Таг: резолуција

1 2 10 / 11 НАПИСИ
СЕДУМ ДРЖАВИ ГЛАСАА ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈАТА НА ОН СО КОЈА СЕ ОСУДУВА РУСКАТА ИНВАЗИЈА, КИНА ГО ИЗЛОЖИ СВОЈОТ МИРОВЕН ПЛАН

СЕДУМ ДРЖАВИ ГЛАСАА ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈАТА НА ОН СО КОЈА СЕ ОСУДУВА РУСКАТА ИНВАЗИЈА, КИНА ГО ИЗЛОЖИ СВОЈОТ МИРОВЕН ПЛАН

Седум држави не ја поддржаа резолуцијата на Обединетите нации со која беше осудена руската инвазија на Украина, која денеска влезе во втора година. Ме ...
140 ЗЕМЈИ ВО ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ЈА ОСУДИЈА РУСКАТА ИНВАЗИЈА НА УКРАИНА, ПРОТИВ БЕА САМО РУСИЈА, СЕВЕРНА КОРЕЈА, СИРИЈА, БЕЛОРУСИЈА И ЕРИТРЕЈА

140 ЗЕМЈИ ВО ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ЈА ОСУДИЈА РУСКАТА ИНВАЗИЈА НА УКРАИНА, ПРОТИВ БЕА САМО РУСИЈА, СЕВЕРНА КОРЕЈА, СИРИЈА, БЕЛОРУСИЈА И ЕРИТРЕЈА

Обединетите Нации со огромно мнозинство ја прифати резолуцијата за осуда на руската инвазија на Украина и повика на итно повлекување на руските сили, ...
СЕКОЕ РЕШЕНИЕ СО БУГАРИЈА ДА БИДЕ ПОТВРДЕНО ОД СОБРАНИЕТО, БАРА ВИЦЕПРЕМИЕРОТ ДИМИТРОВ

СЕКОЕ РЕШЕНИЕ СО БУГАРИЈА ДА БИДЕ ПОТВРДЕНО ОД СОБРАНИЕТО, БАРА ВИЦЕПРЕМИЕРОТ ДИМИТРОВ

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров побара секое евентуално решение на спорот со Бугарија за одблокада на почетокот на пристапните прего ...
СОБРАНИЕТО ОБЕДИНЕТО ЈА УСВОИ РЕЗОЛУЦИЈАТА НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА ПРЕГОВОРИТЕ СО БУГАРИЈА

СОБРАНИЕТО ОБЕДИНЕТО ЈА УСВОИ РЕЗОЛУЦИЈАТА НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА ПРЕГОВОРИТЕ СО БУГАРИЈА

Со 95 гласа „за“, еден „воздржан“ и ниту еден „против“, Собранието денеска ја усвои резолуцијата за одредување на црвени линии во преговорите со Бугар ...
СДСМ ЌЕ ЈА ПРИФАТИ РЕЗОЛУЦИЈАТА НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА ПРЕГОВОРИТЕ СО БУГАРИЈА

СДСМ ЌЕ ЈА ПРИФАТИ РЕЗОЛУЦИЈАТА НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА ПРЕГОВОРИТЕ СО БУГАРИЈА

Портпаролот на СДСМ Коста Костадинов денеска изјави дека неговата партија ќе ја прифати резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ за црвени линии во преговорите со Б ...
ПРЕТСТАВНИЧКИОТ ДОМ ИЗГЛАСА РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ПОЧНУВАЊЕ ИСТРАГА ЗА ОТПОВИКУВАЊЕ НА ТРАМП

ПРЕТСТАВНИЧКИОТ ДОМ ИЗГЛАСА РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ПОЧНУВАЊЕ ИСТРАГА ЗА ОТПОВИКУВАЊЕ НА ТРАМП

Претставничкиот дом изгласа резолуција, со што и формално може да се почне со истрага за отповикување на претседателот Доналд Трамп. Таа ги содржи ...
НЕДОДЕЛУВАЊЕТО ДАТУМ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА БЕШЕ ГРЕШКА, СЕ ВЕЛИ ВО РЕЗОЛУЦИЈАТА НА ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

НЕДОДЕЛУВАЊЕТО ДАТУМ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА БЕШЕ ГРЕШКА, СЕ ВЕЛИ ВО РЕЗОЛУЦИЈАТА НА ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

Европскиот парламент усвои резолуција со која призна дека било грешка што на последниот Самит Северна Македонија и Албанија не добиле датум за почеток ...
ЕВРОПАРЛАМЕНТОТ УТРЕ ЌЕ ГЛАСА ЗА РЕЗОЛУЦИЈА МАКЕДОНИЈА ДА ДОБИЕ ДАТУМ ЗА ЕУ, ЗАЕВ ВЕРУВА ДЕКА МНОГУ БРЗО СРЕЌАТА И НАДЕЖТА ЌЕ СЕ ВРАТАТ КАЈ ГРАЃАНИТЕ

ЕВРОПАРЛАМЕНТОТ УТРЕ ЌЕ ГЛАСА ЗА РЕЗОЛУЦИЈА МАКЕДОНИЈА ДА ДОБИЕ ДАТУМ ЗА ЕУ, ЗАЕВ ВЕРУВА ДЕКА МНОГУ БРЗО СРЕЌАТА И НАДЕЖТА ЌЕ СЕ ВРАТАТ КАЈ ГРАЃАНИТЕ

Европскиот парламент утре ќе гласа за Резолуција за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, документ со девет точки во кои ...
МИЦКОСКИ БАРА СОБРАНИЕТО ДА ДОНЕСЕ КОНТРАРЕЗОЛУЦИЈА НА БУГАРСКОТО БАРАЊЕ ЗА ОТКАЖУВАЊЕ ОД МАЛЦИНСТВОТО И ЈАЗИКОТ

МИЦКОСКИ БАРА СОБРАНИЕТО ДА ДОНЕСЕ КОНТРАРЕЗОЛУЦИЈА НА БУГАРСКОТО БАРАЊЕ ЗА ОТКАЖУВАЊЕ ОД МАЛЦИНСТВОТО И ЈАЗИКОТ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски предлага сите политички партии во Собранието да донесат резолуција дека Македонија нема да се откаже од макед ...
ВО АМЕРИКАНСКИОТ СЕНАТ ПРЕДЛОЖЕНА РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ПОДДРШКА НА ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО

ВО АМЕРИКАНСКИОТ СЕНАТ ПРЕДЛОЖЕНА РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ПОДДРШКА НА ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО

Американските сенатори Крис Марфи и Рон Џонсон предложија во Сенатот резолуција за поддршка на договорот за името меѓу Македонија и Грција, јави држав ...
1 2 10 / 11 НАПИСИ