕНИ ДЕКА БУГАРИЈА И МАКЕДОНИЈА ЌЕ НАЈДАТ РЕШЕНИЕ НАДВОР ОД ПРИСТАПНИОТ ПРОЦЕС СО ЕУ

САД СЕ УБЕДЕНИ ДЕКА БУГАРИЈА И МАКЕДОНИЈА ЌЕ НАЈДАТ РЕШЕНИЕ НАДВОР ОД ПРИСТАПНИОТ ПРОЦЕС СО ЕУ

САД се убедени дека Бугарија и Северна Македонија ќе најдат решение преку преговарање за нивните билатерални спорови надвор од пристапниот процес со Е ...
АМЕРИКА ОЧЕКУВА МАКЕДОНИЈА ДА ГИ ПОЧНЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ ВО ЈУНИ И ДА БИДЕ ЕНЕРГЕТСКИ НЕЗАВИСНА ОД РУСИЈА

АМЕРИКА ОЧЕКУВА МАКЕДОНИЈА ДА ГИ ПОЧНЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ ВО ЈУНИ И ДА БИДЕ ЕНЕРГЕТСКИ НЕЗАВИСНА ОД РУСИЈА

САД го поздравува напредокот на Албанија и Северна Македонија и ја поддржува Европската унија да ги почне преговорите со двете земји во јуни, вели пор ...
ХРВАТСКА НЕКОРЕКТНО МОЛЧИ ЗА ИЗЖИВУВАЊЕТО НА БУГАРИЈА ВРЗ МАКЕДОНИЈА, ВЕЛИ БИВШИОТ ХРВАТСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ ИВО ЈОСИПОВИЌ

ХРВАТСКА НЕКОРЕКТНО МОЛЧИ ЗА ИЗЖИВУВАЊЕТО НА БУГАРИЈА ВРЗ МАКЕДОНИЈА, ВЕЛИ БИВШИОТ ХРВАТСКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ ИВО ЈОСИПОВИЌ

Жално е што Хрватска, за разлика од некои други членки на Европската Унија, не реагираше на изживувањето на Бугарија, која не само што стави вето на п ...
НЕ БАРАЈТЕ ПЛАН Б, ГЕРМАНИЈА Е СО ВАС, КАЖА РОТ ПO БУГАРСКОТО ВЕТО ЗА ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА

НЕ БАРАЈТЕ ПЛАН Б, ГЕРМАНИЈА Е СО ВАС, КАЖА РОТ ПO БУГАРСКОТО ВЕТО ЗА ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА

Германскиот министер за Европа Михаел Рот кажа дека нема потреба од план Б за Северна Македонија, бидејќи, како што вели тој, не е прашање дали, туку ...
ВЕТО ЗА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ ЈА ЗАГРОЗИ БЕЗБЕДНОСТА НА ЕВРОПА, ПРЕДУПРЕДИ ГЕРМАНСКИОТ МИНИСТЕР РОТ

ВЕТО ЗА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ ЈА ЗАГРОЗИ БЕЗБЕДНОСТА НА ЕВРОПА, ПРЕДУПРЕДИ ГЕРМАНСКИОТ МИНИСТЕР РОТ

Германскиот министер за Европа Михаел Рот вели дека Германија како претседавач со ЕУ прави сè што може да се дојде до компромис и да се одржи првата м ...
МАКЕДОНИЈА ДА Ѝ ИЗЛЕЗЕ ВО ПРЕСРЕТ НА БУГАРИЈА, ПОБАРА ЕВРОКОМЕСАРОТ ВАРХЕЈИ

МАКЕДОНИЈА ДА Ѝ ИЗЛЕЗЕ ВО ПРЕСРЕТ НА БУГАРИЈА, ПОБАРА ЕВРОКОМЕСАРОТ ВАРХЕЈИ

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји побара од Северна Македонија да вложи дополнителни напори и да излезе во пресрет на загриженоста на Бугари ...
СО БОРИСОВ СОНУВАВМЕ ЦЕЛ БАЛКАН ДА Е ВО ЕУ, ВЕТОТО НА БУГАРИЈА Е ГОЛЕМА НЕПРАВДА, ИЗЈАВИ ЗАЕВ

СО БОРИСОВ СОНУВАВМЕ ЦЕЛ БАЛКАН ДА Е ВО ЕУ, ВЕТОТО НА БУГАРИЈА Е ГОЛЕМА НЕПРАВДА, ИЗЈАВИ ЗАЕВ

Кога дојде време Европа да го покаже европското, тоа не се случи, кажа премиерот Зоран Заев вечерва во интервју за Телевизија 21, откако попладнево Бу ...
БУГАРИЈА ГО ЗАСИЛУВА ВЕТОТО СО ТИТО, СТАЛИН И МОСКВА, ЗАЕВ УШТЕ ЧЕКА КРИК НА ПРИЈАТЕЛСТВО

БУГАРИЈА ГО ЗАСИЛУВА ВЕТОТО СО ТИТО, СТАЛИН И МОСКВА, ЗАЕВ УШТЕ ЧЕКА КРИК НА ПРИЈАТЕЛСТВО

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева кажа дека не може станеме членка на ЕУ сè додека го славиме Тито, додека македонскиот п ...
ПРОШИРУВАЊЕТО НА ЕУ ЌЕ СТАНЕ НЕВОЗМОЖНО АКО БУГАРИЈА ИНСИСТИРА ДА ЈА НАМЕТНЕ НИВНАТА ИСТОРИСКА ВИСТИНА – АНАЛИЗА НА ФРАНКФУРТЕР АЛГЕМАЈНЕ ЦАЈТУНГ

ПРОШИРУВАЊЕТО НА ЕУ ЌЕ СТАНЕ НЕВОЗМОЖНО АКО БУГАРИЈА ИНСИСТИРА ДА ЈА НАМЕТНЕ НИВНАТА ИСТОРИСКА ВИСТИНА – АНАЛИЗА НА ФРАНКФУРТЕР АЛГЕМАЈНЕ ЦАЈТУНГ

Проширувањето на ЕУ ќе стане невозможно ако биде прифатено бугарското тврдење дека постои само една историска вистина, и тоа нивното, и таа мора да би ...
1 2 3 4 5 6 30 / 51 НАПИСИ