Таг: режисер

1 2 3 5 10 / 50 НАПИСИ
ПОЧИНА ДУШАН ЈОВАНОВИЌ, ЛЕГЕНДАРНИОТ АВТОР НА „ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА СКОПЈЕ“

ПОЧИНА ДУШАН ЈОВАНОВИЌ, ЛЕГЕНДАРНИОТ АВТОР НА „ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА СКОПЈЕ“

Душан Јовановиќ, легендарниот режисер, драматург и есеист, авторот на култниот драмски текст „Ослободувањето на Скопје“, почина во Љубљана на 81 годин ...
ОД КОВИД-19 ПОЧИНА СЛАВНИОТ ЈУЖНОКОРЕЈСКИ РЕЖИСЕР КИМ КИ-ДУК

ОД КОВИД-19 ПОЧИНА СЛАВНИОТ ЈУЖНОКОРЕЈСКИ РЕЖИСЕР КИМ КИ-ДУК

Наградуваниот и контроверзен јужнокорејски филмски режисер Ким Ки-Дук почина од компликации поврзани со ковид-19 додека беше во Летонија. Магазинот „В ...
ГО ЗАГУБИВМЕ БАГЕ КОГА МУ ЈА ПРЕСЕКОА ПАПОЧНАТА ВРВЦА СО БИТОЛСКИОТ ТЕАТАР, ВЕЛАТ ТЕАТАРЏИИТЕ ЗА КОЛЕГАТА КОЈ ГО ПРОСЛАВИ ТЕАТАРОТ

ГО ЗАГУБИВМЕ БАГЕ КОГА МУ ЈА ПРЕСЕКОА ПАПОЧНАТА ВРВЦА СО БИТОЛСКИОТ ТЕАТАР, ВЕЛАТ ТЕАТАРЏИИТЕ ЗА КОЛЕГАТА КОЈ ГО ПРОСЛАВИ ТЕАТАРОТ

Македонскиот театар не го изгуби еден од најголемите вљубеници Благој Стефановски-Баге на 3 декември, на денот на неговата смрт, туку пред повеќе од д ...
МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ЈА ОСВОИ НАГРАДАТА НАЈДОБАР РЕЖИСЕР НА ФЕСТИВАЛОТ РЕЈНДЕНС ВО ЛОНДОН

МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ЈА ОСВОИ НАГРАДАТА НАЈДОБАР РЕЖИСЕР НА ФЕСТИВАЛОТ РЕЈНДЕНС ВО ЛОНДОН

Милчо Манчевски ја освои престижната награда за Најдобар режисер на 28. фестивал Рејнденс во Лондон, најголемиот фестивал на независен филм во Велика ...
ПОЧИНА ГОРАН ПАСКАЉЕВИЌ, СРПСКИОТ ФИЛМСКИ РЕЖИСЕР ОД ЛЕГЕНДАРНАТА ГЕНЕРАЦИЈА НА ПРАШКАТА ШКОЛА

ПОЧИНА ГОРАН ПАСКАЉЕВИЌ, СРПСКИОТ ФИЛМСКИ РЕЖИСЕР ОД ЛЕГЕНДАРНАТА ГЕНЕРАЦИЈА НА ПРАШКАТА ШКОЛА

Српскиот режисер, сценарист и продуцент Горан Паскаљевиќ почина во Париз на 74 години. Паскаљевиќ, заедно со Срѓан Карановиќ, Лордан Зафрановиќ, Горан ...
СО СИЛА И НА СИЛА УБАВИНА НЕМА, ИМ СЕ ОБРАТИ СТОЛЕ ПОПОВ НА ПОЛИТИЧАРИТЕ ОД „БРАЌА МАНАКИ”

СО СИЛА И НА СИЛА УБАВИНА НЕМА, ИМ СЕ ОБРАТИ СТОЛЕ ПОПОВ НА ПОЛИТИЧАРИТЕ ОД „БРАЌА МАНАКИ”

Драго ми е што на наградата доделена од Друштвото на филмски работници на Македонија е зачувано генеричкото име, она име кое треба да стои, кажа режис ...
ПОЧИНА АЛАН ПАРКЕР, РЕЖИСЕРОТ НА „ПОЛНОЌЕН ЕКСПРЕС“

ПОЧИНА АЛАН ПАРКЕР, РЕЖИСЕРОТ НА „ПОЛНОЌЕН ЕКСПРЕС“

Алан Паркер, прославениот британски режисер на филмови како „Полноќен експрес“ и „Евита“, почина на 76 години по долго боледување. Роден во 1944 во ...
СЕ ПРЕПРАВАМ ДЕКА СУМ СЛОБОДЕН ДА ПРАВАМ ШТО САКАМ, ВЕЛИ ПОБЕДНИКОТ НА БЕРЛИНАЛЕ РАСУЛОФ КОЈ Е КАЗНЕТ СО ЗАТВОР ВО ИРАН

СЕ ПРЕПРАВАМ ДЕКА СУМ СЛОБОДЕН ДА ПРАВАМ ШТО САКАМ, ВЕЛИ ПОБЕДНИКОТ НА БЕРЛИНАЛЕ РАСУЛОФ КОЈ Е КАЗНЕТ СО ЗАТВОР ВО ИРАН

Иранскиот режисер Мохамед Расулоф, чиј филм „Не постои зло“ во саботата доби Златна мечка на Берлинале, не присуствуваше на церемонијата во Германија, ...
РИМИНИ СО ТОРТА ОД ДВА МЕТРА И ИЗЛОЖБА ГО ПОЧНА СЛАВЕЊЕТО НА 100-ГОДИШНИНАТА ОД РАЃАЊЕТО НА ФЕЛИНИ

РИМИНИ СО ТОРТА ОД ДВА МЕТРА И ИЗЛОЖБА ГО ПОЧНА СЛАВЕЊЕТО НА 100-ГОДИШНИНАТА ОД РАЃАЊЕТО НА ФЕЛИНИ

Римини, родниот град на славниот италијански режисер Федерико Фелини, почна со одбележувањето на 100-годишнината од неговото раѓање. Голем број на нас ...
ПРВИОТ ДОЛГОМЕТРАЖЕН ФИЛМ НА ИЛИЈА ПИПЕРКОСКИ, „ДЕДО И ВНУК“ ОД УТРЕ ИГРА ВО МИЛЕНИУМ

ПРВИОТ ДОЛГОМЕТРАЖЕН ФИЛМ НА ИЛИЈА ПИПЕРКОСКИ, „ДЕДО И ВНУК“ ОД УТРЕ ИГРА ВО МИЛЕНИУМ

Првиот долгометражен филм на режисерот Илија Пиперкоски, „Дедо и внук“ од утре од 20 часот ќе игра во скопското кино Милениум. Филмот имаше премиера в ...
1 2 3 5 10 / 50 НАПИСИ